دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تأثیرات تنبلی تخمدان روی باروری و سلامت قاعدگی

ممکن است از این قضیه آگاه نباشید اما بسیاری از زنان از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یا همان تنبلی تخمدان رنج میبرند. این وضعیت می­تواند تأثیرات جدی روی باروری و سلامت قاعدگی داشته باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

هر از گاهی وجود کیست‌های کوچک در تخمدان طبیعی است. معمولاً کیست به دلیل تخمکی که کاملاً بالغ نشده است و بخشی از آن در تخمدان گیر کرده است به وجود می­آید. این کیست­‌ها معمولاً در زمان تخمک­ گذاری به وجود می‌آیند؛ آنها کاملاً بی‌خطر و قابل درمان هستند. گاهی اوقات یک کیست بزرگتر می­ترکد که سبب احساس درد شدید در پهلو می­شود. بسیاری اوقات متوجه وجود کیست در تخمدان نمی­شوید و اگر بزرگ نباشد معمولاً بدون اینکه احساس شود از بین می­رود.

چگونه می­توانم بفهمم علائم تنبلی تخمدان دارم؟

تخمین داده می­شود از هر 10 زن یک نفر آنها به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشد. اگر یک یا چند تا از نشانه­‌های زیر را در خود مشاهده می­کنید، یا علائم شدید هستند و در باردار شدن به مشکل برخورده­‌اید، باید برای شناسایی این سندروم با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

قاعدگی نامنظم یا سنگین

از آنجایی که عدم تعادل هورمونی از رشد تخمک در تخمدان پیشگیری می­کند، ممکن است قاعدگی‌تان نسبت به همیشه سنگین‌تر یا نامنظم شود. همچنین ممکن است یکی از قاعدگی‌هایتان را از دست بدهید. علائم تنبلی تخمدان روی تعادل هورمونی بدن و به ویژه مقدار استروژن و تستسترون تأثیر می­گذارد. این عدم تعادل هورمونی از آزاد شدن تخمک و تخمک گذاری پیش گیری می­کند. هر ماه تخمدان هایتان در فولیکول یک تخمک تولید می­کنند که سپس برای بارور شدن آزاد می­شود. هرچه میزان هورمون لوتیزین که با سندرم PCOS همراه است بیشتر باشد، بیشتر از آزاد شدن تخمک پیشگیری می­کند.

آکنه و افزایش تولید چربی پوست

میزان بیشتر تستوسترون ناشی از تنبلی تخمدان می­تواند روی پوست نیز تأثیر بگذارد. کوچکترین افزایش در میزان تستوسترون نیز میتواند سبب ایجاد جوش و آکنه در زنان شود.  PCOS همچنین میزان استروژن و پروژسترون بدن را کاهش می­دهد و باعث می­شود اثر تستوسترون در بدن بیشتر شود.

رشد بیش از حد موهای زائد

سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است منجر به رشد بیش از حد موهای زائد شود که نسبت به موهای کرک مانندی که روی صورت، بازو و سینه وجود دارند، تیره‌تر و ضخیم‌تر هستند. رشد این موهای اضافی، که هیرسوتیسم نامیده می­شود، به دلیل افزایش میزان تستوسترون در بدن رخ می­دهد.

اگر میزان تستوسترون افزایش یابد، متوجه خواهید شد که موی سینه، پشت و صورتتان افزایش یافته است. این وضعیت رشد موهای زائد، هیرسوتیسم نام دارد.

در زنانی که اضافه وزن دارند، میزان بالای هورمون‌­های تولید شده توسط بافت چربی اضافه نیز می­تواند تعادل بین تستوسترون و استروژن را به هم بزند.

روش های تخصصی برای برداشتن موها مانند لیزر درمانی راه حلی برای این مشکل است. تنظیم هورمون‌ها با روش­های درمانی تجویز شده توسط پزشک نیز می­تواند مفید باشد.

مشکل در کاهش وزن

PCOS روی زنان چاق بیشتر از دیگر افراد تأثیر می­گذارد. هورمون­های اضافی که از بافت­های چربی ترشح می­شوند می­توانند با افزایش اشتها، کاهش تمایل به ورزش کردن و کاهش توانایی بدن برای سوزاندن کالری‌ها، کاهش وزن را برای بدن دشوار کند. تمامی این‌ها می­توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند اما مسلماً آن را غیرممکن نمی­کنند.

 PCOS روی زنانی که چاقی مفرط دارند بیشتر از دیگر زنان تأثیر میگذارد. با این حال، کاهش 5 درصد از کل وزن بدن می­تواند تأثیر بسیار خوبی روی بهبود علائم تنبلی تخمدان داشته باشد.

در واقع برخی از زنان با رسیدن به یک BMI سالم (بین 18 – 24) علائم تنبلی تخمدان خود را به طور کامل رفع کردند.

مشکل در باروری

قاعدگی نامنظم می­تواند برنامه ریزی برای رابطه جنسی و باردار شدن را دشوار کند. PCOS می­تواند تخمک گذاری را مختل کند و از رشد تخمک یا آزاد شدن در دیگر نقاط چرخه قاعدگی پیشگیری کند. همچنین PCOS می­تواند از تخمک گذاری پیشگیری کند و اگر تخمک گذاری ندارید، نمی­توانید باردار شوید. با این حال، افراد مبتلا به PCOS ، باردار می­شوند و شانس آنها در بارداری سالم و زایمان درست مانند دیگر زنان است.

درمان ناباروری ناشی از PCOS به معنی کنترل خود این بیماری است. در زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، کاهش وزن نخستین قدم برای درمان است. پزشکتان ممکن است برای کمک به تخمک گذاری، داروهایی مانند کلومیفن تجویز کند. همچنین می­توانید از کیت تست تخمک گذاری یا اندازه‌گیری دمای بدن یا دیگر علائم تخمک گذاری استفاده کنید.

دیابت

 PCOSممکن است احتمال بروز دیابت نوع 2 را افزایش دهد. عدم تعادل هورمونی ناشی از PCOS می­تواند روی عملکرد انسولین نیز تأثیر بگذارد. دیابت به دلیل افزایش مقاومت در برابر انسولین و مقدار کم انسولین تولید شده توسط پانکراس رخ می­دهد.

تنها دیابت نوع 2 نیست که با افزایش PCOS همراه است. دیابت نوع 1،  بیماری ژنتیکی که معمولاً از کودکی ظاهر می­شود، نیز با رشد بیش از اندازه PCOS همراه است. با این که ارتباط بین PCOS و دیابت شفاف نیست، اما اگر PCOS دارید، توصیه می­کنیم وضعیت دیابت خود را نیز بررسی کنید.

چه زمانی برای علائم تنبلی تخمدان به پزشک متخصص زنان مراجعه کنیم؟

اگر متوجه شده‌اید تعدادی از علائم تنبلی تخمدان در شما نیز وجود دارند، بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک برای شناسایی تعداد کیست‌ها و تشخیص بیماری، سونوگرافی انجام می­دهد. در این زمان می­توانید با پزشک درمورد روش‌های درمان مشورت کنید. اگر قصد دارید باردار شوید، پزشکتان می­تواند در این زمینه به شما کمک کند.

PCOS ممکن است تأثیرات ناگهانی و شدید داشته باشد. اگر در قسمت پایینی سمت راست یا چپ شکم احساس درد دارید، ممکن است نشان دهنده ترکیده شدن کیست باشد که در این صورت به کمک پزشکی فوری نیاز دارید.

با اینکه PCOS می­تواند روی سلامت تولید مثلتان تأثیر بگذارد، با مراقبت و درمان می­توان آن را درمان کرد چرا که بیماری خطرناکی نیست. پزشک متخصص زنان می­تواند برای بهبود بیماری و کاهش تأثیرات آن روی باروری بهترین روش درمان را به شما توصیه کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا