دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

توده های دستگاه تناسلی زنان

تومورهای دستگاه تناسلی زنان در هر یک از بخش های آناتومیک شناخته شده درمان می شوند:

  • تومورهای تخمدان
  •  تومورهای لوله رحمی  
  • تومورهای رحمی
  • تومورهای دهانه رحم
  •  تومورهای واژن و فرج

تومورهای واژن نئوپلاسم هایی (تومورهایی) هستند که در واژن یافت می شوند.

آنها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند نئوپلاسم رشد غیرطبیعی بافتی است که معمولاً توده بافتی را تشکیل می دهد. نئوپلاسم های واژن ممکن است جامد، کیستیک یا از نوع مختلط باشند. سرطان‌های واژن از بافت واژن به وجود می‌آیند و سارکوم‌های واژن از استخوان، غضروف، چربی، ماهیچه، عروق خونی یا سایر بافت‌های همبند یا حمایتی ایجاد می‌شوند. تومورهای واژن همچنین ممکن است متاستاز (بافت بدخیمی که از سایر قسمت های بدن به واژن گسترش یافته است) باشد. سرطانی که از روده بزرگ، مثانه و معده منتشر شده است بسیار شایع‌تر از سرطانی است که از خود واژن منشا می‌گیرد. برخی از تومورهای خوش خیم ممکن است بعداً به تومورهای بدخیم مانند سرطان واژن تبدیل شوند. برخی از رشدهای نئوپلاستیک واژن به اندازه کافی نادر هستند که فقط در مطالعات موردی توضیح داده می شوند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل احساس فشار، مقاربت دردناک یا خونریزی باشد. بیشتر تومورهای واژن در طول معاینه لگنی ایجاد می شوند. سونوگرافی، CT و تصویربرداری MRI برای تعیین محل و وجود یا عدم وجود مایع در تومور استفاده می شود. بیوپسی تشخیص قطعی تری را ارائه می دهد.


 

دلایل بروز توده تناسلی چیست؟
 

 

دکتر فاطمه نعمت اللهی،جراح و متخصص زنان و زایمان،توده های دستگاه تناسلی

 

توده تناسلی چیست؟

اغلب افراد زمانی که یک برجستگی در قسمت تناسلی خود پیدا می کنند، ترسیده و فکر می کنند که به هرپس، سرطان یا تبخال تناسلی دچار شده اند. این در حالی است که در اکثر موارد این توده ها مشکل خاصی نبوده و تنها یک مشکل موقتی است

درمان لیزری توده های تناسلی

بدون درد و خونریزی

تبخال و هرپس چه علائمی دارند؟

معمولا تبخال و هرپس برجستگی نداشته و درست عین تبخال زخم دردناک و سرباز دارد که از خود مایعاتی ترشح کرده و رویش زخم می شود. پس اگر زخمی همراه با خارش و ترشح روی ناحیه ی تناسلی خود مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه نمایید. چرا که ممکن است به تبخال تناسلی دچار شده باشید.

دلایل ایجاد زگیل تناسلی

یکی از عفونت هایی که از راه جنسی منتقل می شود زگیل تناسلی است. زگیل ها غالبا کوچک بوده و یک سطح خشن یا صاف دارند. رنگ آن ها هم معمولا همرنگ پوست و یا یک کم تیره تر از پوست است.

غالبا زگیل های تناسلی خطرناک نیستند اما باید در صورت مشاهده ی علائم به پزشک مراجعه نمایید تا علت آن HPV نباشد. گفتنی است HPV ویروسی است که موجب سرطان دهانه ی رحم و دیگر مشکلات می شود.

دلایل ایجاد مولوسکوم کنتاژیوسوم

مولوسکوم کنتاژیوسوم یک عارضه ی خوش خیم است. این ویروس باعث ایجاد برجستگی های سفت و مرواریدی شکل می شود که گاهی این برجستگی ها بزرگ شده و ایجاد خارش و قرمزی می کند.

این توده می تواند در هر قسمت از پوست ایجاد بشود. راه انتقال این ویروس نیز از طریق تماس جنسی با فرد ناقل یا استفاده از حوله ی فردی که زخم باز داشته می باشد. اگر پوستتان را در هنگام خارش خراش بدهید، ویروس به نقاط دیگر پوست منتقل می شود. اگر این برجستگی ها را خارش نداده و گسترش ندهید، معمولا بدون هیچ گونه درمانی خوب می شود.

 

دلایل ایجاد کیست بارتولن

در اثر تورم و التهاب غدد بارتولن، کیست بارتولن در دهانه ی واژن ایجاد می شود. چنانچه غدد ترشح کننده ی مایع روان کننده ی واژن مسدود گردد، مایع درون غدد مانده و عفونت کرده و می تواند موجبات ناراحتی و درد را در شما پدید آورد.

اگر کیست در شما دردی ایجاد نکرد، می توانید صبر نمایید تا به صورت خود به خودی از بین برود. در غیر این حالت بایستی به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ایجاد کیست سبابه ی لبه ی واژن

دلایل بروز توده تناسلی مثل کیست سبابه ی لبه ی واژن رطوبت است. این کیست گنبدی شکل بوده و از کیست های خوش خیم می باشد. این کیست از ماده ای نسبتا سفت شامل زواید پوستی، چربی و کراتین تشکیل شده است.

چنانچه برای مدت طولانی یک جا نشسته یا حسابی ورزش کرده و عرق کرده باشید و هوای تازه به واژن شما نرسیده باشد؛ این محیط می تواند باعث ایجاد کیست های سبابه شود. معمولا این کیست ها در کشاله ی ران پیدا شده و می توانند عفونی بشوند. برای برداشتن آن نیز بایستی به پزشک مراجعه کنید.

حذف نمودن موهای زائد می تواند باعث ایجاد درد و عفونت گردد

حذف نمودن موهای زائد می تواند باعث عوارض جدی بشود. طوری که علاوه بر خارش، درد و قرمزی می تواند باعث ایجاد فولیکولیت و باقی ماندن مو در زیر پوست شود.

در نهایت موهای باقی مانده در زیر پوست می تواند باعث عفونت و ایجاد درد بشود. بنابراین برای پیشگیری از این حالت، توصیه می شود که هر هفته موها را تمیز نمایید تا حجم کمتری از مو را داشته باشید.


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا