دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیا لکه بینی بین دو پریود خطرناک است؟

خونریزی و لکه بینی بین دو پریود دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.در حالی که برخی از لکه بینی ها می توانند بی خطر باشند اما برخی دیگر از خونریزی ها می توانند نشانه مشکلاتی خاص و یا بارداری باشند و یا حتی می توانند نشانه ای از خونریزی تخمک گذاری و یا همان لکه بینی تخمک گذاری باشند.

در واقع کمی خونریزی قبل از قاعدگی نگران کننده نیست، اما لکه بینی مداوم ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد.
لکه بینی قبل از شروع قاعدگی، اغلب نگران کننده نیست. هرچند در برخی موارد، ممکن است نشانه مشکلات تناسلی و یا حتی یک بیماری کشنده باشد.

به چه نوع خونریزی لکه بینی گفته می شود؟

خونریزی تخمک گذاری، لکه بینی است که زنان در هنگام تخمک گذاری و زمانی که تخمک بالغ شده از تخمدان آزاد می شود، آن را تجربه می کنند. بعضی از زنان لکه بینی را در هر سیکل تجربه می‌کنند اما برخی دیگر تنها در برخی از سیکل های خود این مشکل را تجربه می کنند و برخی نیز اصلاً لکه بینی ندارند. خونریزی تخمک گذاری معمولاً خونریزی سبکی است و از خونریزی قاعدگی بسیار خفیف تر است.

رنگ خون ممکن است صورتی روشن تا قرمز روشن یا به قهوه ای تیره تغییر کند. این رنگ کاملاً به سرعت جریان خون بستگی دارد.  لکه بینی صورتی روشن نشان می‌دهد که خون با مخاط مخلوط شده است.  لکه بینی تخمک گذاری معمولاً به دلیل تغییر سطوح هورمونی بدن زنان، به خصوص افت شدید استروژن، بلافاصله قبل از تخمک گذاری یا فرو ریختن دیواره رحم یا همان اندومتریوم رخ می دهد.

به گفته دکتر آتری ، یک دوره قاعدگی به طور معمول هر 28 روز اتفاق می افتد و در حدود 4 تا 7روز طول می کشد. با این وجود اگر کل چرخه قاعدگی یک زن به مدت 35 یا 28 روز باشد، و یا اینکه عادت ماهانه تا 8 روز طول بکشد، غیر طبیعی نخواهد بود .


تفاوت انواع ترشحات مابین دو دوره قاعدگی

ترشحات طبیعی واژن بین دوره ها ، در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. بعد از اتمام دوره خونریزی ، ممکن است ترشحاتی شفاف یا سفید رنگ داشته باشید. اینگونه ترشحات طبیعی هستند و به مرطوب ماندن بافتها کمک می کنند. برخی تغییرات از جمله داشتن ترشحاتی به رنگ زرد تیره یا بدبو، ممکن است به دلیل جراحت یا عفونت مهبل باشد.
گاهی ترشحات آغشته به خون، شدید یا خفیف نیز، لکه بینی محسوب می شود، با این تفاوت که این نوع خونریزی به دلیل جراحت یا عفونت مهبل است ، نه قاعدگی.
لکه بینی واقعی ، می تواند درجات زیادی داشته باشد. اینگونه خونریزی، خونریزی غیر منتظره نیز نامیده می شود، و می تواند شدید یا خفیف باشد. خونریزی بین دوره ها قبل از یائسگی، ممکن است بسیار نامنظم و غیر قابل پیش بینی باشد.

لکه بینی تخمک گذاری : چه زمانی می تواند رخ دهد؟

لکه بینی بین دو پریود ممکن است قبل، بعد و یا هنگام تخمک گذاری رخ دهد. اگر در اواسط سیکل قاعدگی خونریزی های ادامه داری را تجربه کردید،پریود و زمان تخمک گذاری تان را دنبال کنید تا زمان این لکه بینی ها مشخص شود. سپس پزشک با استفاده از این اطلاعات می‌تواند درمان‌های مناسبی را انتخاب کند.

  • خونریزی قبل از تخمک گذاری

لکه بینی قبل از تخمک گذاری، می تواند بعلت پاسخ طبیعی بدن نسبت به کاهش استروژن و افزایش پروژسترون، دقیقا قبل از آزاد سازی تخمک باشد. این ترشحات و لکه بینی با رنگ صورتی روشن به همراه ترشحات غلیظ تخم مرغی هستند که همراه با خون آبه ، مخلوط شده اند. خونریزی بی خطر قبل از تخمک گذاری، وقتی اتفاق می افتد که تخمک بالغ شده از فولیکول خارج و آزاد شود. در طی سیکل قاعدگی، حدود ۲۰ فولیکول ، که هر کدام حاوی یک تخمک نابالغ است، آماده ی بلوغ هستند.و در هر سیکل یکی از این فولیکول ها شروع به بالغ شدن می کند و  درست قبل از اینکه تخمک بالغ شده، آزاد شود، سطح استروژن کاهش یافته و باعث ریزش دیواره ی رحمی می شود که در نتیجه ی آن لکه بینی ملایم ایجاد می شود.

وجود لکه بینی های نامنظم با فاصله ی یکی دو هفته از هم، می تواند نشان دهنده ی این موضوع باشد که اصلن تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. مخصوصا اگر بیماری زمینه ای مانند تخمدان پلی کیستیک ، هایپر پرولاکتنمیا (پرولاکتین بالا) یا مشکلات تیروئیدی که این شرایط ۱۰۰٪ بر روی شانس بارداری نیز تاثیر می گذارند.

  • خونریزی حین تخمک گذاری

لکه بینی در طی تخمک گذاری معمولا یک  یا دو روز طول می کشد. در طی این فرآیند، کاهش سطح استروژن باعث آزادسازی تخمک و لکه بینی حین تخمک گذاری می شود. بعضی از بانوان تقریبا در تمامی سیکل های خود، دارای لکه بینی حین تخمک گذاری هستند و از این نشانه بعنوان روشی برای جلوگیری از بارداری حین تخمک گذاری استفاده می کنند. و در این بازه ی زمانی، از روش های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. همچنین تخمک گذاری می تواند همراه با نفخ و دل درد هایی که بخصوص در سمتی که تخمدان در حال آزاد سازی تخمک است، باشد.

  • لکه بینی بعد از تخمک گذاری

لکه بینی بعد از تخمک گذاری ممکن است نشان دهنده ی خونریزی لانه گزینی باشد؛ یعنی حین لانه گزینی رویان در رحم، که حاصل از لقاح تخمک و اسپرم است، خونریزی اتفاق بیفتد. معمولا خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که انتظار خونریزی قاعدگی را دارید. اما تفاوت های قابل توجهی بین این دو وجود دارد.

خونریزی لانه گزینی برای سلامت جنین، بی خطر است. هرچند که ممکن است بانوان، یکسری عوارض جانبی را با خونریزی لانه گزینی، تجربه کنند. مثل:

  •  سردرد
  •  تهوع
  • تغییر خلق
  • دل درد خفیف
  •  سفتی سینه ها
  • کمردرد خفیف
  • ضعف و خستگی

همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر قصد بارداری دارید یا از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنید، یکی از تست های تشخیصی بارداری، همین خونریزی لانه گزینی است‌. و اگر خونریزی لانه گزینی را نداشتید، حتما از تست بارداری جهت اطمینان استفاده کنید. تست بارداری، مقدار هورمون HCG موجود در ادرار یا خون را بسته به نوع تستی که انجام می دهید، مورد سنجش قرار می دهد. اگر پاسخ تست شما مثبت باشد، لکه بینی یا خونریزی در اواسط دوره قاعدگی، ممکن است نشان دهنده ی حاملگی خارج رحمی یا سقط ناخواسته و سقط جنین باشد.

لکه بینی چه ارتباطی با یائسگی دارد؟

در دوران قبل از یائسگی، ممکن است خونریزی شدید یا لکه بینی بین قاعدگی اتفاق بیافتد. بعد از یائسه شدن نباید بین هر دوره قاعدگی دچار خونریزی شوید ، و هرگونه خونریزی رحم در این دوران باید مورد بررسی قرار گیرد. یکی از علل شایع خونریزی غیر عادی رحم، تغییرات هورمونی در دوران یائسگی است، اما لکه بینی یکی از نشانه های سرطان یا تغییرات آناتومیکال است که باید با پزشک مطرح شود.


رنگ لکه ها بین دوره های قاعدگی

لکه های خون رنگهای متفاوتی دارند مانند: قرمز تیره، صورتی، قهوه ای تیره یا قرمز مایل به قهوه ای. به گفته ی ویس، رنگ خون تازه، قرمز روشن است، خونابه صورتی است، خونی که چند روز در رحم بماند قهوه ای رنگ و خونی که مدت زیادی مانده باشد سیاه است.

رنگ لکه ها به میزان خونریزی و زمانی که طول می کشد تا خون از دهانه رحم عبور کند بستگی دارد، اما به تشخیص علت اصلی این تفاوت رنگ، کمکی نمی کند.
اگر نیاز است که جزئیات را به پزشک گزارش دهید، به رنگ خون توجه کنید. اگرچه پزشک تنها با دانستن رنگ لکه ها، نمی تواند مشکل شما را تشخیص دهد.


خونریزی شدید رحم

میزان خونریزی رحم موضوع بسیار مهمی است. لکه بینی خفیف بین دو دوره قاعدگی، نگران کننده نیست. اما اگر خونریزی شما به اندازه ای شدید می شود که در هر یک ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.


در صورت مشاهده ی علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

- خونریزی بیش از حد رحم یا خونریزی بین قاعدگی که بیش از سه روز طول می کشد. لکه بینی هرگز نباید تا سه هفته ادامه داشته باشد.
- داشتن لکه بینی کم در طول سه دوره قاعدگی.
- هرگونه لکه بینی یا خونریزی غیر عادی رحم که با حالت همیشگی مغایر باشد.
- خونریزی مکرر رحم در طول سه هفته بین هر قاعدگی.
- خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی.
- هرگونه خونریزی بعد از یائسگی.


خونریزی غیر طبیعی رحم بین دوره های قاعدگی، دلایل مختلفی دارد. اگرچه ممکن است خونریزی بین قاعدگی در اثر تخمک گذاری یا استفاده از برخی روش های جلوگیری از بارداری اتفاق بیافتد، لازم است که بیمار و پزشک به چند عامل دیگر توجه کنند:


- استرس
- شروع و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری
- استفاده از IUD برای پیشگیری از بارداری
- انواع خاصی از داروها، مانند کورتیکواستروئید یا داروهای ضد افسردگی
- عدم تعادل هورمونی
- پولیپ رحم( یک بافت بدون درد در داخل یا روی سطح رحم)
- کیست تخمدان
- زخم دهانه رحم
- اختلالات تیروئید
- دیابت
- اندومتریوز
- عفونت مثانه یا واژن
- بارداری
- بارداری خارج از رحم
- سقط جنین
- سرطان آندومتر( دیواره رحم)، سرطان رحم یا دهانه رحم
- استفاده ازداروهای  رقیق کننده خون
- سوزش واژن به دلیل خشکی

معاینه پزشک بهترین راه برای تشخیص بیماری است، بنابراین حتی با وجود خونریزی، حتما به پزشک مراجعه کنید و منتظر قطع آن نمانید. به گفته ی آتری، با وجود لکه بینی یا حتی خونریزی شدید ، پزشک می تواند معاینه را انجام دهد. تشخیص سریع بیماری اهمیت زیادی دارد، زیرا لکه بینی یکی از علائم سرطان است.


برای درمان لکه بینی بین قاعدگی چه باید کرد؟

حتی اگر لکه بینی مربوط به هیچ نوع بیماری نباشد، هیچ دلیلی برای تحمل کردن آن قبل از هر قاعدگی وجود ندارد. لکه بینی در طول یک دوره قاعدگی عامل نگران کننده ای نیست، اما به گفته ی ویس، اگر به تازگی دچار این مشکل شده اید، با پزشک خود مشورت کنید.
با کمک پزشک می توانید از خونریزی بین قاعدگی جلوگیری کنید، همچنین می توانید با استفاده از روش های زیر خطر ایجاد لکه بینی را کاهش دهید.


- مصرف قرص های جلوگیری از بارداری طبق تجویز پزشک. مصرف نامنظم این  قرص ها یک علت شایع لکه بینی است. قطع مصرف قرص و شروع مجدد آن نیز باعث خونریزی می شود. برای جلوگیری از لکه بینی، سعی کنید که قرص های خود را روزانه به طور منظم مصرف کنید.


- کاهش مصرف آسپرین. اگر دچار لکه بینی می شوید، باید از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا این قرص باعث افزایش خونریزی می شود. به عقیده دکتر آتری، از آن جهت که آسپرین رقیق کننده خون است، مصرف آن شدت خونریزی بین قاعدگی را افزایش می دهد.


- انجام آزمایش پاپ اسمیر به طور منظم. با انجام این آزمایش، می توان سرطان دهانه رحم را قبل ازمشاهده ی علائم آن تشخیص داد. سرطان دهانه رحم، در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، کاملا قابل درمان است. اگر سالانه یک آزمایش پاپ اسمیر انجام شود، امکان تشخیص هر نوع سلول غیر عادی در مراحل اولیه و قابل درمان سرطان ، وجود دارد.


- حفظ کردن وزن مناسب بدن. از آن جهت که چاقی مفرط یک عامل بسیار خطرناک برای سرطان رحم است، حفظ کردن وزن مناسب بدن، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. این بیماری در زنان یائسه بسیار رایج است، بنابراین اگر بعد از یائسگی متوجه هر نوع لکه بینی شوید، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.


- تغییر روش های کنترل بارداری. لکه بینی در زنانی که از دستگاه های داخل رحمی استفاده می کنند، امری طبیعی است. این خونریزی معمولا بی ضرر است، اما با تغییر روش کنترل بارداری می توان از لکه بینی جلوگیری کرد.


- کنترل استرس. هیجان و استرس نظم دوره های قاعدگی را به هم می ریزد و باعث ایجاد لکه بینی یا قاعدگی های نامنظم می شود. سعی کنید با انجام ورزش های تمدد اعصاب از جمله یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و ایروبیک، استرس خود را کنترل کنید.


- نوشتن تاریخ دوره های قاعدگی . تاریخ دوره های قاعدگی و هر نوع لکه بینی در طول دوره ها را یادداشت کنید. مدت زمان خونریزی و شدت آن، همچنین وجود ترشحات رحم همراه با خونریزی را نیز بنویسید. پزشک با استفاده از این گزارش ها، می تواند علت خونریزی بین دوره ها را تشخیص دهد.


به عنوان آخرین نکته باید اشاره کرد که افراد باید شرایط و الگوهای مخصوص به بدن خود را بدانند. ممکن است لکه بینی برای شما امری عادی باشد، با این حال اگر تغییرات قابل توجهی در عادت ماهانه خود مشاهده کردید، حتما با پزشک تماس بگیرید.


 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا