دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

حاملگی پرخطر

اصطلاح حاملگی پرخطر به مادران بارداری اطلاق می‌شود که برخی از شرایط خطرساز را دارا هستند و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای در دوران بارداری و پس از زایمان دارند. عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد. کلمۀ پرخطر ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما این اصطلاح فقط یک نام و راهی است برای اینکه پزشکان مطمئن باشند که شما مراقبت‌های ویژه‌ای را در دوران بارداری دریافت می‌کنید. مادران بادرار با شرایط حاملگی پرخطر برای اطمینان از سلامت خود و جنین نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند.

این افراد نیاز دارند تا تعداد دفعات بیشتری به پزشک مراجعه کنند و احتمالاً برای تحت نظر گرفتن وضعیت سلامت مادر و جنین نیز نیاز به آزمایش و سونوگرافی‌های بیشتری در دوران بارداری دارند. این مراقبت‌ها به پزشک کمک خواهد کرد تا در صروت بروز هر مشکل پزشکی به سرعت آن را تشخیص و اقدامات لازم را انجام دهد. مهم است که بدانید، قرار گرفتن در دستۀ حاملگی پرخطر، به این معنا نیست که شما یا کودکتان دچار مشکل خواهید شد، بلکه برای کاهش هر نوع خطری نیاز به مراقبت بیشتری دارید. برخی از مواردی که در صورت داشتن آن بارداری در دستۀ حاملگی‌های پرخطر قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است:

    شاخص تودۀ بدنی کمتر از ۱۸/۵ یا بیشتر از ۳۵

    مادر مبتلا به دیابت

    مادر مبتلا سرطان

    مادر مبتلا به فشار خون بالا

    دارای بیماری‌های کلیوی

    مادر مبتلا به صرع

    مادر معتاد به مواد مخدر یا الکل

    سن بیشتر از ۳۵ سال یا کمتر از ۱۷ سال

    بارداری دو یا چندقلو

    بیش از سه بار سقط جنین

    سابقۀ شخصی یا خانوادگی تولد نوزاد با نقص‌های مادرزادی

    سابقۀ زایمان زودرس یا دیابت بارداری

    بیماری‌های عفونی مانند HIV یا هپاتیت C

این موارد می‌تواند مادر و کودک را در معرض خطرهایی نظیر رشد آهستۀ کودک، زایمان زودرس، مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی و مشکلات مربوط به جفت قرار دهد. اگر حاملگی پرخطر دارید، لازم است بدانید بیشتر مادرانی که حاملگی پرخطر داشته‌اند به دلیل دریافت مراقبت‌های مستمر پزشکی، به سلامت نوزاد خود را به دنیا آورده‌اند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا