دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علائم بیماری های رحم

 

 

علائم بیماری های رحم، به بیماری زمینه ای و علت اصلی آن بستگی دارد. اما به طور کلی، تعدادی از بیماری ها مانند پولیپ، آندومتریوز، فیبروم و سرطان می توانند رحم  را تحت تأثیر قرار دهند و باعث درد شوند. درد یا ناراحتی رحم معمولاً در ناحیه لگن و پایین شکم احساس می شود و اغلب به وسط شکم یا کمر انتشار می یابد.

علائم بیماری های رحم تا حدودی شبیه به هم هستند و ممکن است شامل خونریزی، قاعدگی نامنظم و نازایی باشد، بنابراین بهتر است برای تشخیص علت اصلی آنها به پزشک مراجعه کنید. برخی نگرانی ها جدی است، اما در برخی موارد علائم بیماری های رحمی جدی نیستند.

ساختار رحم

رحم شبیه گلابی در لگن و در پشت مثانه و در جلوی روده بزرگ قرار دارد. رحم در دوران بارداری بزرگ می شود و به طور کلی طی چند هفته پس از زایمان تقریباً به اندازه اصلی خود کاهش می یابد. در هر طرف رحم لوله های رحمی و تخمدان ها قرار دارد. رحم، واژن، تخمدان ها و لوله های رحمی سیستم تولید مثل زنان را تشکیل می دهند. با توجه به نزدیکی تمام این اندام ها، درد در ناحیه لگن می تواند به دلیل یک وضعیت رحم یا بیماری غیر از رحم باشد.

بیماری های رحم

بیماری مربوط به رحم می تواند از خود رحم شروع شود یا ممکن است توسط عواملی خارج از رحم مانند هورمون ها رخ دهد. اکثر این بیماری ها را می توان با دارو کنترل کرد، اما برخی از آنها ممکن است به برداشتن رحم  طریق جراحی نیاز داشته باشند.

شایع ترین علائم بیماری های رحمی

دیسمنوره

دیسمنوره درد قاعدگی شدیدی است که می تواند قبل و یا در طول دوره قاعدگی رخ دهد. دیسمنوره معمولاً نشانه ای از بیماری رحم نیست و اغلب با داروهای ضد درد یا هورمون درمانی بهبود می یابد.

منوراژی

منوراژی خونریزی طولانی مدت یا بسیار شدید قاعدگی است. منوراژی می تواند بدون هیچ علت مشخصی رخ دهد، اما همچنین ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی، فیبروم رحم، پولیپ، انواع خاصی از کنترل بارداری یا سرطان، در سایر شرایط باشد.

اغلب، منوراژی باعث کم خونی )تعداد گلبول های قرمز خون پایین) می شود، بنابراین ممکن است برای کنترل خونریزی و همچنین درمان کم خونی به درمان نیاز داشته باشید.

پرولاپس رحم

افتادگی یا پرولاپس رحم زمانی اتفاق میفتد که عضلات و رباط هایی که رحم را در جای خود نگه داشته اند ضعیف شده و باعث می شوند رحم نزدیک مثانه پایین بیاید. بسیاری از افراد با افزایش سن، افتادگی رحم خفیف تا متوسط ​​دارند. شایعترین علائم آن فوریت و نشت ادرار است، اما موارد شدید به خصوص در حین یا بعد از رابطه جنسی نیز می تواند باعث درد شود.

رحم وارونه

رحم می تواند به سمت پشت ستون فقرات متمایل شود، که به آن رحم وارونه می گویند. در بیشتر اوقات، هیچ علامت مشخصی ندارد و بندرت در دوران بارداری عوارض ایجاد می کند. پزشک ممکن است در هنگام معاینه لگن، این وضعیت را تشخیص دهد.

 

ناهنجاری مادرزادی رحم

گاهی اوقات، رحم به طور غیر طبیعی شکل می گیرد. هر گونه ناهنجاری مادرزادی در رحم می تواند منجر به تداخل در بارداری شده و خطر سقط جنین را افزایش دهد. در صورت باردار بودن پزشک می تواند در سونوگرافی بارداری، ناهنجاری رحم را تشخیص دهد. حتی ناهنجاری های مادرزادی رحم در زمان بارداری و در اسکن توموگرافی شکمی (CT) یا سونوگرافی تشخیص داده می شود

چندین ناهنجاری معمول وجود دارد:

رحم سپتوم: در این وضعیت رحم از دو قسمت جداگانه تشکیل می شود که بافت رحم به طور کامل یا تقریباً کامل دو طرف را از هم جدا می کند.

رحم دو شاخدار: در این وضعیت رحم به شکل قلب است و در نتیجه دو نیمه تقریباً برابر را تشکیل می دهد.

رحم Didelphys: در این وضعیت رحم، به ویژه در نزدیکی دهانه تحتانی، دارای دو قسمت است که هر یک دهانه رحم جداگانه ای دارند.

رحم تک شاخ: در رحم تک شاخ، رحم کوچکتر به نظر می رسد، زیرا ممکن است یک قسمتی از آن فشرده یا رشد نیافته باشد، در نتیجه فقط یک حفره “واقعی” ایجاد می شود که اندازه آن کوچک است.

بیماری التهابی لگن

وقتی باکتری ها یا ارگانیسم ها وارد دهانه رحم می شوند و به سمت بالا انتشار می یابند، عفونت می تواند یک یا چند اندام لگن از جمله رحم، دهانه رحم و لوله های رحمی را تحت تأثیر قرار دهد. به این وضعیت بیماری التهابی لگن می گویند. علائم شامل ناراحتی، ترشح، بوی بد و فوریت ادرار یا درد است.

پولیپ رحمی

بسیاری از افراد پولیپ رحم دارند که این رشد کوچک و نرم در داخل رحم است که می تواند باعث درد، خونریزی شدید قاعدگی، لکه بینی بین پریود و خونریزی بعد از سکس شود.

فیبروم رحمی

فیبروم ها در دیواره های رحم هستند. گاهی اوقات، یک فیبروم توسط ساقه به خارج رحم متصل می شود. آنها می توانند به اندازه یک دانه یا یک نخود یا به اندازه یک خربزه نارنجی یا کوچک باشند. علائم فیبروم شامل خونریزی شدید یا طولانی مدت بین یا هنگام قاعدگی، درد لگن و یا فشار، کمر درد، درد هنگام مقاربت و مشکل در بارداری است.

اگرچه فیبروئیدهای رحمی را گاهی تومور می نامند. اما سرطان نیستند و به بافت حمله نمی کنند و مانند سرطان به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کنند.

هیپرپلازی آندومتر

هیپرپلازی آندومتر شرایطی است که در آن تکثیر بیش از حد سلولهای آندومتر (پوشش داخلی رحم) باعث ضخیم شدن بیش از حد آن و در نتیجه خونریزی غیرطبیعی می شود. هیپرپلازی آندومتر سرطان نیست. اما در بعضی موارد، می تواند منجر به سرطان رحم شود. به ویژه هنگامی که همراه با آدنومیوز )رشد بافت آندومتر در دیواره عضلانی رحم) رخ دهد. علائم هیپرپلازی آندومتر شامل خونریزی غیرطبیعی واژن، ترشحات واژن یا پاپ اسمیر غیرطبیعی است.

آندومتریوز

با آندومتریوز، همان نوع بافتی که رحم شما را پوشانده است، در قسمت های دیگر بدن، معمولاً در شکم یا تخمدان رشد می کند. آندومتریوز می تواند باعث تجمع بافت اسکار در اطراف اندام های آسیب دیده شود. غالباً، افرادی که آندومتریوز دارند، هیپرپلازی آندومتر را هم تجربه می کنند. علائم شامل قاعدگی دردناک یا طولانی، خونریزی نامنظم یا لکه بینی، درد در حین رابطه جنسی یا بعد از آن، درد در شکم یا روده و درد در هنگام دفع ادرار یا در حین دفع مدفوع است.

اسکار رحم (سندرم آشرمن)

وجود چسبندگی پس از جراحی رحم، پرتودرمانی یا آسیب را سندرم آشرمن می نامند. معمولاً چسبندگی رحمی علائمی ایجاد نمی کند، اما ممکن است در طول دوره های قاعدگی منجر به خونریزی جزئی شود و خطر ناباروری و سقط جنین را افزایش دهد. موارد شدید می تواند باعث درد یا عفونت می شود.

سرطان رحم

سرطان رحم، به طور معمول به عنوان سرطان آندومتر نامیده و باعث خونریزی غیرطبیعی واژن می شود. در صورت انتشار به درمان تهاجمی نیاز دارد.

درد مزمن لگن

اگر دلیل قابل مشخصی برای درد لگن وجود نداشته باشد، ممکن است درد مزمن لگن تشخیص داده شود. این وضعیت در صورت تشدید درد به درمان نیاز دارد.

علائم بیماری های رحمی

به طور کلی، علائم بیماری های رحم، عبارتند از:

  • درد کمر
  • ترشحات واژن
  • مشکل ادرار کردن
  • درد یا ناراحتی لگن
  • مشکل بارداری و باروری
  • دوره های قاعدگی نامنظم

در طول چرخه قاعدگی، تغییرات رحم منجر به بروز برخی بیماری های رحمی و علائم آنها می شود.

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا