دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

اولین ملاقات با پزشک در دوران بارداری

با قطع قاعدگی و تهوع صبحگاهی اکثر خانم ها به حاملگی مشکوک شده و برای تشخیص به پزشک متخصص زنان و مامائی مراجعه نمایند. در اولین ملاقات بهتر است شوهرتان نیز شما را همراهی کند.
در اولین ملاقات پزشک برای شما پرونده درست می کند. اسم، آدرس، شماره تلفن، سن و محل تولد شما و همچنین شغل، آدرس و محل کار همسرتان نیز یادداشت می شود. پزشک درباره سابقه ی بیماری های شخصی و خانوادگی شما سوال می کند. چگونگی آبستنی های قبلی ( زایمان و سقط) بررسی می شود. به علاوه درباره سن شروع قاعدگی، فواصل بین دو عادت ماهانه و نظم آن نیز سوال می شود.
اگر ناراحتی خانوادگی و زناشویی دارید با پزشک خود در میان بگذارید زیرا او به تمام اطلاعات ممکن برای کمک به شما نیاز دارد.
سپس پزشک شما را به اتاق معاینه برای لخت شدن هدایت می کند. برای پوشاندن خود از ملحفه ای که در اتاق معاینه است استفاده کنید قبل از معاینه با ادرار کردن مثانه را خالی نموده، ادرار به دست آمده را برای آزمایش به پرستار بدهید.
معاینه اول بسیار مفصل و دقیق است. در این جلسه وزن و قد شما اندازه گرفته می شود. دکتر فشار خون، درجه حرارت و رفلکس شما را کنترل می نماید. چشم، گوش، حلق، بینی، دندان ها و تیروئید را معاینه می کند. معاینه پستان ها برای کشف حساسیت و ترشح آغوز ضرورت دارد. دق نمودن سینه و گوش کردن قلب و ریه و معاینه شکم نیز لازم است.
آخرین مرحله، معاینه داخلی یا معاینه لگن است.
برای شل شدن عضلات و تسهیل در معاینه بهتر است دهان را باز کرده و نفس عمیق بکشید.
پزشک برای معاینه از یک وسیله فلزی لوله ای شکل ( اسپکولوم) استفاده می کند. این دستگاه در داخل مهبل که به رحم راه دارد گذاشته می شود. با باز کردن مهبل با این دستگاه دهانه رحم به خوبی نمایان می شود. سپس پزشک مقداری از ترشحات و سلول های دهانه رحم را برای آزمایش ( تشخیص سرطان) جمع آوری می نماید.
بعد از بیرون آوردن اسپکولوم، پزشک دو انگشت پوشیده از دستکش خود را داخل مهبل نموده و با گذاشتن دست دیگر بر روی شکم اندازه، شکل و طرز قرار گرفتن رحم را تعیین می نماید. به این ترتیب با در نظر گرفتن سایر جوانب سن حاملگی را تعیین می شود. ( معاینه لگن و انجام پاپ اسمیر معمولا قبل از بارداری انجام می شود).
رادیو گرافی سینه، سر پاها و بازوها اگر با دقت انجام شود حتی در ماه های اول حاملگی بی ضرر است.
شما بهتر است همیشه به پزشکی که دستو رادیو گرافی می دهد حاملگی خود را گوشزد نمائید.
در اولیه ملاقات آزمایش هایی مانند بررسی کم خونی، قند خون، گروه خون، ارهاش (Rh) و سیفلیس ضرورت دارد. در بعضی زنان مثلا آنهایی که سابقه تزریق خون دارند یا معتاد هستند باید از نظر هپاتیت و ویروس عامل بیماری ایدز نیز بررسی شوند. همچنین باید آزمایش ادرار از نظر احتمال عفونت بدون علامت انجام شود تا اگر عفونت بدون علامت وجود داشت درمان شود زیرا احتمال بروز عفونت حاد کلیه در خانمی که عفونت ادراری علامت دارد بیش از خانمی است که عفونت ادراری ندارد.
بعد از معاینات دکتر با شما درباره بهداشت عمومی دوران بارداری مانند غذا، خواب، وزن، مراقبت از دندان ها، طرز پوشیدن لباس، کار و فعالیت صحبت می کند و این فرصت خوبی برای شما و شوهرتان است که سوال های خود را درباره روابط زناشوئی، زمان تولد بچه و هزینه زایمان با پزشک در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا