دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

لیزر و بازسازی و جوانسازی ناحیه تناسلی طی یائسگی

یائسگی دوره ای از زندگی بانوان است که قاعدگی قطع می شود.که به معنای پایان دوره باروری است که با بلوغ شروع شده بود. با نزدیک شدن به این دوره ،تخمدانها استروژن کمتری تولید می کند. و یکی از اولین علائم شروع آن، تغییر و بی نظمی در دوره های خونریزی خانم است.با این حال باید بدانیم که بی نظمی قاعدگی نرمال نیست و نیاز به بررسی دارد.

زمانی که تولید استروژن متوقف شود پوشش رحمی نازک شده و قاعدگی کاملا متوقف می شود اما تا یک سال بعد از این اتفاق باید روش ضد بارداری ادامه یابد تا شانس بارداری به صفر برسد.شروع یائسگی معمولا تدریجی است اما در  موارد جراحی و خروج هر دو تخمدان با شروع ناگهانی آن است که علائم یائسگی شدیدتر می باشد. اما اگر فقط رحم خارج شود گرچه خونریزی قطع می شود اما به معنای شروع یائسگی نیست.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

علائم یائسگی

شایعترین علامت گرگرفتگی است که در ۷۵ درصد موارد وجود دارد. که به صورت احساس ناگهانی گرما در نواحی صورت و فوقانی تنه است. حتی پوست ممکن است قرمز شود. و به دنبال آن تعریق شروع می شود. مدت آن از حدود چند ثانیه تا چند دقیقه و یا بیشتر است.

همانند سایر ارگانها، مسیر تناسلی بانوان به تغییرات افزایش سن ایمن نیست، بویژه طی یائسگی. این مسیر کاملا تحت تاثیر کاهش تولید هورمون استروژن قرار می گیرد. حدود ۵۰ درصد خانمها بعد از یائسگی نشانه هایی واضح از آتروفی ناحیه تناسلی مانند خشکی، درد حین مقاربت، علائم تحریکی سوزش و خارش واژن را بیان می کنند که به میزان زیادی با فعالیت جنسی آنها تداخل دارد و تعداد زیادی از خانمها برای درمان این وضعیت به متخصص زنان مراجعه می کنند. در واقع نیاز به درمان بازگشت عملکرد و زیبایی ناحیه تناسلی بطور دائم در حال افزایش است.

علامت دیگر، تغییرات در در مسیر ادراری با افزایش سن است که مجرای ادرار خشک و ملتهب شده و دچار علائم تحریکی می شود. و خانم احساس تکرر ادراری می کند.و همچنین خطر عفونت مثانه نیز زیاد می شود.توده استخوان در یائسگی کاهش می یابد. و پوکی استخوان ایجاد می شود. و منجر به افزایش شکستگی در زنان مسن می شود. که بیشترین مناطق درگیر لگن، مچ دست، و ستون فقرات می باشد.

drnematolahi

استروژن مترشحه از تخمدانها از حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری می کند. که بعد از یائسگی این نقش حفاظتی از بین رفته و این مشکلات افزایش می یابد. تغییرات در سطوح هورمونها موجب احساس خستگی زیاد و یا تحریک پذیری و یا عصبی شدن می شود که شاید ناشی از اختلالات در خواب باشد. علاقه و تمایل تعدادی از زنان به سکس و مقاربت کم می شود. که ناشی از کاهش هورمونها می باشد که بر روی ارگاسم هم اثر می گذارد.

درمان خشکی وتغییرات آتروفیک واژن

– درمانهای هورمونی خوراکی شامل استروژن و پروژسترون: این درمانها با دوز حداقل و برای مدت زمان محدود قابل تجویز است که به خاطر عوارض جانبی محتمل باید بر اساس هر فرد در مورد تجویز آن تصمیم گیری کرد . مهمترین عوارض آن شامل مشکلات در پستان و افزایش انعقاد خون می باشد.

– درمانهای هورمونی موضعی با استروژن که باز هم با احتیاط و فقط دو تا سه روز در هفته تجویز می شود.و شروع اثر آن طولانی بوده و باز هم باید مراقب پستان باشیم.

– از آنجایی که به علت نازک شدن بافت ناحیه واژن و مجرای ادراری ،خانمها بیشتر مستعد عفونت ادرار می شوند گاهی نیاز به درمان طولانی آنتی بیوتیک خواهیم داشت .

– جراحی پلاستیک برای اصلاح تغییرات مورفولوژیک ناحیه ولو و واژن که در اثر فاکتورهای ارثی- بارداری یا ناشی از افزایش سن می باشد.
–  و اما جدیدترین و موثرترین درمان برای مشکلات مذکور در ناحیه ولو و واژن لیزر می باشد که روشی امن و غیر تهاجمی می باشد.که منجر به بازسازی مخاط واژن به طور سرپایی می شود. در این روش نتایج بسیار عالی بوده و بانوان به فاصله یک ماه بعد از یک جلسه درمان، به میزان زیادی آرامش و رضایت را به دست خواهند آورد،البته برای تکمیل دوره درمانی نیاز به ۳ جسه با فواصل یک ماه است. این وسیله بافت مخاطی ناحیه تناسلی را به حالت قبل از یائسگی باز می گرداند.

drnematolahi

این لیزر، پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها ، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود. و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند.  محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماری زا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن-مواد زمینه و آب کافی شود. و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ،نرمال می شود.

فوائد لیزر

بسیار ایمن می باشد و عارضه ای در پی ندارد

.روشی غیر تهاجمی می باشد و فقط بر روی پوشش سطحی ناحیه اثر کرده و به بافتهای زیرین آسیبی نمی رساند.این لیزر در ناحیه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مصرف ژل بی حس کننده به راحتی قابل تحمل می باشد. و مدت جلسه درمانی نیز کوتاه می باشد.

روشی یونیک می باشد و اولین سیستم لیزری مورد استفاده برای اصلاح آتروفی واژن می باشد.

روشی بسیار موثر بوده و حتی با یک جلسه درمانی نتایج کلینیکی واضح بوده و با مطالعات بافتی انجام شده اصلاحات بافتی مشاهده شده است.

همچنین این لیزر در موارد واژن گشاد و عریض بکار میرود.این مشکل معمولا بطور طبیعی و اما بیشتر در موارد آسیب ناشی از زایمان طبیعی یا با افزایش سن ایجاد می شود، البته در مواردی که گشادی ناشی از حذف تون بافت مخاطی باشد.زیرا اثر درمانی منجر به شکل گیری مجدد افزایش تون بافتی،و تحریک ساخت کلاژن در بافت مورد نظر می شود.و حتی عملکرد بافت مجرای ادراری را بازگردانده و مشکل ریزش بی اختیار ادراری را اگر در مراحل اولیه و مختصرباشد، درمان می کند و مشکلات فیزیکی و روحی ناشی از آن را برطرف می کند.

– تنها نکته قابل توجه این است که قبل از انجام لیزر نیاز به معاینه دارد که در صورت وجود عفونت حتما باید ابتدا درمان کامل شود و بعد برای لیزر اقدام نماید

– همچنین قبل از لیزر، نمونه پاپ اسمیر تهیه شود.

– تجربه شخصی ما نیز در درمان خانمهای یائسه و حوالی یائسگی، نتایج بسیار عالی داشته است.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا