دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چند نکته مهم برای داشتن واژن سالم

همه خانم‌ها درباره سلامتی واژن نگران هستند. واژن سالم معمولاً (به طور طبیعی) اسیدی هست و شامل مقدار غنی از باکتری‌های مفید هست که به از بین بردن عفونت‌ها و ایجاد PH نرمال کمک می‌کنند. واژن سالم معمولاً مقدار کمی ترشح برای تمیزی خود واژن تولید می‌کند. مثل ترشحات بزاق که دهان را تمیز نگه می‌دارند.

هرگونه تداخل با این شرایط عادی، ممکن است شما را با سوزش یا عفونت واژن مواجه کند. در اینجا می‌گوییم که چگونه واژن (مهبل) خود را تمیز نگه دارید:

 

* محافظت تعادل PH واژن بدون دوش واژینال:

دوش واژینال می‌تواند سطح PH واژن را به هم بزند. PH نرمال واژن بین 3.8 تا 4.5 هست. اگر واژن شما بوی تند و ناخوشایندی می‌دهد به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، دوش واژینال بوی بد را پوشش می دهد (مخفی می کند) ولی مشکل را حل نخواهد کرد. از استفاده از صابون های تند معطر یا تمیزکننده‌های واژن و فرج و داخل مهبل خودداری کنید. چون آنها بر تعادل PH  نرمال واژن تأثیر می‌گذارند.

 

*  حفظ یک رژیم غذایی سالم برای واژن سالم:

شاید باور نکنید، ولی داشتن یک رژیم غذایی مغذی سالم و متعادل و نوشیدن فراوان مایعات کلید سلامت واژن و باروری شماست.

 

* رابطه جنسی امن برای خروج باکتری های مضر:

استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی انسان را در برابر بیماری های مقاربتی مثل HIV، تبخال تناسلی، سیفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی و کلامیدیا محافظت می کند. بعضی بیماری های مقاربتی درمان ندارند. و باعث ایجاد سرطان یا بیماری‌های دیگر می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی وب سایت دکتر فاطمه نعمت اللهی: بیماری های مقاربتی در زنان

 

* ملاقات پزشک متخصص زنان برای مراقبت‌های پیشگیرانه:

داشتن معاینات منظم زنان و زایمان برای حفظ سلامت واژن بسیار مهم است. خانم‌ها از سن 21 سالگی مهم است که به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند و به طور مرتب طبق دستور پزشک این معاینات را تکرار کنند. پزشک زنان برای تشخیص اختلالات و بیماری‌های واژن و دستگاه تولید مثل آموزش دیده‌اند. و همچنین تست پاپ اسمیر را برای بررسی تغییرات سلول‌های واژن را انجام می‌دهند برای تشخیص سرطان رحم.

 

مطلب پیشنهادی وب سایت دکتر فاطمه نعمت اللهی: چگونه تست پاپ اسمیر انجام می شود؟

 

*  درمان عفونت وقتی به وجود می آید:

سه نوع عفونت وجود دارد:

1-    عفونت قارچی

2-    واژینوز باکتریال

3-    تریکومونیاز

این عفونت‌ها با انواع مختلف قارچ ها تولید می‌شوند. واژینوز باکتریال با رشد بیش از حد قارچ در واژن تولید می‌شود. تریکومونیاز از راه جنسی منتقل می‌شود. درمان این عفونت‌ها حیاتی هستند. زیرا درمان نکردن آنها باعث مشکلات ناخوشایند ناباروری، دردناک و جدی منجر شود.

هر سه آنها را می‌توان با داروهای خوراکی یا موضعی درمان کرد.

 

* استفاده به اندازه و درست از روان کننده‌ها به غیر از وازلین

برخی از خانم‌ها در طول برانگیختگی ترشح کافی برای رابطه جنسی ندارند و ممکن است آسیب ببینند. در این موارد خانم ها باید یک روان کننده مصنوعی استفاده کنند ولی از وازلین یا روان کننده های غیراستاندارد استفاده نکنند زیرا باعث پاره شدن کاندوم یا عفونت می شوند بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

 

* انتخاب لباس زیر مناسب و خشک نگه داشتن آن

واژن شما باید تمیز و خشک باشد و اینکه شما چه چیزی می‌پوشید بر این تمیزی تأثیر دارد. انواع خاصی از پارچه‌ها گرما و رطوبت را در این ناحیه افزایش می‌دهند و باعث رشد بیش از حد عفونت و باکتری می‌شوند. (مثل پارچه‌هایی که مواد پلاستیکی دارند.) استفاده از لباس زیرهای نخی مناسب است.

از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری کنید و لباس‌های مرطوب شنا و لباس‌های تمرین ورزشی را سریع تعویض کنید.

 

*  بهداشت خوب

-         بعد از اجابت مزاج، برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی واژن خود را از جلو به عقب پاک کنید.

-         در طول دوران قاعدگی نوار بهداشتی خود را مرتب و سریع تعویض کنید.

-         در دوران غیر از قاعدگی اگر ترشح دارید می توانید از پدهای روزانه استفاده کنید ولی در غیر این صورت نباید از این پدها استفاده کنید چون ایجاد رطوبت و گرما می کند که باعث عفونت می شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا