دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خونریزی پس از نزدیکی در دوران بارداری

در بارداری نوعی احساس مثبت مانند احساس غرور در خانم ایجاد می شود. اما باید به یاد داشته باشید که بارداری دوره ای کوتاه نیست. نه ماه طول می کشد به لحظه ای برسید که فرزند خود را در آغوش بگیرید. بنابراین باید مراقب خودتان و جنین باشید. ملاقات با پزشک و انجام آزمایشات و سونوگرافی برای اطمینان از سالم بودن جنین لازم است. هر چیز غیر عادی باید به پزشک اطلاع داده شود. خونریزی بعد از نزدیکی در دوران بارداری نیز مهم است. بنابراین پیش از اینکه بترسید سعی کنید اطلاعات کافی کسب کنید.

مشکلات بارداری

بیشتر خانم ها، مخصوصا خانم هایی که برای بار اول باردار شده اند، در نه ماه بارداری شرایطی را تجربه می کنند که نگران سلامتی جنین می شوند.

یک سرما خوردگی یا آنفولانزای ساده می تواند باعث نگرانی شما شود زیرا سلامتی جنین را به سلامتی خود وابسته می دانید. این مسئله درست است اما این نکته نیز مهم است که بدانید جنین در داخل رحم شما جای امنی دارد. بنابراین چیزهای کوچک مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی به جنین آسیبی نمی رساند. اما برخی مشکلات را نباید نادیده بگیرید. خونریزی از واژن یکی از این مشکلات است و دلیل اتفاق افتادن آن نشان می دهد چقدر مسئله جدی است.

خانم های باردار ممکن است پس از نزدیکی لکه بینی یا خونریزی مشاهده کنند. معمولا جای نگرانی نیست. جنین در داخل رحم در امان است. اما خونریزی واژن نوعی هشدار است و باید به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی در بارداری

شما انتظار دارید بارداریتان بدون هیچ مشکلی پیش برود و بیشتر بارداری ها نیز به همین شکل هستند. بنابراین اگر در بارداری خونریزی مشاهده کنید نگران می شوید. خونریزی واژن در بارداری می تواند به دلایل مختلفی باشد. برخی مادرها دقیقا بعد از نزدیکی خونریزی مشاهده می کنند. برخی ترشحات قهوه ای که کم کم قرمز می شود مشاهده می کنند. بهتر است در این مواقع با پزشک خود صحبت کنید. او به شما آرامش می دهد و وضعیت جنین را بررسی می کند.

بارداری زمانی مهم و حساس است. هنگامی که یک زوج پس از نزدیکی خونریزی مشاهده می کنند، می ترسند. این ترس کاملا قابل درک است. اما به یاد داشته باشید که جنین در رحم در امان است و رحم بالای حفره واژن قرار دارد. دهانه رحم با مخاط پوشیده شده است. بنابراین حتی پس از نزدیکی نیز جنین نمی تواند در تماس با آلت تناسلی همسر شما قرار بگیرد. گاهی پس از بررسی واژن توسط پزشک نیز خونریزی خواهید داشت که این خونریزی نیز نگران کننده نیست.

دلیل خونریزی پس از نزدیکی در دوران بارداری

 

فعالیت جنسی، به خصوص دخول آلت تناسلی به واژن باعث سقط جنین نمی شود. اما اگر قبلا سقط جنین داشته اید، در سه ماهه اول بارداری نباید نزدیکی داشته باشید.

دلیلی برای خونریزی در طول نزدیکی یا پس از آن وجود دارد. هنگامی که باردار می شوید، جریان خون به واژن و دهانه رحم افزایش می یابد. بنابراین تعداد مویرگ ها و رگ های خونی موجود در واژن و دهانه رحم افزایش می یابد. هنگامی که نزدیکی دارید، این مویرگ ها پاره شده و باعث خونریزی می شود. اگر  نزدیکی شما شدید باشد این خونریزی بیشتر خواهد بود. بنابراین سعی کنید نزدیکی ملایم تری داشته باشید.

بیشتر خانم ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری لکه بینی یا خونریزی بعد از نزدیکی مشاهده می کنند و تا زمانی که خونریزی همراه با گرفتگی عضلات و خونریزی شدید نباشد جای نگرانی نیست. اما اگر مطمئن نیستید با پزشک صحبت کنید.

خونریزی واژن در دوران بارداری

 

خونریزی واژن نوعی هشدار می باشد و امری نگران کننده برای خانم باردار است. این خونریزی در افراد مختلف دلایل متفاوت دارد.ممکن است بترسید و بخواهید پزشک خود را ببینید. در این مقاله نکات لازم برای آرام کردن شما ذکر شده است.

به یاد داشته باشید همیشه خونریزی در بارداری نگران کننده نیست. در ابتدا باید بدانید لکه بینی چه تفاوتی با خونریزی دارد. لکه بینی در طول بارداری امری طبیعی است اما خونریزی مانند لکه بینی نیست. مطالعات نشان می دهد حدود دو درصد خانم های باردار در دوازده هفته اول بارداری لکه بینی مشاهده می کنند. لکه بینی معمولا پس از این زمان امری رایج نیست اما در صورتی که لکه مشاهده کردید نگران نشوید. بیشتر خانم هایی که در طول بارداری لکه مشاهده می کنند بارداری موفقی خواهند داشت.

در ادامه جزئیاتی در خصوص تفاوت لکه بینی و خونریزی ذکر شده است. دانستن این تفاوت ها به شما کمک می کند بتوانید نگرانی خود را بهتر برای پزشک توضیح دهید.

خونریزی سبک/ خونریزی سنگین- لکه بینی در مقابل خونریزی در بارداری

 

هنگامی که اولین علائم خونریزی را مشاهده کردید سعی کنید آرام باشید. نباید بترسید. اگرچه گفتنش راحت تر از عمل است. به یاد داشته باشید حتی اگر مشکلی وجود داشته باشد اولین علامت آن خونریزی است. بنابراین پیش از این که مشکل جدی تر شود بهتر است به فکر درمان بیفتید.

اگر ترشحات صورتی یا قهوه ای داشته باشید، مشابه آن چه در انتهای پریودی می بینید چیزی جز لکه بینی نیست. از طرف دیگر، اگر لکه قرمز روشن مشاهده کردید نشانه خونریزی است. باید به مقدار خون در هنگام خونریزی توجه کنید. لکه بینی خفیف است و باعث آغشته شدن نوار بهداشتی به خون نمی شود اما خونریزی جریان سنگین خون است به طوری که نوار بهداشتی آغشته به خون می شود.

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری نگران کننده نیست. اما خونریزی سنگین و شدید را باید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. گاهی خونریزی به علت سقط جنین است ولی همیشه خونریزی به معنی سقط نیست. همان طور که گفته شد در برخی خانم ها در چند هفته اول بارداری خونریزی شدید دیده می شود اما بارداری موفقی دارند.

در واقع هیچ توصیه ای در هنگام مشاهده خون ارائه نمی شود. زیرا خونریزی دلایل مختلفی دارد و به زمان بارداری و عوامل مختلفی بستگی دارد. اما نکته مهم این است که شما تنها فردی هستید که می توانید درباره میزان جدیت خونریزی تصمیم بگیرید. اگر نگران هستید می توانید با پزشک صحبت کنید. در بیشتر موارد پزشک آزمایشات داخلی انجام داده است تا دلیل خونریزی یا لکه بینی را بفهمد. اگر پزشک ضربان قلب جنین را تشخیص دهد و ببیند نرمال است مشکلی در بارداری شما وجود ندارد.

دلایل لکه بینی در دوران بارداری

 

لکه بینی در دوران بارداری امری نگران کننده نیست. بنابراین جای نگرانی نیست. لکه بینی در دوران بارداری به دلایل مختلف اتفاق می افتد:

خونریزی لانه گزینی:

 

در هفته های اول بارداری، خانم ها خونریزی لانه گزینی را تجربه می کنند. لانه گزینی نطفه در دیواره رحم باعث لکه بینی در حدود بیست تا سی درصد خانم ها می شود. این لکه بینی در زمان پریودی دیده می شود و به همین دلیل خانم متوجه نمی شود باردار است. علائم هفته اول بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

نزدیکی جنسی یا آزمایش دخول از مقعد:

 

دهانه رحم خانم باردار بسیار حساس است و رگ های خونی خونخورده دارد. حتی سوزش کوچکی در دهانه رحم، به خاطر آزمایشات داخلی یا نزدیکی جنسی باعث خونریزی می شود.

عفونت واژن:

 

باکتری های واژینوز یا عفونت های دیگر مربوط به واژن یا دهانه رحم باعث التهاب و تورم اندام می شود. این اتفاق باعث می شود مویرگ ها پاره شوند و خونریزی اتفاق بیفتد.

پولیپ دهانه رحم:

 

پولیپ رشد بی ضرری بر روی دیواره دهانه رحم می باشد. پولیپ دهانه رحم به دلیل مقدار زیاد استروژن در خون در دوران بارداری خونریزی می کند. همچنین حضور پولیپ باعث می شود دهانه رحم به تحریک و سوزش ناشی از نزدیکی جنسی حساس شود و خونریزی کند

خونریزی زیر جفتی:

 

گاهی اوقات خون در لایه های پرزهای جفتی یا جفت تجمع می کند. این تجمع باعث لکه بینی خفیف یا خونریزی شدید می شود. در بیشتر موارد، این مشکل خود به خود برطرف می شود.

از بین رفتن پوشش مخاطی:

 

این مسئله معمولا در اواخر بارداری زمانی که پوشش مخاط جدا شده باشد، اتفاق می افتد. از بین رفتن مخاط نشانه شروع درد زایمان است.

خونریزی واژن در بارداری طبیعی است؟

 

برخی اوقات لکه بینی و خونریزی سبک در دوران بارداری امری طبیعی است. اما هر چقدر این خونریزی کم باشد بهتر است با پزشک در خصوص آن صحبت کنید. گاهی اوقات، لکه بینی در اوایل بارداری یکی از علایم بارداری خارج از رحم است و باید با دستگاه های مخصوص تشخیص داده شود. اگر خونریزی یا لکه بینی بعد از نزدیکی اتفاق بیفتد باید از هر گونه فعالیت جنسی اجتناب کنید و با پزشک صحبت کنید.

تقریبا نیمی از خانم های بارداری که در هفته های اول بارداری خونریزی مشاهده می کنند، بارداری موفقی دارند. اما به خاطر اطمینان از سالم بودن جنین بهتر است با پزشک صحبت کنید.

اگر خونریزی یا لکه بینی را در سه ماهه دوم یا سوم بارداری مشاهده کردید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است خونریزی به دلیل مشکل یا بیماری قابل درمانی باشد.

برای اطمینان از این که خونریزی یا لکه بینی افزایش نمی یابد، پزشک اقدامات زیر را توصیه می کند:

 

    استراحت کافی

    کاهش فعالیت های فیزیکی

    بالا بردن پاها برای آرام شدن

    اجتناب از نزدیکی جنسی

    اجتناب از تمیز کردن واژن با دوش

    استفاده نکردن از تامپون

 

خونریزی در ابتدای بارداری نشانه چیست؟ خونریزی در سه ماهه سوم بارداری:

 

تاثیر خونریزی در مراحل مختلف بارداری متفاوت است. اما خونریزی معمولا نشانه مشکلی جدی است. بهتر است دلیل خونریزی را بفهمید تا بتوانید مشکل را حل کنید.

خونریزی در سه ماهه اول بارداری:

 

خونریزی در سه ماهه اول بارداری امری رایج است؛ حدود بیست درصد خانم ها در دوازده هفته اول بارداری خونریزی مشاهده می کنند. رایج ترین نوع خونریزی، خونریزی لانه گزینی است که به دلیل نزدیکی جنسی یا تحریک شدن واژن و دهانه رحم اتفاق می افتد. بیشتر خانم ها متوجه نمی شوند بارداری هستند زیرا این خونریزی معمولا در دوره پریودی اتفاق می افتد.

خانم ها در دوران بارداری بعد از نزدیکی نیز خونریزی مشاهده می کنند. خونریزی همراه با درد و گرفتگی عضلات نگران کننده است و نشانه یکی از موارد زیر است:

سقط جنین:

 

سقط جنین در سه ماهه اول بارداری بسیار رایج است. خانم هایی که در سه ماهه اول بارداری خونریزی مشاهده می کنند نسبت به سقط جنین مشکوک می شوند. بیشتر اوقات سقط جنین در دوازده هفته اول بارداری اتفاق می افتد و پزشک کاری نمی تواند برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهد. خبر خوب این است که خونریزی یا لکه بینی بدون علائم دیگر، مانند گرفتگی عضلات یا درد شکم نگران کننده نیست.

بارداری خارج از رحم:

 

در بارداری خارج از رحم، نطفه خارج از رحم، در لوله های رحم، لانه گزینی می کند. اگر نطفه رشد کند، باعث تخریب لوله و خونریزی داخلی می شود. این مشکل می تواند باعث مرگ شود به همین دلیل پزشک در ابتدای بارداری، بارداری را متوقف می کند.

بارداری مولار:

 

این بارداری زمانی اتفاق می افتد که بافتی در داخل رحم به جای جنین رشد می کند. این رشد بافت امری نگران کننده است و می تواند به سایر اندام ها نیز منتقل شود.

خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری:

 

خونریزی در انتهای بارداری جدی تر از ابتدای بارداری است. این خونریزی معمولا وجود مشکل در جنین یا مادر را نشان می دهد. دلایل ممکن برای خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری عبارتند از:

جفت سر راهی:

 

این مسئله زمانی اتفاق می افتد که جفت در قسمت پایین رحم  باشد و قسمتی یا کل دهانه رحم را بپوشاند. معمولا، خانم هایی که در سه ماهه اول بارداری، مشکل جفت سر راهی دارند، در سه ماهه سوم مشکلشان حل می شود. با رشد جنین، جفت به سمت بالا حرت می کند. معمولا از هر دویست بارداری، یکی دچار این مشکل می شود.

جدا شدگی جفت:

 

در یک درصد بارداری ها، جفت قبل یا در طول درد زایمان، خود را از دیواره رحم جدا می کند. این مسئله باعث خونریزی در مراحل انتهایی بارداری می شود. این مسئله مشکلی جدی است زیرا اکسیژن و مواد مغذی کافی به جنین نمی رسد و باعث خونریزی شدید می شود.

پارگی رحم:

 

هنگامی که محل زخم در رحم، ناشی از زایمان سزارین قبلی، پاره شود باعث درد و خونریزی غیر طبیعی می شود. این مسئله نیز مشکلی جدی است و نیاز به مراقبت های پزشکی ویژه دارد.

زایمان زودرس:

 

خونریزی از واژن در انتهای بارداری نشانه آمادگی بدن برای زایمان است. پوشش مخاط اغلب از واژن خارج می شود که به رنگ قهوه ای یا صورتی است. بیشتر خانم ها این ترشح را با خونریزی اشتباه می گیرند. این مسئله معمولا پس از هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می افتد. اما در صورتی که زودتر از موعد اتفاق بیفتد نشانه زایمان زودرس است.

خونریزی در طول بارداری نشانه سقط جنین است؟

 

در بیشتر موارد بله، اما تمام خونریزی یا لکه ها در بارداری نشانه سقط جنین نیست. بنابراین در صورت مشاهده خونریزی، به معنی سقط جنین نیست. علاوه بر خونریزی و لکه بینی، سقط جنین علائم دیگری نیز دارد:

 

    گرفتگی عضلات قسمت پایین شکم

    خروج بافت ها یا لخته خون از واژن

 

در بیشتر مراکز زایمان، واحدی برای درمان مشکلات مربوط به ابتدای بارداری وجود دارد. اگر در ابتدای بارداری علائم غیر معمولی مشاهده کردید و به سقط جنین شک داشته باشید می توانید مسقیم به واحدهای اورژانس بروید. این مسئله برای خونریزی بعد از نزدیکی جنسی در دوران بارداری نیز صادق است.

در بیشتر موارد، پزشک صبر می کند و روش های مختلف را بررسی می کند زیرا حتی اسکن نیز در ابتدای بارداری نمی تواند بارداری سالم را نشان دهد.

در بیشتر اوقات از سقط جنین نمی توان جلوگیری کرد. این فرایند طبیعی بدن برای پایان دادن به بارداری ناسالم است. اما در نظر داشته باشید که سقط جنین به معنی سالم نبودن شما یا ناتوانی شما برای بارداری سالم در آینده نیست.

چگونه می توان از خونریزی در دوران بارداری یا بعد از نزدیکی در بارداری جلوگیری کرد؟

 

ممکن است لکه بینی یا خونریزی  خیلی کم باشد اما باز هم باید به آن توجه کرد زیرا ممکن نشانه وجود مشکلی باشد. اولین کاری که نمی توانید انجام دهید امتحان حالت های مختلف در نزدیکی است. حالتی که کمتری فشار را بر رحم و منطقه لگن وارد می کند در بارداری بهترین گزینه است. با رشد شکم، این حالت نزدیکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در آغوش گرفتن و بوسیدن بهترین حالت نزدیکی در دوران بارداری است. بیشتر خانم ها در بارداری تمایل به نزدیکی جنسی ندارند. بهتر است با همسر خود صحبت کنید و شرایط را برای او توضیح دهید تا در دوران بارداری هر دو راحت باشید. اگر نزدیکی در بارداری باعث خونریزی و آزار خانم باردار می شود بهتر است از  در آغوش گرفتن، گرفتن دست ها و حمام کردن همراه با همسر  بهره بگیرید.

چه زمانی برای خونریزی نیاز است به پزشک مراجعه کنید؟

 

اگر هر بار پس از نزدیکی، خونریزی اتفاق می افتد و بلافاصله قطع نمی شود بهتر است از نوار بهداشتی استفاده کنید تا بفهمید شدت خونریزی چقدر است و لخته خون یا ترشحات در خون دیده می شود یا خیر. این نوار بهداشتی یا دستمال را به پزشک نشان دهید تا دلیل خونریزی را متوجه شود.

پزشک توصیه می کند سونوگرافی انجام دهید تا دلیل خونریزی یا لکه بینی بعد از نزدیکی را متوجه شود. علائمی که در ادامه ذکر شده است بسیار مهم است و در صورتی که همراه با خونریزی باشد باید مورد توجه قرار گیرد:

 

    گرفتگی شدید عضلات و درد در قسمت پایین شکم یا منطقه لگن

    خونریزی شدید و پیوسته واژن

    ترشحات واژن که بافت و لخته خون در آن باشد.

    سرگیجه همراه با خونریزی

    تب شدید با یا بدون لرز

    گرفتگی عضلات رحم که در هنگام نزدیکی جنسی شروع می شود و پس از آن نیز ادامه می یابد.

 

نتیجه گیری خونریزی بعد از نزدیکی در بارداری:

 

اگر در طول بارداری خونریزی مشاهده کنید، معمولا جای نگرانی نیست. اما گاهی نیز خونریزی نشانه مشکلی جدی است.

معمولا خونریزی بعد از نزدیکی در بارداری نگرانی بزرگی نیست و اگر همراه با درد و گرفتگی نباشد قابل چشم پوشی است. اما اگر همراه با خونریزی درد داشتید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا