دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

نازایی در زنان، نقش لوله رحمی چیست؟

لوله های رحمی آسیب دیده رحم

اغلب زنان دو لوله رحمی (فالوپی) دارند، یکی در هر طرف رحم، دیگری در کنار تخمدان ها. چون این لوله ها مسیر انتقال از تخمدان به رحم هستند وجود مشکل در هر دو یا یکی از لوله ها می تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما در باروری بگذارد.

گاهی لوله های فالوپی در سونوگرافی یا HSG (عکس رنگی) بزرگ تر به نظر می رسند. اگر آماس و تورم لوله ها بسیار زیاد بود و سیال (ماده رنگی) نتوانست در آن جریان یابد این احتمال وجود دارد که بیمار دچار هیدروسالپنکس شده باشد.

اگر هر دو لوله ورم کرده و گشاد شده باشند نام بیماری هیدرو سالپنژیت است.

 

نازایی در زنان، نقش لوله رحمی چیست

هیدروسالپنکس به دو روش در بارداری اختلال ایجاد می کند:


لوله گشاد شده نمی تواند تخمک را بکشد، چرا که بافت های زخمی، رشته های لبه ای آن را بلوکه کرده اند.اگر جنین بتواند با انتقال از راه لوله دیگر خود را به رحم برساند یا از راه IVF در رحم قرار گیرد احتمالا سالم باقی نخواهد ماند چرا که مواد عفونی به داخل رحم نشت می کند و محیط نامساعدی برای رشد جنین فراهم می آورد.راه درمان هیدروسالپنکس، عمل جراحی است. در موارد ملایم تر انتهای لوله ها می تواند باز شود و مانند گل روی یکدیگر قرار بگیرند.

اما در موارد شدیدتر حتی اگر لوله باز شود هم نمی تواند کار خود را انجام دهد. در این موارد لوله یا لوله ها باید برداشته شوند و برای بارداری نیاز به لقاح آزمایشگاهی (IVF) خواهید داشت. چون تخمک ها دیگر نمی توانند به سوی رحم شناور شوند. پذیرش این تشخیص برای بسیاری از زنان دشوار است زیرا این کار هر گونه شانس بارداری طبیعی را از آن ها می گیرد.

در موارد بسیار نادر، زنان می توانند بدون لوله های فالوپی بچه دار شوند اغلب لوله ها به عنوان بخشی از سندرم نادیده گرفته می شوند چون در این سندرم اندام های خارجی جنسی به نظر طبیعی می آید اما واژن، رحم و لوله های فالوپی نادیده انگاشته می شوند و مسلما اگر دو بار بارداری خارج از رحم داشته اید پس هر دو لوله در عمل جراحی برداشته شده اند.گاهی لوله های در عکسبرداری با اشعه ایکس سالم به نظر می آیند اما چسبندگی هایی وجود دارند که لوله ها را از عمل به داخل کشیدن تخمک باز می دارند.

آندومتریوزها، توده های گوشتی که همه جا در لگن خاصره یافت می شوند می توانند در داخل یا اطراف لوله های رحمی شکل بگیرند و در واقع از عوامل متداول چسبندگی در پیرامون لوله ها هستند، لوله های معمولی را نمی توان با سونوگرافی دید.از آنجایی که لوله های رحمی یا فالوپی نقش مهمی در باردار شدن ایفا می کنند اگر معلوم شود که مشکل شما در ارتباط با آن هاست، احتمالا برای باردار شدن به مداخله پزشکی مانند IVF نیاز پیدا می کنید. عمل برداشتن یا غیبت لوله ها یا مانعی که نتوان آن را از بین برد IVF را برای شما اجتناب ناپذیر می کند.

 

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا