دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علت ایجاد جوش روی واژن چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

علت جوش همیشه آشکار نیست. اما چند دلیل وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد جوش در اطراف ناحیه تناسلی شوند. این علل عبارتند از:

درماتیت تماسی

جوش واژن به احتمال زیاد به دلیل درماتیت تماسی ایجاد می شود. این بیماری نیست. بلکه یک واکنش به چیزی است که پوست را لمس کرده است. درماتیت تماسی در اندام تناسلی به دلیل حساسیت های ناشی از موارد زیر ایجاد می شود:

    صابون های دارای رایحه

    دستمال مرطوب، اسپری، لوسیون، پودر و یا عطر

    تامپون و یا نوار بهداشتی

    اسپرم کش ها، کاندوم، روان کننده ها، یا محرک های جنسی

    استفاده از داروهای موضعی

    مواد شیمیایی موجود در شوینده ها

پوست می تواند به دلایل زیر نیز تحریک شود:

    تعریق

    ترشحات واژن

    ادرار

    مایع منی

هر تحریکی بر روی پوست می تواند به شکل گیری جوش کمک کند.

فولیکولیت

جوش در ناحیه تناسلی ممکن است در نتیجه عفونت فولیکول مو به علت ورود باکتری به این ناحیه ایجاد شود. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی، یکی از علل بالقوه فولیکولیت است. وقتی موها پس از تراشیدن در حال رشد هستند ممکن است در همان فولیکول به سمت پوست رشد کرده و باعث سوزش شود. به این حالت موی زیر پوستی نیز گفته می شود.

زبری تیغ در نواحی که پوست های حساس دارد، می تواند به موارد زیر نیز منجر شود:

    سوختگی جای تیغ

    برجستگی

    تاول

    جوش

    هیدرآدنیت چرکی (HS)

هیدرآدنیت چرکی، آکنه inversa نیز نامیده می شود. این بیماری یکی از بیماری های مزمن غدد عرق است. ایجاد ضایعاتی جوش مانند در سراسر بدن، از جمله منطقه واژن، از نشانه های این بیماری است. علت این بیماری التهابی نادر، مشخص نیست. برای این بیماری درمان خاصی هم وجود ندارد.

زگیل آبکی

زگیل آبکی یک عفونت ویروسی است که می تواند در هر جایی از بدن، از جمله دستگاه تناسلی، جوش ایجاد کند. برای این بیماری همیشه درمانی مورد نیاز نیست. اما می توان آن را با دارو های موضعی یا خوراکی درمان کرد.

آیا می توان جوش روی واژن را ترکاند؟

برای جلوگیری از پخش شدن باکتری، بهتر است که هرگز جوش روی واژن و هر نوع برجستگی در ناحیه تناسلی را نترکانید. از سوی دیگر، این منطقه حساس می تواند به راحتی تحریک شود و ترکاندن این جوش به احتمال زیاد باعث بدتر شدن اوضاع می شود. این جوش ها همان طور که بزرگتر می شوند چرک بیشتری نیز در خود جمع کرده و دردناک تر می شوند. پس درد بعد از چند روز طبیعی است.

جوش روی واژن چگونه درمان می شود؟

جوش ناشی از تحریک جزئی ممکن است خود به خود از بین برود. اما اگر جوشتان از بین نرفت و بدتر شد بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. داروهای موضعی می توانند جوش واژن ناشی از درماتیت تماسی را درمان کنند. آنتی هیستامین ها نیز آلرژی های شدید را کاهش می دهند. اگر درماتیت تماسی، علت جوش روی واژن شما باشد، باید محرک ها شناخته و از مواجه با آن خودداری کنید.

جوش های ناشی از رشد موهای زیر پوستی معمولا به خودی به خود درمان می شود. تشخیص زودهنگام و درمان HS نیز می تواند از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند. برای زگیل آبکی نیز همیشه درمان نیاز نیست. اگر درمان نیاز باشد داروی ضد ویروس موضعی یا خوراکی تجویز می شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

برآمدگی روی واژن می تواند نشانه های چه بیماری های دیگری باشد؟

بعضی برآمدگی ها ممکن است جوش به نظر برسند. در حالی که  کیست، زگیل، یا غده نیز از نظر ظاهری تقریبا شبیه جوش هستند. برخی از بیماری های که منجر به ایجاد این برآمدگی ها می شوند عبارتند از:

    کیست بارتولن که معمولا در نزدیکی یک طرف دهانه واژن رخ می دهد. اگر کیست در چند روز درمان نشود و یا دردناک شود، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. کیست های بزرگ باید برداشته شوند.

    ضایعات تبخال تناسلی می تواند مثل جوش باشد. آنها در اطراف واژن، فرج و مقعد ظاهر می شوند. تبخال تناسلی قابل درمان است.

    زگیل تناسلی را می توان با جوش اشتباه گرفت. زگیل تناسلی مجموعه از برآمدگی های کوچک آبی هستند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت منتقله از راه رابطه جنسی (STD)، ایجاد می شود.

    برجستگی ها و پوسته پوسته شدن پوست اطراف ناحیه تناسلی هم گاهی زیر دست شبیه جوش به نظر می رسند.

نکاتی برای پیشگیری از جوش روی واژن

هنگامی که علت این جوش شناسایی شود، برای جلوگیری از ایجاد مجددا آن باید از محرک پرهیز کنید. برای جلوگیری از تحریک ناحیه واژن در آینده اقدامات زیر را انجام دهید:

    از لباس زیر تنگ استفاده نکنید. این لباس ها اصطکاک ایجاد می کنند.

    لباس زیر تهیه شده از پنبه و نه از مواد مصنوعی را انتخاب کنید.

    جوش را بیش از حد لمس نکنید.

    از آب بسیار داغ برای شستن خود استفاده نکنید.

    از صابون های معطر استفاده نکنید.

    محصولات بهداشتی که استفاده می کنید را با دیگران به اشتراک نگذارید.

    از آنجا که اصلاح می توانید پوست را تحریک کرده و باعث جوش در اطراف فرج شود، تا مدتی از تیغ استفاده نکنید. شما می توانید موهای زائد بدن خود را با قیچی بردارید. اگر مجبور هستید از تیغ استفاده کنید، آن را مخالف جهت رشد موها روی پوست نکشید.

هر گونه برجستگی غیر معمول و یا رشد توده در ناحیه تناسلی، باید توسط پزشک متخصص زنان بررسی شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا