دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چکاپ پیش از بارداری

چکاپ پیش از بارداری به پزشک کمک می کند تا بداند بدن شما آماده بارداری است. می توانید هر زمان  قبل از بارداری برای چکاپ پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید. برخی از بیماری ها مانند افسردگی، دیابت، فشار خون بالا و عدم داشتن وزن سالم می تواند بر حاملگی و باروری شما تاثیر بگذارد. سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و سوء استفاده از داروهای تجویزی نیز ممکن است بر آنها تاثیر بگذارد. پزشک می تواند به شما در مدیریت وضعیت سلامتی و ایجاد تغییرات در زندگی خود کمک کند تا جنین سالمی به دنیا بیاورید. در ملاقات پزشک قبل از بارداری مسائلی مانند آزمایشات قبل از بارداری، واکسیناسیون قبل از بارداری و داروهای مصرفی و معاینه فیزیکی وغیره

 

ملاقات با پزشک قبل از بارداری

حتی اگر قبلا نوزاد داشته اید، باید آزمایش پیش از بارداری را انجام دهید. سلامت شما ممکن است از زمان آخرین بارداری تغییر کرده باشد. اگر در حاملگی گذشته مشکلی داشته باشید، پزشک ممکن است بتواند به شما در جلوگیری از مشکلات مشابه در بارداری بعدی کمک کند. اگر قبلا مشکل داشته اید، باید چکاپ پیش از بارداری انجام دهید:

 

   زایمان زودرس:

 این زایمان قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.

  نوزاد با نقص تولد. نقص تولد مشکلی است که در هنگام تولد وجود دارد. این مشکل شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت بدن را تغییر می دهد.

 سقط جنین:

 سقط جنین زمانی است که جنین قبل از هفته 20 بارداری در رحم مادر میمیرد.

تولد نوزاد مرده:

 این زمانی است که جنین در رحم قبل از تولد، اما بعد از هفته 20 حاملگی می میرد.

 

داروها و آلرژی ها

- پزشک می خواهد بداند آیا آلرژی خاصی دارید و چه داروهایی (با نسخه و بدون نسخه)، ویتامین، گیاهان یا مکمل های دیگری مصرف می کنید.

 

- ایده خوبی است که فهرست کاملی از همه چیزهایی که مصرف می کنید تهیه کنید. همچنین می توانید شیشه داروها را همراه داشته باشید.

 

- این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید مواد نامناسب در بارداری مصرف نمی کنید. (به عنوان مثال، مگا دوز از ویتامین های خاص، مانند ویتامین A، می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد)

 

- اگر اسید فولیک مصرف نمی کنید، پزشک توصیه می کند 400 میکروگرم در روز (به تنهایی یا به صورت مولتی ویتامین) مصرف کنید؛ حداقل یک ماه قبل از تلاش برای بارداری. مصرف اسید فولیک قبل از بارداری می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلاء به نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا را کاهش دهد (مکمل هایی که مادر باردار نباید فراموش کند).

 

از آنجایی که نیمی از حاملگی ها در ایالات متحده برنامه ریزی نشده است، کارشناسان توصیه می کنند که زنان در سن بارداری هر روز 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند.

 

معاینه زنان قبل از بارداری

پزشک ممکن است موارد زیر را انجام دهد:

 

معاینه فیزیکی استاندارد کل بدن، از جمله اندازه گیری قد، وزن و فشار خون، سینه ها (علائم سرطان پستان | تشخیص، علت و درمان سرطان پستان) - مگر اینکه اخیرا معاینه فیزیکی داشته اید.

 

ناحیه تناسلی خود را برای هر گونه ضایعات مشکوک بررسی می کند که ممکن است شامل عفونت یا مشکل دیگر باشد.

 

 - اگر ترشحات واژینال غیرطبیعی، خارش یا سوزش دارید، واژن را برای بررسی عفونت واژن، مانند مخمر چک می کند.

 

یک اسپکولوم را وارد واژن می کند و رحم و واژن را بررسی می کند.

 

- یک تست پاپ اسمیر( پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود) برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا سایر تغییرات غیرطبیعی سلولی، و احتمالا سوزاک (بهترین دارو برای درمان سوزاک ) و کلامیدیا انجام میدهد.

 

- معاینه لگن را با وارد کردن انگشتان داخل مهبل (واژن) و بررسی تخمدانها (بیماری التهابی لگن (PID)، رحم و دهانه رحم، برای هر گونه توده، حساسیت یا مشکلات دیگر انجام می دهد.)

 

آزمایشات قبل از بارداری:

 

ممکن است به آزمایشات نیاز داشته باشید، اما این مسئله بستگی به شرایط و سلامت عمومی شما دارد. از پزشکتان بپرسید آیا قبل از بارداری نیاز به انجام آزمایش است یا خیر. آزمایشات و غربالگری های رایج قبل از بارداری عبارتند از:

1-  تست های غربالگری برای  STI

اگر تا به حال رابطه جنسی (از جمله رابطه جنسی دهانی) بدون محافظت داشته اید، لازم است برای بررسی عفونت های منتقله از راه جنسی  (STI) مورد آزمایش قرار گیرید، حتی اگر نشانه ای از خود نشان ندهید. باید موارد زیر در آزمایشات بررسی شود:

 

 • هپاتیت B
 • کلامیدیا
 • سیفلیس
 • ایدز

پزشک ممکن است بتواند این آزمایشات را در عمل جراحی معمولی انجام دهد، در غیر اینصورت او شما را به یک درمانگاه ژنتیک (GUM) مراجعه خواهد کرد. درمان STI قبل از بارداری شانس بارداری موفق را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

2- آزمایش پاپ اسمیر

اگر سال بعد، باید آزمایش غربالگری دهانه رحم (آزمایش اسمیر) انجام دهید بهتر است الان قبل از بارداری این کار را انجام بدهید. این به این دلیل است که غربالگری دهانه رحم معمولا در دوران بارداری انجام نمی شود، زیرا تغییرات طبیعی در دهانه رحم باعث می شود تفسیر نتایج دشوار شود.

 

3- آزمایش خون قبل از بارداری

اگر قبل از بارداری چکاپ شوید و پزشک نگران باشد که ممکن است دچار کم خونی (علائم و درمان کم خونی ) باشید، به شما توصیه می کند آزمایش خون انجام دهید. این به این دلیل است که زنان حامله ای که مشکل کم خونی دارند باید به مصرف مکمل آهن در طول بارداری بپردازند. بسته به زمینه قومی و سابقه پزشکی، ممکن است نیاز به یک آزمایش برای اختلالات ژنتیکی مانند بیماری سلول داسی شکل و تالاسمی داشته باشید. این تست به شما خواهد گفت احتمال انتقال این بیماری به جنین چقدر است. آزمایشاتی که قبل از بارداری باید انجام دهید، شامل:

 

 • آزمایش  RH
 • قند خون ناشتا
 • تیروئید(رنج نرمال tsh چقدر است؟)
 • ویتامین D
 • آنالیز کامل و کشت ادرار
 • تیتر آنتی بادی ضد سرخجه در صورتی که قبلا ایمن نشده باشید
 • آزمایش HBsAg در صورت لزوم
 • آزمایشVDRL  (آزمایش عفونت های منتقله از راه جنسی)

 

اگر مطمئن نیستید که آیا به سرخجه ایمنی دارید یا خیر، بهتر است یک تست خون برای بررسی انجام دهید.

واکسیناسیون قبل از بارداری:

بسیاری از عفونت های قابل پیشگیری ممکن است موجب سقط جنین یا نقایص زایمان شوند، بنابراین مطمئن شوید واکسیناسیون شما به روز انجام می شوند. اگر مطمئن نیستید چه واکسیناسیونی قبلا انجام داده اید، جراح می تواند سوابق پزشکی شما را بررسی کند. یک پزشک همچنین می تواند آزمایش خون برای بررسی واکسیناسیون در برابر برخی از بیماری ها، مانند سرخجه انجام دهد.

 

اگر نیاز به واکسیناسیون با ویروس زنده دارید، باید یک ماه پس از واکسیناسیون قبل از تلاش برای باردار شدن صبر کنید. این اقدام احتیاطی است، زیرا تصور می شود بدن شما نیاز به زمان برای خلاص شدن از ویروس تزریق شده دارد. اگر نگرانی دارید، با پزشک  صحبت کنید.

 

واکسن های تزریقی در قبل از بارداری:

1- واکسن سرخجه :

    واکسن سرخجه را در صورت  منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند.ولی اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست.

 

2- واکسن هپاتیت :

    در صورت نداشتن تعداد کافی آنتی بادی در بدن ، یا در صورت عدم تزریق واکسن هپاتیت (هپاتیت | علت، علائم و درمان هپاتیت) در گذشته ، بهتر است واکسیناسیون هپاتیت انجام شود.

 

3- واکسن کزاز:

    اگر بیش از 10 سال از آخرین واکسن کزاز شما گذشته است ، بهتر است دوز یادآور آن را تکرار کنید.

 

مصرف مکمل های لازم قبل از بارداری

به محض این که تصمیم گرفتید باردار شوید، شروع به مصرف روزانه مکمل حاوی 400 میکروگرم (میلیگرم) اسید فولیک کنید (ترجیحا از سه ماه قبل از بارداری). مصرف اسید فولیک، خطر نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا را کاهش می دهد. مهم است در هفته های اول بارداری به قدرکافی فولیک اسید مصرف کنید. این زمانی است که سیستم مغز و سیستم عصبی جنین در حال توسعه است. ممکن است حتی در این زمان متوجه نشوید باردار هستید، به همین علت باید به سرعت مصرف اسید فولیک را شروع کنید.

 

- می توانید مکمل های اسید فولیک را از داروخانه ها خریداری کنید. اگر اسید فولیک را به عنوان بخشی از مولتی ویتامین دریافت می کنید، مطمئن شوید این مولتی ویتامین ها برای زنان باردار مناسب است و حاوی ویتامین A نیست. مصرف بیش از حد ویتامین A ممکن است به جنین آسیب برساند.

 

- برخی افراد نیاز به اسید فولیک بیشتری نسبت به دیگران دارند. درمورد تجویز 5 میلی گرم مکمل (5000 میکروگرم) با پزشک خود صحبت کنید:

 

 • سابقه خانوادگی نقص لوله عصبی در خانواده شما یا همسرتان
 • قبلا نوزاد با یک نقص لوله عصبی داشته اید
 • دیابت دارید (علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است)
 • بیماری سلیاک داشته باشید
 • مصرف داروی صرع (بیماری صرع را بهتر بشناسیم)
 • BMI بیش از 30

 

مانند تمام بزرگسالان، شما نیز باید مکمل روزانه حاوی 10 میکروگرم ویتامین D (قرص ویتامین دی 50000) مصرف کنید. در حالی که برای بارداری آماده می شوید، به تغییر سبک زندگی نیز توجه کنید.

در چکاپ پیش از بارداری چه چیزی در انتظار من است؟

پزشک همچنین می خواهد در مورد بیماری های موجود، مانند موارد زیر اطلاعات کسب کند:

 

موارد دیگری که باید در مورد آنها پیش از بارداری بحث کنید عبارتند از:

- هر گونه بیماری ژنتیکی در خانواده شما. اگر سابقه خانوادگی هر گونه بیماری ارثی از قبیل بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی یا فیبروز کیستیک دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند حمایت و مشاوره بیشتری را ترتیب دهد.

 

- روش پیشگیری از بارداری. در بیشتر موارد، روش پیشگیری از بارداری که استفاده کرده اید نباید بر بارداری تاثیر بگذارد. اما اگر از تزریق بارداری استفاده کرده اید، ممکن است یک سال پس از آخرین تزریق برای باروری طول بکشد تا به حالت معمول بازگشت کنید.

 

- پزشک شما همچنین می تواند درمورد هرگونه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم که تجربه کرده اید بپرسد. صحبت کردن در مورد تجربه های دردناک مانند این می تواند ناراحت کننده باشد. اما پزشک باید بداند در گذشته چه اتفاقی افتاده است تا بتواند اطمینان دهد که بهترین مراقبت و مشاوره را در اختیار شما قرار می دهد.

آیا نیازی به چکاپ دندانپزشکی پیش از بارداری می باشد؟

- بله قبل و بعد از بارداری به طور منظم چکاپ دندانپزشکی انجام دهید. برخی مطالعات ارتباط بین بیماری لثه و داشتن یک نوزاد نارس و یا نوزاد کم وزن را نشان می دهد. وزن کم به این معنی است که جنین شما وزنی کمتر از 5 پوند، 8 اونس در هنگام تولد دارد. اگر دچار بیماری لثه هستید، قبل از بارداری به درمان مشکلات خود بپردازید.

 

- هنگامی که دندانپزشک خود را می بینید، به او بگویید که قصد دارید باردار شوید. و هنگامی که دندانپزشک خود را در دوران بارداری می بینید، اطمینان حاصل کنید که می داند شما حامله هستید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا