دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

اطلاعاتی در مورد کیست تخمدان

کیست تخمدان یکی از بیماریهای رایج بین خانمهاست که در آن کیسه‌های پر از مایع بر روی تخمدانهای آنها بوجود میاد و می‌تواند در اندازه‌های متفاوت ایجاد بشه. بسیاری از آنها کوچک هستن اما کیست‌هایی که مرتبط با تومور تخمدان می‌شود قطرشون حدود 25 سانت یا بیشتر میتواند شود.

 

کیست تخمدان چیست؟

به کیسه‌های کوچک پر از مایع که در تخمدان رشد میکنه کیست گفته می‌شود. اکثر آنها بی ضرر هستند اما بعضی از آنها باعث مشکلاتی از قبیل پارگی، خونریزی و یا درد می‌شود و تا جایی ممکن است پیش برود که برای حذف کیست‌ها جراحی صورت گیرد.

 

چه کسانی که در معرض کیست تخمدان هستند؟

کیستهای تخمدان در بین خانمها امری شایعه و ممکنه در تمام سنین زنان با آن مواجه بشن. بیشتر کیست‌های تخمدان سرطانی نیستند بلکه خوش خیم بوده و بدون درمان خیلی ویژه و در طول چند هفته از بین میرن. در حالی که کیست‌های بدخیم ممکنه بصورت سرطان تخمدان نیز بروز کند. این بیماری بیشتر در سنین باروری اتفاق میفته.

 

علائم کیست تخمدان

 

انواع کیست تخمدان

 

* کیست هموراژیک

این نوع کیست بر اثر خونریزی داخلی کیست اتفاق میافتد که علامت آن درد در ناحیه شکم است. این نوع درد عموما در یک طرف نمایان می‌شود که در واقع همان طرفی که کیست وجود دارد.

 

* کیست درموئید

کیست درموئید به تومور خوش خیم معروف است که گاهی اوقات به عنوان تراتوم کیست بالغ (تراتوم تخمدان) شناخته میشه. معمولا زنان در سنین پایین را تحت تاثیر قرار میده و ممکن است به قطر تا 15 سانتی متر هم برسد. کیست درموئید می‌تواند سایر انواع بافت‌های بدن مانند چربی و استخوان، مو و غضروف را درگیر کند.

 

 

* کیست فولیکولی

این کیست ساده، وقتی که تخمک آزاد نشده یا اینکه زمانی که یک فولیکول بالغ به وجود می آید تشکیل میشود و میتواند حدود 5-6 سانتی متر هم باشد. حدود یک چهارم خانمها مبتلا به این نوع از درد کیست هستند.

 

* کیست آندومتریوئید

این کیست وقتی تشکیل می‌شود که بافت اندومتر (بافت داخل رحم) در تخمدان‌ها نیز وجود داشه باشد. کیست اندومتریوئید در سنین باروری زنان را تحت تاثیر قرار میده و ممکن است باعث ایجاد درد مزمن در زمان قاعدگی شود. این نوع کیست همراه با رنگ خون بسیار تیره که به رنگ قهوه ایه همراهه و اندازه آن حدود 1/5 تا20 سانتی متر متغیره. که به دلیل رنگ خون موجود در آن به کیستهای شکلاتی نیز معروفه.

 

 

* تخمدان پلی کیستیک

این مشکل زمانی اتفاق میفته که سایز تخمدان افزایش پیدا کنه و به دو برابر حد طبیعی خود برسه و در اطراف بخش خارجی آن کیست‌های کوچک تخمدان بوجود میاد. این کیست در زنان سالم و دارای اختلالات هورمونی یافت میشه که با سونوگرافی قابل تشخیص است.

 

عوارض کیست تخمدان

 

این کیست‌ها میتونه منجر به خونریزی داخلی بشن و در برخی موارد میتونه بسیار خطرناک باشه و نیاز به مراقبت پزشکی فوری داره.

 

پیچ خوردگی تخمدان

پیچیدگی که در تخمدانها رخ میده میتونه منجر به ناباروری در خانمها هم بشه. همچنین میتونه باعث اختلال در خون موجود در تخمدانها بشه. عوارض دیگه ای که به دنبال پیچ خوردگی تخمدان رخ میده، ناباروری در خانومهاست. ناباروری تخمدانها ممکنه منجر به التهاب و عفونت هم بشه.

 

پریتونیت (Peritonitis)

به التهاب صفاق (غشاء نازکی است در دیواره‌ی شکم که بخش بزرگی از آن را می‌پوشونه) میگن. همانطور که این خطوط غشاء حفره شکمی را به وجود میاره، می تونه درد وحشتناکی را در ناحیه شکم ایجاد کنه که حتی در بعضی موارد ممکنه تهدید کننده زندگی فرد نیز باشه.

 

نازایی

ناباروری ناشی از کیست تخمدان ممکنه به طور موقت یا دائمی باشه که بستگی به میزان آسیبی داره که کیست ها به باروری فرد وارد میکند. بنابراین زنانی که مبتلا به کیست تخمدان هستن و قصد دارند که بارور بشوند باید سریعا آن را درمان کنند.

 

سرطان

در موارد خیلی کم کیست تخمدان ممکنه سرطانی باشه. بنابراین در این شرایط بیمار نیاز به درمان سرطان همراه با عمل جراحی خواهد داشت.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا