دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

اثر قرص آهن روی زنان در دوره پریود

استفاده از قرص آهن  یا اسید فولیک در دوران پریود اشکالی ایجاد نمی کند و لازم نیست که اگر پزشک تان برای شما این دو نوع دارو را تجویز کرده اند در طول دوره پریود مصرف را قطع و پس از پاک شدن و پایان خون ریزی قاعدگی دوباره مصرف آهن و اسید فولیک را شروع کنید. اسید فولیک از ویتامین های گروه ب است که شما اگر در همه دوران باروری خود و تا زمان یائسگی هم آن را به صورت منظم مصرف کنید مشکلی برای تان ایجاد نمی شود. اما در خصوص قرص آهن بهتر است که با پزشک متخصص زنان خود مشاوره کنید تا بررسی های آزمایشگاهی لازم برای شما انجام شده و سپس اگر لازم بود برای تان قرص آهن با دوز مناسب تجویز شود.

آهن ماده معدنی است که بدن برای تولید گلبول های قرمز به آن نیاز دارد. هنگامی که بدن به اندازه کافی آهن دریافت نکند، نمی تواند تعداد طبیعی گلبول های قرمز مورد نیاز برای حفظ سلامتی را تولید کند. این وضعیت کمبود آهن یا کم خونی ناشی از کمبود آهن است. اگرچه بسیاری از مردم در ایالات متحده به اندازه کافی آهن از رژیم غذایی خود دریافت می کنند، برخی از آنها باید مقادیر بیشتری را برای پاسخگویی به نیازهایشان دریافت کنند. به عنوان مثال، گاهی اوقات با خونریزی در بدن آهن از دست می رود که شما متوجه این خونریزی نمی شوید و فقط خونریزی توسط دکتر تشخیص داده می شود. پزشک شما می تواند تعیین کند که آیا کمبود آهن دارید، چه چیزی باعث کمبود آهن شده است و آیا مکمل آهن لازم است یا خیر. در این مقاله کلیه نکات مصرفی در مورد قرص آهن ذکر شده است:

کمبود آهن ممکن است منجر به خستگی غیر معمول و تنگی نفس شود و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

درباره قرص های آهن

  -  مکمل های آهن ممکن است به صورت کپسول، قرص، قرص جویدنی و مایع مصرف شوند. رایج ترین اندازه قرص 325 میلیگرم (فروس سولفات) است (علائم و درمان کم خونی).

  -  از پزشک بپرسید چه تعداد قرص باید در روز مصرف کنید و چه زمانی باید آنها را مصرف کنید. مصرف بیش از حد آهن می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند.

  -  شمارش خون پس از 2 ماه آهن درمانی به حالت عادی باز می گردد. باید 6 تا 12 ماه دیگر مکملهای آهن را مصرف کنید تا آهن در مغز استخوان ذخیره شود.

  -  پس از شروع استفاده از این مکمل غذایی، به متخصص مراجعه کنید تا ببینید استفاده از آهن برای شما مفید است یا خیر. برای این امر انجام برخی از آزمایشات از جمله آزمایش خون لازم است.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

بهترین زمان مصرف آهن باید با توصیه پزشک متخصصتان باشد.

برای استفاده ایمن و موثر مکمل های آهن:

  -  اگر این مکمل غذایی تجویز شد، طبق دستورالعملی که پزشت توصیه می کند، آن را مصرف کنید.

  -  اگر خود درمانی می کنید، طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته تولید کننده عمل کنید. اگر فکر می کنید بعد از مصرف آهن به مدت یک یا دو ماه نیاز به آهن دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرف قرص آهن

دوزهای دارو متفاوت است. طبق دستورالعمل پزشک و برچسب روی دارو عمل کنید. اطلاعات زیر شامل دوز متوسط این داروها می باشد. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک توصیه کند. مقدار دارو که مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین، دوز مصرفی روزانه، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمان مصرف این دارو بستگی به مشکل شما دارد. اگر یک وعده از این دارو را فراموش کردید، وعده فراموش شده را مصرف نکنید و طبق برنامه وعده بعدی را مصرف کنید.

اگر مکمل های آهن را بدون نسخه مصرف می کنید:

  -  اگر آهن را به صورت تزریقی مصرف می کنید از مکمل آهن به صورت خوراکی مصرف نکنید. انجام این کار ممکن است به مسمومیت با آهن منجر شود.

  -   به طور مرتب مقدار زیادی از آهن را به مدت بیش از 6 ماه بدون بررسی با متخصص مصرف نکنید. مصرف آهن در افراد مختلف متفاوت است، و کسانی که بیماری خاصی دارند، با مصرف تدریجی بیش از حد آهن دچار مسمومیت می شوند. همچنین آهن جذب نشده می تواند حضور خون در مدفوع را پنهان کند، که ممکن است کشف یک بیماری جدی را به تاخیر بیندازد .

  -  آهن را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا