دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

لابیاپلاستی با لیزر

تعریف لابیا پلاستی

لابیاپلاستی فرآیندی برای کاهش و یا تغییر شکل اندازه لابیاهای داخلی و خارجی است که دهانه واژن را پوشانده‌اند. لابیاهای بزرگ یا نامتقارن می‌تواند به علل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، افزایش وزن، هورمون‌ها، تروما یا حتی زایمان و بارداری ایجاد شود. این حالت می‌تواند اثرات منفی زیادی روی فرد بگذارد. این نوع از جراحی زیبایی واژن با روش های متعددی انجام می شود که در این مقاله به توضیح لابیاپلاستی با لیزر می پردازیم.

دلایل لابیاپلاستی

معمولاً انجام جراحی لابیاپلاستی با لیزر به دلیل زیر انجام می شود:

  • درد حین رابطه جنسی بعلت بزرگی لابیا
  • خارش، سوزش و ناراحتی بعلت  تماس لباس با پوست حساس لابیاها در خانم‌هایی که لابیاهای بزرگی دارند·
  • خانم هایی که در هنگام پوشیدن لباس های مانند دامن و شلوار تنگ با مشکل مواجه می شوند.
  • خانم هایی که دارای لابیای نامتناسب و نامتقارن است.
  • خانم هایی که در ادرار کردن مشکل دارند.
  • خانم هایی که خواستار آلت تناسلی زیبایی هستند.

شیوه عمل و بهترین مزایای لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر بصورت سرپایی انجام شده و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته لیزر به طور کاملا ایمن و راحت لابیاها را تغییر شکل می‌دهد. این روش به کمک بی‌حسی موضعی ناحیه قابل انجام است. به این منظور در شروع فرآیند یک بلوک کننده پودندال برای کنترل درد به مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد از لابیاپلاستی داده می‌شود. سپس با تکنیک طراحی خاص لیزر واژینوپلاستی، نواحی لازم برای تابش لیزر علامت گذاری می‌شود. در این روش از لیزر CO2 استفاده می‌شود. انرژی لیزر فقط بر روی ناحیه تابش لیزر اثر می‌گذارد و هیچ آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نمی‌کند. همچنین انرژی لیزر با تحریک تولید کلاژن و بهبود جریان خون در ناحیه موجب جوانسازی لابیا و از بین رفتن شلی آن می‌شود. لبه‌های باقی‌مانده بعد از تابش لیزر با بخیه قابل جذب بسته می‌شوند. با اتمام عمل، فرد می‌تواند به منزل برگردد.
با توجه به اینکه لابیاها عروق زیادی دارند و حساس هستند، استفاده از لیزر به عنوان ابزار برش بسیار ایمن‌تر و کم‌تهاجمی‌تر از روش‌های جراحی است. مهارت و تجربه جراح و همچنین رویکرد هنرمندانه وی در نتیجه لابیاپلاستی با لیزر بسیار موثر است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های قدیمی که از اسکالپل (چاقوی جراحی) یا الکتروکوتر برای برش بافت و تغییر شکل آن استفاده می‌شد اهمیت خود را از دست داده‌اند.
لابیاپلاستی با لیزر خیلی سریع‌تر انجام می‌شود و بعد از جراحی، خونریزی یا کبودی ایجاد نمی‌شود چرا که انرژی لیزر همزمان با برش لابیاها عروق خونی را می‌بندد. بعد از عمل برخلاف روش سنتی هیچگونه اسکاری به جا نمی‌ماند و حتی جراحان هم نمی‌توانند اظهار کنند که فرد تحت جراحی قرار گرفته است.

سایر مزایای لابیاپلاستی با لیزر

لیزر موجب منعقد شدن سریع خون می شود بنابراین تقریبا هیچ خونریزی وجود ندارد.
لیزر ریسک ایجاد زخم پس از جراحی را کاهش می دهد.
استفاده از لیزر، احساس ورم و درد پس از جراحی را کاهش می دهد.
لیزر همچنین به میزان زیادی سرعت بهبودی را افزایش می بخشد. به طوریکه فرد بعد از عمل، از مطب مرخص شده و بدون هیچ مشکلی به منزل برمیگردد.

سایر کاربردهای لیزر در بانوان

جراحی زیبایی قسمت خارجی واژن

برخی از خانم ها در قسمت خارجی آلت تناسلی خود نیاز به اصلاح زایده خارجی دارند. در این نوع از جراحی اندازه لابیا ها استاندارد می شود و قرینه سازی انجام می شود.

عمل داخلی واژن

این نوع از جراحی به منظور تنگ کردن ناحیه واژن در افرادی انجام می شود، که دچار گشادی یا شل شدگی واژن هستند.

انجام این جراحی در خانم هایی که زایمان طبیعی انجام داده اند و یا به افتادگی مختصر مثانه مبتلا شده اند، بسیار مفید خواهد بود.

از دیگر موارد کاربرد لیزر درمان زخم دهانه رحم با لیزر و درمان زگیل تناسلی با لیزر می توان اشاره کرد

پس از عمل لابیاپلاستی با لیزر چه رخ مراقبت هایی صورت گیرد؟

پس از جراحی، شما ممکن است تا چند روز کمی درد داشته باشید اما ورم و درد در طی یک هفته به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. کمپرس سرد می تواند به کاهش ورم کمک کند. بهتر است رابطه جنسی و فعالیت های سنگین را برای شش تا هشت هفته به تاخیر بیندازید. بهبود ناحیه جراحی شده تا چند ماه ادامه دارد و پس از چند ماه اول هنگامی که ورم به طور کامل از بین رفت، می توانید نتیجه جراحی خود را ببینید.

چه مواقعی نمی توان عمل لابیاپلاستی را انجام داد؟

سرطان های دستگاه تناسلی و تولید مثل
بارداری
قاعدگی
اختلالات انعقاد خون
عفونت واژینال
دیابت

مقالات مرتبط:

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا