دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خونریزی یا لکه بینی بعد از یائسگی

یائسگی قسمتی از زندگی است  که در زنان بالاتر از ۴۵ سال و در صورتی که بیشتر از یک سال پریود نشوند، رخ می‌دهد. این دوران می‌تواند مقداری ترسناک باشد اگر با تجربه‌ی خونریزی بعد از یائسگی همراه باشد. به طور کل  در همه خونریزی‌های بعد از یائسگی، مورد جدی و نگران کننده‌ای وجود ندارد و تنها در تعدادی از آن‌ها ممکن است به مشکل بخورید.

اگر هر نوع خونریزی بعد از یائسگی را تجربه کردید؛ حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

خونریزی قبل از یائسگی یا لکه بینی

در دوران قبل از یائسگی ممکن است برخی از علائم یائسگی و پریودهای نامنظم را تجربه کنید. دوران قبل از یائسگی تا ۱۰ سال نیز می‌تواند ادامه پیدا کند. به دلیل تغییرات هورمونی، داشتن پریودهای شدیدتر یا خونریزی‌های غیر معمول، در دوران یائسگی طبیعی است.

اگر در خونریزی‌های دوران قبل از یائسگی هر کدام از علائم زیر را داشتید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

دلایل اصلی خونریزی بعد از یائسگی

شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند خونریزی بعد از یائسگی را به وجود آورد. در این قسمت به دلایل اصلی خونریزی بعد از یائسگی اشاره می‌کنیم:

آتروفی دیواره رحم

اندومتریوم داخلی‌ترین لایه رحم است که رحم را پوشش می‌دهد. این دیواره، همان دیواره‌ای است که در دوران قاعدگی فرو میریزد. هنگامی که به سمت دوران یائسگی پیش می‌روید تغییرات هورمونی باعث می‌شود که این لایه نازک‌تر شود. در این شرایط لایه اندومتریوم خیلی نازک، بی‌ثبات شده و خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی را به وجود می‌آورد .

هایپرپلازی دیواره رحم

این شرایط کاملا برعکس آتروفی دیواره رحم است و هنگامی رخ می‌دهد که سطح  هورمون‌های استروژن بسیار بالا اما سطح هورمونهای پروژسترون بسیار پایین است. دیواره رحم ضخیم، بیشتر مستعد خونریزی است اما اگر این شرایط درمان نشود سلولهای اندومتریوم تکثیر شده و به سرطان رحم منجر می‌شود .

پولیپ‌ها

پولیپ‌ها بافت های  غیرسرطانی هستند.که معمولا به جداره‌ی داخلی رحم متصل شده و بر روی دیوره رحم رشد کرده اند. پولیپ‌ها هم می‌توانند بر روی دهانه‌ی رحم رشد پیدا کنند و باعث ایجاد خونریزی بعدا از رابطه‌ی جنسی شوند. پولیپ‌ها باعث ایجاد لکه بینی و خونریزی قهوه‌ای پس از یائسگی می‌شود.

آتروفی واژن

با کاهش سطح استروژن بدن، بافت داخل واژن نیز تغییر می‌کند و خشک، نازک، آسیب پذیر و متورم می‌شود. و باعث ایجاد:

سرطان

خونریزی واژینال بعد از یائسگی، یکی از اولین نشانه‌های نوع خاصی از سرطان است. شایع‌ترین نوع سرطان‌های ناحیه‌ی تناسلی، شامل سرطان‌های دیواره رحم و خود رحم است. با این حال سرطان‌های واژن و دهانه رحم نیز، خانم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگرچه، لکه بینی یا خونریزی در دوران بعد از یائسگی، از علائم رایج سرطان است. اما تنها ۹٪ بانوانی که خونریزی بعد از یائسگی را تجربه می‌کنند، به سرطان مبتلا هستند.

تشخیص به موقع و سریع، در درمان سرطان رحم بسیار تاثیرگذار است. بنابراین اگر به خونریزی بعد از یائسگی دچار شدید، هرچه سریعتر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید که تشخیص نهایی و درمان لازم برایتان آغاز شود.

راه های تشخیص خونریزی بعد از یائسگی

اینکه خونریزی واژینال به چه علت است، اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است، پیگیری و مراجعه به پزشک زنان است. در اکثر موارد، این علائم در شرایط خفیف بیماری، ایجاد می‌شوند. با این حال تمامی علت‌های ممکن به وجود آورنده‌ی خونریزی بعد از یائسگی، میبایست رد شوند. چندین تست و روش تشخیصی وجود دارد که پزشک با به کارگیری آنها می‌تواند علت خونریزی بعد از یائسگی را تشخیص دهد.

  • سونوگرافی اولتراسوند

اولتراسوند به پزشک این توانایی را می‌دهد که هرگونه رشد غیرطبیعی و شرایطی که باعث ایجاد خونریزی شده است، را تشخیص دهد. همچنین سونوگرافی، می تواند ضخامت رحم را اندازه گیری کند. سنجش ضخامت اندومتر به این دلیل است که هر گونه بدخیمی در دیواره رحم، تشخیص داده شود.

  • بیوبپسی (نمونه برداری) از دیواره رحم

اگر پزشک علت خونریزی بعد از یائسگی را، ناراحتی دیواره رحم تشخیص دهد، ممکن است نمونه برداری از رحم را تجویز کند. در این روش پزشک با استفاده از یک لوله‌ی نازک، مقدار بسیار انداکی از رحم را برمیدارد. سپس نمونه را به مراکز آزمایشگاهی آسیب شناسی و پاتولوژی میفرستد تا هر گونه غیرطبیعی بودن و بدخیمی، تشخیص داده شود.

  • هیستروسکوپی

هیستروسکوپ یک لوله‌ی نازک، قابل انعطاف و کوچک است که برای دید بهتر یک عدد چراغ در انتهای آن تعبیه شده است. پزشک از این وسیله برای مشاهده‌ی داخل رحم استفاده می‌کند تا هرگونه رشد غیر طبیعی و زائده را سریعا تشخیص دهد.

  • سونوهیستروگرافی

در این روش، پزشک رحم را با محلول سالین، پر می‌کند. تا توسط دستگاه، تصویر واضحی از رحم و دیواره رحم تولید کند. این روش بسیار کارامد و بدون درد است.

  • (D&C) روش انقباض و کورتاژ

در طی این روش، رحم به آرامی منقبض می‌شود و سپس توسط یک وسیله نازک، بافت اضافی از رحم خراشیده و خارج می‌شود. این بافت خارج شده، برای انجام آزمایشات، به مراکز آسیب شناسی فرستاده می‌شود. این روش نیاز به مقداری بیهوشی دارد. و جزو روش‌های سرپایی است.

راه‌های درمانی خونریزی بعد از یائسگی

درمان خونریزی بعد از یائسگی کاملا به این مسئله وابسته است که علائم خونریزی به چه علتی ایجاد شده است. به عنوان مثال داروی استروژن جهت بهبود آتروفی واژن، رحم و همچنین خشکی واژن تجویز می شود. از طرف دیگر پروژستین، برای درمان هایپرپلازی رحم استفاده می‌شود.

پولیپ‌ها را می‌توان حین انجام هیستروسکوپی یا با انجام جراحی، خارج کرد‌. همچنین بدخیمی‌های رحمی، سرطان‌ها و شرایط حاد و خطرناک، نیازمند هیسترکتومی ( خارج کردن رحم ) هستند. اگر به بدخیمی‌های رحمی دچار شدید مانند سرطان رحم، پزشک چندین راه حل را ممکن است برای شما انتخاب کنند.

در اکثر شرایط، مهم‌ترین اقدام، تشخیص سریع برای آغاز درمان است. چون در اینصورت، پزشک علت علائم بیمار را تشخیص داده و راه‌های متعدد درمان را به طور اختصاصی برای بیمار آغاز می‌کند.

اینکه پس از یائسگی دچار خونریزی شوید، می‌تواند ترسناک باشد.اما در اکثر موارد اگر سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه شود و درمان‌های لازم به کار گرفته شود، مشکل جدی نخواهید داشت.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا