دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

ازدیاد هورمون استروژن در زنان

استروژن ها گروهی از هورمون ها هستند که نقش موثری در تولیدمثل و روابط جنسی طبیعی خانم ها دارند. این هورمون ها همچنین روی ارگان هایی مانند دستگاه ادراری، سیستم قلب و عروق، استخوان ها، سینه ها، مغز، ماهیچه های لگن، موها و ناخن ها تاثیر دارند. برای اینکه سلامت تمام ارگان های بدن حفظ شود، نیاز به سطح کافی و مناسب استروژن در بدن است.

در این مطلب اثرات استروژن زیاد در بدن و روش های مقابله با آن را عنوان می کنیم.

قاعدگی نامرتب و دردناک

اکثر خانم ها اغلب از قاعدگی های دردناک و نامنظم رنج می برند. با وجود اینکه اکثر متخصصان این مسئله را مشکل جدی و حاد نمی دانند، اما واضح است که چنین شرایطی زندگی خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع خانم ها می خواهند دلیل بروز این مشکل و راه حل های آن را بدانند. باید بدانید که میزان بالای استروژن در بدن یکی از عوامل اصلی بروز اختلالات قاعدگی است.

فتق هیاتوس و اسیدیته ی بدن

فتق هیاتال یا هیاتوس به معنی ورود قسمتی از معده به درون قفسه سینه از طریق هیاتوس یا شکافت مری موجود در دیافراگم معده است. افزایش میزان استروژن بدن (به عنوان مثال در دوران بارداری یا در حین مصرف قرص های ضدبارداری) باعث می شود که خانم ها به طور موقت از مشکلاتی مانند حساس شدن عضله ی هیاتوس مری رنج ببرند. این مشکل نیز باعث تولید اسید زیاد در معده و ریفلاکس می شود.

در حالت کلی استروژن زیاد باعث مسدود شدن دفع صفرا شده و مشکلات گوارشی ایجاد می کند. بخصوص اگر برنامه غذایی فرد مناسب نباشد، این مشکلات چند برابر می شود.

اضطراب و تحریک پذیری

اختلالات عصبی و مشکلات روحی و احساسی نیز ممکن است در نتیجه میزان زیاد استروژن بروز کند. روشن است که این مشکلات در اثر عوامل متعددی باشد، اما با این حال لازم است که مراقب میزان استروژن بدن نیز بود. استروژن زیاد در بدن باعث بروز تغییرات زیادی در سیستم عصبی می شود. یعنی در طول تخمک گذاری و روزهای قبل و بعد از شروع قاعدگی، نوسانات روحی و روانی ایجاد می شود.

مشکلات باروری

اگر بیش از یک سال است که تصمیم به بارداری گرفته اید و هنوز موفق نشده اید، احتمالا یکی از علل آن میزان بالای استروژن بدن تان است. بهتر است این هورمون بدن مورد بررسی قرار بگیرد، بخصوص اینکه سابقه قاعدگی های نامنظم و دردناک نیز داشته باشید و یا قرص های ضدبارداری مصرف کرده اید.

یبوست

یبوست یکی از مشکلات رایج در بین همه ی مردم است. این مشکل در طولانی مدت به بروز بیماری های دیگر منجر می شود. ممکن است که یکی از عوامل ابتلا به یبوست میزان استروژن بالا باشد. اگر در دوران غیر از پریود دچار یبوست هستید، می تواند یکی از نشانه های میزان بالای استروژن باشد. چون در طول دوره قاعدگی میزان استروژن به طور طبیعی کاهش پیدا می کند، یبوست از بین می رود. اما بعد از پایان این دوره، دوباره یبوست بدون هیچ دلیل مشخصی بروز می کند.

میگرن و دردهای مفصلی

سردرد و دردهای مفصلی از جمله علائم استروژن بالا در بدن هستند. گاهی با مصرف برخی داروها، بهبودی در این دردها حاصل می شود، اما همیشه مشکل به قوت خود باقی است.

مصرف قرص های ضدبارداری عامل افزایش استروژن

خانم هایی که به مدت طولانی قرص های ضدبارداری می خورند در معرض افزایش زیاد میزان استروژن قرار دارند، چون این هورمون جزیی از ترکیبات قرص های ضدبارداری است. هر چه مدت زمان مصرف قرص های ضدبارداری طولانی تر باشد، امکان اینکه تعادل هورمون های بدن دچار اختلال شود بیشتر است.

مصرف زیاد سویا عامل افزایش استروژن

در اکثر مطالب مربوط به تغذیه، توصیه زیادی به مصرف سویا می شود، چون این ماده ی غذایی جایگزین مناسبی برای گوشت محسوب می شود. به همین دلیل بخصوص در 10 سال اخیر، مصرف سویا و محصولات تهیه شده از آن در بین خانم ها افزایش چشمگیری داشته است. با این حال باید بدانید که سویا حاوی میزان زیادی فیتو استروژن یا همان استروژن گیاهی است. خانم هایی که رژیم های گیاهخواری دارند، در مصرف این ماده غذایی دچار افراط می شوند که به نفع سلامتی آنها نیست، چون سویا اغلب جزو محصولات تراریخته است.

چگونه می توان میزان استروژن بدن را کاهش داد؟

برای کاهش طبیعی میزان استروژن بدن، بهتر است توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

- کاهش یا حذف مصرف گندم، قند، گوشت قرمز، شیر سویا، قهوه، نوشیدنی های شیرین و شیرین کننده های مصنوعی.

- پرهیز از مصرف دخانیات و الکل.

- مصرف گاه به گاه یک عدد مکمل ویتاگنوس یا گیاه پنج انگشت. این گیاه باعث کاهش میزان استروژن می شود.

- افزودن ریشه گیاه ماکا (maca) یا پودر آن به برنامه غذایی، به عنوان مثال در اسموتی ها یا آب میوه ها.

- مراقبت از کبد با روش های درمانی طبیعی.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا