دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

میزان احتمال بارداری با پیشاب

این سوال برای بسیاری از افراد پیش می­ آید که آیا بارداری با پیشاب رخ می­دهد؟ پاسخ کوتاه این سوال جنجالی بله است.

برای درک میزان احتمال بارداری با پیشاب ، ابتدا باید میزان موثر بودن روش طبیعی پیشگیری از بارداری و درصد حضور اسپرم در پیشاب را بسنجیم و بفهمیم که این روش به چه افرادی توصیه می شود و به چه افرادی توصیه نمی شود.

روش طبیعی پیشگیری از بارداری، همان بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد پیش از ارضا و دور کردن آن از ناحیه تناسلی خانم است، که معمولاً این کار را در زمان ارضا شدن یا کمی پیش از آن انجام می دهد. در بسیاری از افراد سالم مایع منی حاوی مقدار کافی اسپرم است که بتواند فرد را باردار کند. از لحاظ نظری در روش بیرون کشیدن آلت، اسپرم به تخمک نمی رسد و امکان باردار شدن وجود ندارد.

آیا روش طبیعی برای پیشگیری از بارداری موثر است؟

در کل روش طبیعی روشی بسیار موثر برای پیشگیری از بارداری به شمار نمی آید. هر ساله از هر ۱۰۰ نفری که برای پیشگیری از بارداری از روش طبیعی استفاده می کند حدود 20 الی 27  نفر باردار می شوند. حتی در صورت عملی کردن درست این روش سالانه از هر ۱۰۰ نفر ۴ نفر باردار می شوند.

اما نکته اینجاست که نمی‌توان این روش را به درستی عملی کرد. اگر همانطور که گفته می‌شود روش پیش گیری از بارداری به درستی عمل کند، چرا نرخ بارداری در افرادی که از آن استفاده می‌کنند بسیار بالاست؟

دلایل بارداری با پیشاب

یکی از دلایل آن این است که به کار گیری این روش برای برخی افراد دشوار است چرا که به راحتی ممکن است فراموش کنند چه زمانی باید رابطه را قطع کنند یا برخی از افراد نتوانند تشخیص دهند چه زمانی ارضا می شوند و آلت را دیر بیرون بیاورند. این روش نیازمند کنترل و آگاهی بالای مرد و اعتماد بالای زن به او است چرا که این روش تنها تحت کنترل یکی از آنهاست و هیچ راهی وجود ندارد که پس از رابطه بتوان فهمید آیا روش به درستی انجام شده است یا خیر.

دلیل دومی که برای موثر بودن این روش آورده می‌شود این است که ممکن است در پیشاب، اسپرم وجود داشته باشد. پیشاب پیش از آزاد شدن مایع منی ترشح می شود ونقش روان کننده و تنظیم کننده میزان اسید موجود در مجاری ادراری را دارد چرا که مجاری ادراری و لوله انتقال اسپرم در مردان یکی است.

اینکه آیا در پیشاب اسپرم وجود دارد یا خیر و اینکه اگر وجود داشته باشد این اسپرم می تواند منجر به بارداری شود، هنوز پرسش بسیاری از پژوهش هاست و نتایج این پژوهش ها همواره یکی نیست، اما پاسخ خلاصه به این پرسش بله است؛ پیشاب حاوی اسپرم است اما نه در همه افراد.

با توجه به توضیحات بالا چگونه بفهمم که باردار هستم یا خیر؟

تا اینجا فهمیدید که بارداری با پیشاب امکان پذیر است.

خب اگر امکان پذیر هستش چطور بفهمیم که باردار هستیم یا نه؟ کلی استرس گرفتیم. اصلا راهی به غیر از آزمایش خون یا استفاده از بیبی چک وجود داره؟

این سوالی است که اکثر مخاطبان پس از خواندن این مقاله از متخصص زنان می‌پرسند.

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه در چه قسمت از سیکل قاعدگی رابطه داشته داشته اید، چند بار رابطه داشته اید یا اینکه پس از رابطه چه علائمی دارید یا حتی اینکه سرماخوردگی دارید یا نه، در پاسخ این سوال موثر هستند و برای هرکس متفاوت است.

آیا در پیشاب، اسپرم وجود دارد؟

متخصصین در آزمایشاتی که بر روی مایع پیشاب انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که درون این ماده شفاف به ندرت اسپرم وجود دارد. ولی این بدان معنا نیست که هرگز اسپرمی درون آن وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید در حالتی خاص اسپرم می‌تواند وارد پیشاب شده و احتمال بارداری را افزایش دهد.

آیا نبود اسپرم در پیشاب، بارداری را غیر ممکن می­کند؟

روش طبیعی پیشگیری از بارداری بسیار رایج است چرا که بدون هزینه و بدون نیاز به آمادگی پیشین است (برای مثال به نسخه پزشک یا مراجعه به داروخانه نیاز نخواهید داشت)، اما میزان استفاده از آن با توجه به سن، فرهنگ و کشور متفاوت است و از دیگر روش­های پیشگیری، شناخته شده­ تر نیست.

در دنیا، از هر 10 خانم، 6 نفر آنها حداقل یکبار از این روش استفاده می­کنند؛ اما تعداد خانم­هایی که حداقل یکبار از کاندوم استفاده می­کنند، 9 نفر از هر 10 نفر است. در کشورهای مختلف اروپایی از هر 100 نفر، 1 الی 33 نفر روش طبیعی پیشگیری از بارداری را به تنهایی (بدون استفاده از دیگر روش­ها) به کار می­گیرند. در حالی که دستگاه­های آی یو دی از هر 100 نفر، 9 الی 24 نفر مصرف کننده دارند.

هم چنین بسیاری از افراد روش طبیعی پیشگیری را در کنار دیگر روش­ها مانند کاندوم، اسپرم کش، عدم انجام سکس در دوره هایی خاص (عدم برقراری رابطه جنسی در برخی دوره­ های خاص) به کار می­گیرند.

روش طبیعی پیشگیری از بارداری برای برخی افراد روش بسیار مؤثری است. مانند:

  • افرادی که از بدن و زمان ارضا شدن خود آگاهی دارند.
  • افرادی که به اندازه کافی روی بدن خود کنترل دارند که بتوانند در هنگام نیاز رابطه را قطع کنند.
  • افرادی که برای انجام این روش به اندازه کافی به یکدیگر اعتماد دارند و اگر اشتباهی رخ دهد به یکدیگر اطلاع می­دهند.
  • و افرادی که در پیشاب خود اسپرم ندارند.

اگرچه سه مورد نخست مواردی هستند که فرد می­تواند روی آنها کار کند اما بدون انجام آزمایش هیچگاه نمی­توان گفت که آیا فرد در پیشاب خود اسپرم دارد یا خیر و در نتیجه آیا برای روابط زناشویی وی امکان بارداری با پیشاب وجود دارد یا خیر.

البته بارداری تنها چیزی نیست که فرد در رابطه جنسی باید نگرانش باشد. حتی اگر در پیشاب اسپرم وجود نداشته باشد، اما بیماری ایدز و احتمالاً دیگر بیماری­های مقاربتی از طریق پیشاب منتقل می­شوند.

آیا رابطه جنسی از روی لباس امکان بارداری را بالا می برد؟

فعالیت جنسی از روی لباس که در آن هیچ نفوذی رخ نمی‌دهد و هیچ تبادلی بین ترشحات واژینال یا اسپرم وجود ندارد، روش رابطه جنسی خشک نامیده می شود. رابطه جنسی خشک با مالیدن اندام های تناسلی دارای لباس به هم انجام می شود. شانس باردار شدن از این طریق بسیار کم است. این اتفاق زمانی می افتد که اسپرم خارج شده از بدن مرد روی لباسی که در نزدیک واژن است ریخته و از آن طریق جذب واژن شود.

با این حال، احتمال اینکه بارداری با انجام رابطه جنسی از روی لباس رخ دهد، بسیار کم است. همانطور که قبلا نیز از قول پزشکان خدمات بهداشت ملی اعلام کرده ایم، هر مایع یا پیشابی که با واژن ارتباط داشته باشد، احتمال دارد که به حاملگی منجر شود. با این حال، شانس حاملگی از این طریق بسیار کم است.

آیا بیماری‌های جنسی از طریق پیشاب منتقل می‌شود؟

پیشاب علاوه بر داشتن اسپرم، توانایی انتقال عفونت های منتسب به عفونت های منتقله از طریق رابطه جنسی را دارد. بنابراین، روش جلوگیری طبیعی، یک روش ناامن برای کاهش شانس ابتلا به STI است.

مجلات Sexually Transmitted Diseases گزارش می دهند که روش طبیعی نمی تواند در برابر STI ها از بدن محافظت کند. محققان دریافتند که زوج هایی که روش طبیعی را تجربه می کنند در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه رابطه جنسی هستند. این مطالعه اعلام کرده است که کاندوم بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به STI ها است.

از طرفی پیشاب می تواند ویروس HIV داشته باشد و از طریق نفوذ به واژن، حتی اگر هیچ انزالی رخ نداده باشد، این بیماری را منتقل کند. مجله AIDS گزارش داد که پیشاب ممکن است در انتقال HIV-1 نقش داشته باشد. اغلب نمونه های دقیقی که برای آزمایش گرفته می شود، حاوی علامت قابل تشخیصی از ویروس نقص ایمنی بدن انسان هستند.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید از روش طبیعی پیشگیری از بارداری استفاده کنید، بهتر است میزان نگرانی خود درمورد احتمال بارداری با پیشاب را بسنجید و پیش از رابطه آزمایش­های مربوط به بیماری­های جنسی را انجام دهید. اگر جواب آزمایش نشان دهنده عدم ابتلای شما و شریک جنسیتان به این بیماری­ها بود، و درمورد احتمال بارداری با پیشاب نگران نیستید، روش طبیعی پیشگیری از بارداری می­تواند انتخاب خوبی برایتان باشد. برای احتیاط بیشتر می­توانید قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری را تهیه کنید و همواره در خانه نگه دارید تا اگر رابطه جنسی را سر موقع قطع نکردید، بتوانید از بارداری پیشگیری کنید.

اگر شما و شریک جنسیتان به هیچ وجه قصد ندارید اکنون بچه­ دار شوید، و درمورد سلامت جنسی خود اطلاعات درستی ندارید، روش طبیعی پیشگیری از بارداری گزینه مناسبی برایتان نخواهد بود.

فرقی ندارد که از چه روشی برای پیشگیری از بارداری یا پیشگیری از بیماری­های مقاربتی استفاده می­کنید، همواره می­توانید از راهنماهای رابطه جنسی، علائم بارداری و علائم بیماری­های مقاربتی استفاده کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا