دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

فشارخون دوران بارداری

فشارخون دوران بارداری (هایپرتنشن)  ، می تواند خطرناک باشد. برای همین، مهم نیست که قبل ایجاد نطفه یا بعد از آن، به هایپرتنشنِ بارداری مبتلا شده باشید؛ این عارضه احتیاج به مراقبت خاص دارد.

فشار خون ، نیرویی است که خون را در دستگاه گردش خون، به جریان می اندازد. فشار خون بالا به این معنی است که شدت نیرویی که خون با آن در جریان است ، بیش از حد زیاد می‌باشد.

با اینکه فشار خون  بالا می تواند گریبان گیر هر کسی شود، زنان باردار بیشتر در معرض آن هستند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

انواع  شرایط فشارخون بالا در طی بارداری

در طی بارداری، خانم ها می توانند درگیر انواع متفاوتی از شرایط فشار خون بالا ، مانند موارد زیر بشوند:

    فشارخون بارداری که ۲۰ هفته پس از بارداری پدیدار می شود.

    فشارخون مزمن که قبل از بارداری ، یا قبل از ۲۰ هفته ابتدایی بارداری پدید می‌آید.

    فشارخون مزمنِ همراه با پره اکلامپسی که در زنانِ دارای فشار خون مزمن پیش از بارداری ، رخ می دهد.

    پره اکلامپسی؛ نوعی اختلالِ بارداری است که با علائم فشار خون بالا و نشانه هایی از آسیب به دیگر اعضای بدن همراه می‌باشد.

 

علل فشارخون دوران بارداری

چندین علت محتمل برای فشارخون دوران بارداری وجود دارد. فهرست آن‌ها را در زیر مشاهده می کنید:

 

چاقی یا اضافه وزن

چاقی قبل از بارداری ، اضافه وزن شدید بر اثر حاملگی و افزایش مصرف انرژی به عنوان عوامل پر خطرِ احتمالی در ایجاد هایپرتنشن بارداری هستند.

فشار خون بالا قبل از بسته شدن نطفه

    زنانی که قبل از بارداری فشار خون بالا دارند، همچنان در طی بارداری با این عارضه درگیر خواهند بود. به علاوه، زمانی که خانمی قبل از بارداری فشارخون بالا دارد، یا قبل از هفته ی بیستم حاملگی به آن مبتلا می‌شود ،دچار وضعیت فشار خون مزمن شده است.

 

لقاح مصنوعی مثل IVF

    برطبق یک تحقیق منتشر شده در مجله “داروهای آزمایشی  و درمانی: « استفاده از تکنولوژی های کمکی مثل لقاح خارج رحمی ، در طی روند ایجاد نطفه، نیز باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا در زنان حامله می شود«

 

دلایل دیگر شامل موارد زیر است:

    سیگار کشیدن؛

    مصرف الکل؛

    ورزش نکردن؛

    بارداری های متعدد؛

    سن بالای چهل سال در مادر؛

    بارداری اول؛

    تاریخچه خانوادگی؛

    استرس بالا.

 

علائم فشارخون دوران بارداری

علائم زیر نشان دهنده فشارخون دوران بارداری هستند.

    ورم دستها و صورت؛

    افزایش وزن سریع؛

    سردردهای غیرمعمول؛

    تاری دید؛

    سیاهی رفتن چشم ها؛

    درد در قسمت بالای شکم.

اختلالاتی که فشارخون بالا هنگام بارداری ، ایجاد میکند.فشارخون دوران بارداری ، می تواند باعث اختلالات دیگر شود که شامل این موارد هستند:

 

پره اکلامپسی:

در این وضعیت ، به اعضای دیگر بدن مثل کلیه ها و مغز آسیب جدی وارد می شود. اگر پره اکلامپسی با تشنج همراه باشد، می‌تواند منجر به مرگ شود. علائم پره اکلامپسی شامل سردردهای مداوم ،  مقدار پروتئین در نمونه ادرار و ورم دست‌ها و صورت است. در صورت بروز هرکدام از علائم پره اکلامپسی ، مادر باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

 

 نشانگان یا سندرم هلپ :

هلپ HELLPمخفف کلمات همولیز ( hemolysis)، بالا بودن ترانس آمیناز (elevated liver enzymes)و کمبود پلاکت ( low platelet count)می باشد. این وضعیت نادر با علائم دیگری شامل: تهوع، استفراغ ، سردرد و درد در ناحیه بالای شکمی همراه است. در صورت بروز هر کدام از این علائم ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.علاوه بر این موارد ، اختلالات دیگر می توانند شامل تاخیر رشد جنین ، زایمان زودرس ، سقط جفت و سزارین باشد.

 

جلوگیری از فشارخون بالا هنگام بارداری

با وجود اینکه بعضی از علل فشارخون بالا را مثل تاریخچه خانوادگی یا مشکلات مربوط به سن، نمی توان کنترل کرد ، اما اقداماتی هست که با انجام آنها ،می توان ریسک ابتلا به فشارخون بالا هنگام بارداری را کاهش داد.

 

    داشتن وزن مناسب

سعی کنید بارداری خود را در یک وزن سالم شروع کنید. در این صورت، زمانی که هنگام بارداری به وزنتان اضافه شد ، می توانید با کمک پزشک خود ، با در نظر گرفتن وزن، قد و سبک زندگیتان برنامه ای بچینید تا وزنتان را در حد مطلوب نگه دارید.

 

    ورزش

فعالیت های سبکی مثل پیاده روی و یوگا را در برنامه ی خود بگنجانید تا از نظر فیزیکی تحرک داشته باشید و احتمال خطر ابتلا به فشارخون بالا را کاهش دهید.به صورت منظم به ملاقات پزشک متخصص زنان برویدمعاینات منظم پزشکی برای چک کردن روند حاملگی بسیار حیاتی هستند.

 

    الکل و سیگار را ترک کنید

برای اطمینان از سلامت بارداری و سلامت جنین ، الکل و دخانیات را کنار بگذارید.

 

    از مصرف نمک زیاد پرهیز کنید

نمک زیاد می تواند باعث افزایش فشار خون شما شود ، پس میزان نمک مصرفی خود را محدود کنید.

 

    استرس خود را کم کنید

سعی کنید که در زمان بارداری استرس نداشته باشید و مضطرب نشوید، چون این امر باعث افزایش فشار خون می شود.

 

مشورت با پزشک و مدیریت فشار خون بالا

به شدت توصیه می‌کنیم که برای یک بارداری سالم،  جهت معاینات پیش از زایمان، به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید.هم چنین،  فشارخون خود را زیر نظر داشته باشید ، و در صورت افزایش آن یا بروز هرگونه از علائمی که در بالا به آن اشاره شد ،با پزشک خود مشورت کنید.زمانی در بارداری که درگیر هایپرتنشن هستید ، کنترل سطح فشار خون مهم است. یک روش برای حصول اطمینان از سلامتی بارداری و نوزاد ، مدیریت فشار خونتان است. در همین زمان، باید مرتب سونوگرافی انجام دهید تا رشد جنین را در رحم تحت نظر بگیرید.فشارخون بالا در بارداری را کنترل کنید.در اینجا راه هایی برای پایین آوردن فشارخون دوران بارداری با شما در میان میگذاریم

 

    مصرف نمک خود را تحت نظر داشته باشید

عموما وقتی افراد داری فشارخون بالا ، مصرف نمک را کم می کنند، فشار خونشان پایین می آید. این حرکت حتی از بالا رفتن فشار خون نیز جلوگیری می کند.همیشه به یاد داشته باشید که بدن به مقدار کمی سدیم نیاز دارد، اما مصرف نمک زیاد تنها فشار خون شما را بالا می برد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.در طی بارداری، باید نمک مصرفی خود را کاهش دهید تا فشار خونتان تحت کنترل شما باشد.به غذاهایتان نمک اضافه نکنید. از گیاهان خشک و ادویه برای طعم دادن به غذایتان استفاده کنید.از غذاهای فرآوری شده ، فست فود و نوشیدنی های انرژی زا ( حتی وقتی طعم نمک نمیدهند ،از سدیم بالایی برخوردارند) اجتناب کنید.از غذاهای کنسروی پرهیز کنید ، زیرا اغلب سدیم زیادی دارند.

 

    تنفس کنترل شده را امتحان کنید.

نفس عمیق کشیدن از تکنیک های محبوب برای کسب آرامش است که به شما کمک می کند تا سطح استرستان را کاهش داده و فشار خونتان را ثابت نگه دارید.

هم چنین وقتی شما نفس عمیق می کشید، اکسیژن به خوبی به تک تک سلول های بدن شما می رسد. همین امر باعث افزایش انرژی شده و شما احساس بهتری خواهید داشت.

زنان بی تحرک بیشتر از کسانی که ورزش می کنند، در معرض هایپرتنشن در طول بارداری هستند . یکی از بهترین ورزش های مناسب قلب برای زنان باردار ، پیاده روی است.پیاده روی برای ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به صورت روزانه ، یک فعالیت امن  در طی نه ماه بارداری محسوب می‌شود.همچنین اگر قبل از بارداری بی تحرک بودید، پیاده روی ، یکی از بهترین راه ها برای شروع ورزش کردن است. با راه رفتن آهسته شروع کنید و به آرامی سرعت و استقامتتان را ، از ۲۰ به ۶۰ دقیقه بالا ببرید.به عنوان یک مزیت اضافه ، پیاده روی منظم باعث می شود که شما قوی شوید و هنگام زایمان تحمل زیادی داشته باشید.

 

    مصرف پتاسیم خود را افزایش دهید

پتاسیم یک ماده معدنی مهم در طول حاملگی محسوب می شود. این ماده به حفظ سطح مایعات و تعادل الکترولیتی بدن شما کمک می‌کند.به علاوه ، انتقال کنش های عصبی و انقباضات عضلانی را بهبود می‌بخشد.

مطالعاتی وجود دارند که نشان می‌دهد که حاملگی با پره اکلامپسی و رژیم غذایی پر نمک همراه با مصرف کم پتاسیم ، می تواند برای مادر و جنین، خطر بیشتری از حاملگی با پره اکلامپسی داشته باشد که در آن رژیم غذایی کم نمک رعایت شده و مصرف پتاسیم زیاد است.

 

بنابراین ، مقدار مناسب پتاسیم به شما کمک می کند تا فشارخونتان را تحت کنترل داشته باشید. در واقع، چه حامله باشید یا نباشید، توصیه می کنیم که برای کنترل هایپرتنشن غذاهای دارای پتاسیم فراوان، مصرف کنید.یک زن حامله باید روزانه مصرف  ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌گرم پتاسیم را در برنامه خود بگنجاند. مواد غذایی سرشار از منیزیم بخورید.برای همین باید هنگام حاملگی مواد غذایی سرشار از پتاسیم را در رژیم خود قرار بدهید. علاوه بر پایین آوردن فشار خونتان، این ماده معدنی به جلوگیری از انقباض پیش از موعد رحم کمک میکند . همچنین دندان ها و استخوان های نوزاد شما را قوی می‌سازد.بهترین راه، دریافت دوز روزانه منیزیم تان از طریق یک رژیم غذایی سالم است.وزن خود را زیر نظر داشته باشید.اضافه کردن مقداری وزن در هنگام بارداری یک امر طبیعی است، اما اگر وزنی که اضافه کردید به شدت زیاد است ؛ آن را یک علامت خطر در نظر بگیرید.در واقع، افزایش وزن در اوایل بارداری می تواند خطر هایپرتنش را افزایش دهد.

ثابت شده که اضافه وزن شدید در طی بارداری ، می تواند تاثیر خطرناکی روی سلامت مادر و جنین بگذارد. سندروم متابولیسم، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت، عوارض شناخته شده اضافه وزن در زنان پس از زایمان، هستند که قبل از حاملگی یا در طی آن اضافه وزن شدید داشتند.

   

توصیه های جانبی

    مراقبت های پیش از بارداری منظم و زود هنگام داشته باشید. اگر پزشک شما برای کنترل فشار خونتان دارو تجویز کرد ، داروها را همانطور که تجویز شده ،مصرف کنید.

    آنهایی که در معرض خطر افزایش پره اکلامپسی هستند ، ممکن است به توصیه پزشک شان مجبور باشند آسپرین با دوز پایین مصرف کرده تا به جلوگیری از آن کمک کنند.

    بدون مشورت با دکتر مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

    خوردن الکل و استعمال دخانیات به قلب شما و دستگاه گردش خون فشار می آورد. همینطور برای سلامت جنین خطرناک است. هنگامی که حامله هستید به دخانیات و سیگار نه بگویید.

    در طول بارداری از کافئین دوری کنید. این ماده با کاهش خون رسانی به جفت و خطر سقط جنین مرتبط است.

 

پاسخ های متخصص زنان

آیا فشارخون بالا در طول بارداری می تواند خطر سقط جنین را افزایش بدهد؟

فشار خون بالایی که به خوبی کنترل شده باشد، به طور عمومی خطر سقط جنین را افزایش نمی دهند.

 

آیا یک زن حامله که هایپرتنشن دارد ،می تواند زایمان طبیعی داشته باشد؟

احتمال سزارین در زنان دارای هایپرتنشن بیشتر است. انتخاب سزارین یا زایمان طبیعی بستگی به شدت بیماری مادر، سن حاملگی و وضعیت جنین دارد.

 

پره اکلامپسی در هنگام بارداری چه تاثیری بر روی بچه دارد؟

پره اکلامپسی وضعیتی متغیر است که مرتبه آن می تواند از خفیف تا مرگبار تغییر کند. پره اکلامپسی خطر زایمان زودرس (از هر ۶ عدد یک نوزاد ،قبل از ۳۲ هفته بارداری متولد می شود) ، سقط جفت ، تاخیر در رشد جنین و زایمان نوزاد مرده را افزایش می دهد. مراقبت دقیق در طول بارداری می تواند این خطرات را کاهش داده ، اما آن‌ها را از بین نمی‌برد.

 

ایا ممکن است پره اکلامپسی بعد از به دنیا آمدن بچه اتفاق بیافتد؟

نزدیک به ۵ درصد زنانی که  پره اکلامپسی دارند ، علائم و نشانه هایی دارند که معمولا در ۴۸ ساعت اول، بعد از زایمان، تشخیص داده می‌شود.بهبود بخشی به وضعیت پزشکی قبل از بارداری، به کمک یک متخصص زنان با تجربه می تواند نتیجه را بهتر کند.بعضی اقدامات برای جلوگیری از آن میتوانند انجام شوند، شامل: مصرف دوز پایین آسپیرین و کلسیم در زنانی که دچار کمبود کلسیم هستند، می شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا