دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علت خارش واژن

قسمت های مختلف بدن ممکن است دچار قرمزی، سوزش و خارش شود، اما اگر این مشکلات در ناحیه ی تناسلی باشد، آزاردهنده تر است، زیرا واژن به خارش و سوزش حساس تر است. حتی خاراندن ساده ی این ناحیه، کار آسانی نیست. اما ناراحت کننده تر از خاراندن این ناحیه در محیط عمومی، ندانستن علت آن است. به طور کلی، وقتی دچار خارش واژن می شوید، احساس می کنید گویی ژاکتی پشمی با این ناحیه در تماس است و آن را ملتهب می کند. نگران نباشید، می خواهیم کمک کنیم تا نگرانی شما کمتر شود، به همین دلیل، در ادامه ی این متن، علل خارش واژن و راه های درمان آن را بررسی کرده ایم.

1. واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی از بیماری های بسیار شایع واژن است. واژینوز باکتریایی (BV) بر اثر رشد بیش از حد باکتری ها و برهم خوردن تعادل pH واژن ایجاد می شود.

خارش واژن اولین نشانه ی عفونت واژینوز باکتریایی نیست. ترشحات رقیق و بد بوی واژن به همراه سوزش کلی ناحیه، علائم اولیه این بیماری است. اگرچه خود این علائم نیز باعث خارش واژن می شوند.

درمان واژینوز باکتریایی

برای درمان واژینوز باکتریایی می توانید از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید. با استفاده از ژل واژینال تعادل pH واژن برمی گردد و محیط آن اسیدی تر می شود. اسید واژن به کشتن باکتری های بد و مضر کمک می کند و مفید است. اگر با استفاده از ژل بهداشتی بهبود نیافتید، نزد پزشک بروید. با مصرف آنتی بیوتیک تجویزی این عفونت درمان می شود.

۲- عفونت قارچی

عفونت قارچی واژن در واقع، رشد بیش ‌از حد قارچی به نام کاندیدا است. وقتی خارش قابل توجهی در ناحیه ی واژن وجود داشته باشد، اولین بیماری ای که به ذهن می آید، عفونت قارچی است.

علائم و نشانه های عفونت قارچی

ترشحات غلیظ و پنیری شکل، قرمزی ناحیه ی لابیا (بافت بیرونی آلت تناسلی) و فرج و خارش از علائم شناخت ‌شده ی عفونت قارچی واژن است. در نتیجه، علت خارش واژن با ترشح می تواند عفونت قارچی باشد.

تشخیص و درمان عفونت قارچی

 

۳- اگزما یا پسوریازیس

بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس بر اثر حساسیت یا بیماری خود ایمنی ایجاد می شوند.

بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس بر اثر حساسیت یا بیماری خود ایمنی ایجاد می شوند. اگزما معمولاً روی قسمت های داخلی آرنج، چین و چروک ها، ناحیه ی کشاله ران، و ناحیه ی لابیا (بافت بیرونی آلت تناسلی) ظاهر می شود. علاوه بر اگزما، پسوریازیس نیز ممکن است روی واژن ایجاد شود.

بیشتر مبتلایان اگزما و پسوریازیس در درمان و کنترل بثورات پوستی (ضایعات و لکه های قرمز رنگ) خبره اند، اما اگر برای اولین بار است که دچار علائم اگزما یا پسوریازیس می شوید، نزد پزشک بروید. چنانچه اگزما یا پسوریازیس عود کند، می توانید آن را کنترل کنید.

۴- درماتیت تماسی

درماتیت یا اگزما دسته ای از بیماری های پوستی است که سبب التهاب پوست می شوند. در درماتیت تماسی پوست بر اثر تماس مستقیم با یک ماده ی خارجی؛ قرمز، دردناک یا ملتهب می شود.

درمان درماتیت تماسی

هرگونه مواد، لوازم و لباس هایی را که فکر می کنید به آن حساسیت دارید، کنار بگذارید. نمک اپسوم یا نمک حمام، نام رایج سولفات منیزیم است.

۵- بیماری های مقاربتی  (STD)

خارش واژن جزو علائم شناخته ‌شده ی اکثر بیماری های مقاربتی نیست.

خلاف تصور رایج، خارش واژن جزو علائم شناخته ‌شده ی اکثر بیماری های مقاربتی نیست، اما گاهی اوقات از اولین نشانه های ابتلا به بیماری است. ممکن است خارش واژن شدت یابد و سبب سوزش، ادرار همراه با درد، ترشحات بدبو، زخم‌ در ناحیه ی تناسلی و رابطه ی جنسی دردناک شود. اگر این علائم را تجربه کردید، باید نزد متخصص زنان بروید

زگیل تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی است که اغلب با خارش همراه است. عامل ابتلا به زگیل تناسلی معمولاً نوع کم‌خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. زگیل تناسلی سبب ایجاد ضایعات پوستی می شود. این نوع از بیماری های مقاربتی pH واژن را تغییر می دهند و سبب خشکی و خارش می شوند.

درمان زگیل تناسلی

درمان های موجود زگیل های تناسلی قابل مشاهده را از بین می برند. با مراجعه به پزشک می‌توانید علائم و نشانه های زگیل تناسلی را درمان کنید و میزان بروز آن را کاهش دهید. مانند بیماری های مقاربتی دیگر، آنتی بیوتیک ها در درمان زگیل تناسلی نیز مؤثرند. پس، برای درمان زگیل تناسلی و مصرف آنتی بیوتیک حتماً نزد پزشک بروید و از خوددرمانی بپرهیزید.

۶- شپش ناحیه ی تناسلی

وجود حشره و انگل در هر یک از قسمت های بدن ناخوشایند است، مخصوصاً ناحیه ی تناسلی. شپش تناسلی یا شپش عانه، نام نوعی حشره‌ از راسته ی شپش است که در ناحیه ی تناسلی زندگی می کند. شپش تناسلی فقط در بدن انسان زنده می ماند. شپش عانه انگل خارجی محسوب می شود و در خارج از بدن انسان زندگی می کند.

راه های انتقال شپش ناحیه ی تناسلی

رابطه ی جنسی تنها راه انتقال شپش تناسلی نیست. تماس پوستی هم ممکن است شپش عانه را انتقال دهد. مثلاً، شپش تناسلی ممکن است از طریق تماس با ملافه ی آلوده به شپش و تخم شپش در یک هتل غیر بهداشتی به شما انتقال یابد و سپس از طریق تماس پوستی یا رابطه ی جنسی به شریک جنسی تان هم منتقل شود. شپش تناسلی با پوشیدن شلوار و لباس زیر فرد آلوده نیز انتقال می یابد.

پیشگیری و درمان شپش ناحیه ی تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به شپش ناحیه ی تناسلی حتماً به نکات مهم زیر توجه کنید:

از رابطه ی جنسی محافظت نشده بپرهیزید.

به بهداشت هتل و محل اقامت خود اهمیت دهید.

شلوار و لباس زیر دیگران را نپوشید.

شلوار و لباس‌ زیر خود را به دیگران ندهید.

۷ -لیکن اسکلروزیس

لیکن اسکلروزیس مانند اگزما یا پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که به شکل لکه‌ و بثورات پوستی سفید رنگ ظاهر می شود. این بیماری در همه ی قسمت های پوست ممکن است ایجاد شود، اما اغلب ناحیه ی تناسلی را درگیر می کند. لیکن اسکلروزیس سبب خارش شدید می شود.

تشخیص و درمان لیکن اسکلروزیس

 شباهت ظاهر لیکن اسکلروزیس و سرطان مهبل یا ولوو، ممکن است کار را کمی پیچیده ‌کند. سرطان مهبل بیشتر در زنان مسن رخ می دهد. در نتیجه، مشاهده ی علائم در زنان جوان تر بیشتر نشانه ی بیماری لیکن اسکلروزیس است.

تغییرات هورمونی در دوران قبل از یائسگی

تغییرات و نوسانات هورمونی که در چرخه ی قاعدگی اتفاق می افتد، ممکن است سبب خشکی بافت واژن شود. این خشکی ممکن است سبب خارش شود. در دوران پری منوپوز (قبل از شروع یائسگی) نیز استروژن کاهش می یابد. پری منوپوز یکی از علل شایع خشکی و خارش واژن است.

8 -عفونت دستگاه ادراری

علت خارش واژن و تکرر ادرار ممکن است عفونت دستگاه ادراری باشد که به اختصار (UTI) نامیده می شود. عفونت ادراری می تواند در کلیه ها، مجرای ادراری، حالب (لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه) و مثانه رخ دهد.

علائم و نشانه های عفونت دستگاه ادراری

درد لگن

احساس نیاز فوری به دفع ادرار

احساس سوزش هنگام ادرار کردن

ادرار کدر یا بدبو

از دیگر علائم تائید شده ی عفونت دستگاه ادراری، ایجاد خارش به شکل سوزن سوزن شدن و احساس گزگز است. اگر عفونت نزدیک مجرای ادراری رخ دهد، احتمال بروز این نشانه ها بیشتر می شود. در صورت مشاهده ی این علائم باید نزد پزشک بروید.

9 -درمان های زیبایی

در دهه های اخیر، اهمیت ظاهر آلت تناسلی نزد زنان بسیار بیشتر شده است. مهم شدن ظاهر آلت تناسلی را می توان به رواج از بین بردن موهای زائد در ناحیه ی تناسلی نسبت داد. در نتیجه، بسیاری از زنان برای بهبود ظاهر آلت تناسلی خود از درمان های زیبایی غیرمتعارف کمک گرفته اند

هرگز این درمان های غیرمتعارف زیبایی را به کار نبرید. نه فقط به این دلیل که این روش ها غیر ضروری است، بلکه به این علت که درمان های غیر متعارف زیبایی واژن، ممکن است سبب حساسیت و واکنش پوستی شوند و در نتیجه، خارش و سوزش ایجاد کنند. آلت تناسلی، ظریف ترین و حساس ترین بافت بدن است. بنابراین، باید به‌آرامی و با دقت با این اندام رفتار کنید. بنابراین، از هرگونه درمان غیرضروری بپرهیزید.

10 -آتروفی واژینال

آتروفی واژینال معمولاً در زمان یائسگی و بعد از آن رخ می دهد. هر قدر، از زمان یائسگی بیشتر گذشته باشد، احتمال بروز آتروفی واژینال بیشتر است. روش های درمانی سرطان پستان مانند شیمی درمانی هم، ممکن است اثر مشابهی در بروز آتروفی واژینال داشته باشد.

به دلیل بالا رفتن سن، به طور طبیعی تولید استروژن در بدن کاهش می یابد. در نتیجه، بافت واژن نازک می شود. نازکی بافت واژینال منجر به آتروفی واژینال می شود. آتروفی واژینال اصطلاحی عمومی برای تمام نشانه ها و مشکلات بعد از یائسگی مانند خارش، درد، خشکی واژن و اختلالات ادراری است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا