دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

بیماری های پوستی واژن

آیا شما درباره بیماری های پوستی واژن اطلاعات کافی دارید؟ در اثر ابتلا به بیماری های پوستی واژن خارش و سوزش ایجاد می شود که بسیار آزار دهنده می باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه درباره انواع بیماری های پوستی واژن صحبت کنیم

توضیحاتی درباره بیماری های پوستی واژن

 

انتقال بیماری های جنسی، به هم خوردن تعادل بین باکتری ها و قارچ های موجود در ناحیه تناسلی، وارد شدن ضربه به دستگاه تناسلی و ایجاد واکنش های آلرژیک موجب ایجاد بیماری های پوستی واژن می شود. این بیماری ها آزاردهنده می باشند ولی در اکثر موارد بی خطر هستند و به آسانی درمان می شوند. برخی از بیماری های پوستی واژن خطرناک هستند و باید حتما اقدامات درمانی را انجام دهید.
یکی از هورمون های تولید مثل خانم ها، هورمون استروژن می باشد. سطح این هورمون در بدن، با بالا رفتن سن کم می شود. کاهش سطح هورمون استروژن در بدن خانم ها، موجب خشکی واژن می شود که با ایجاد خارش و ناراحتی همراه است. نبودن رطوبت کافی در ناحیه تناسلی، باعث ایجاد بیماری های پوستی واژن می شود.

بیماری های پوستی واژن
 

بیماری های پوستی واژن

 

مهمترین بیماری های پوستی واژن و علل ایجاد کننده آن

۱- واژینیت: به قرمز شدن و تحریک پوست ناحیه تناسلی، واژینیت می گویند. در این بیماری ترشحات بدبو و غلیظ ایجاد می شود. علل ایجاد این بیماری ممکن است عوامل زیر باشد:

 • تریکومونیازیس: یک نوع انگل است که از راه برقراری رابطه جنسی منتقل می شود.
 • عفونت مخمر: در داخل واژن مخمر به طور طبیعی وجود دارد و رشد می کند، هنگامی که رشد این مخمر از کنترل خارج شود، باعث ایجاد عفونت مخمر و عارضه واژینیت می شود.
 • واژینوز باکتریال: هنگامی که نوعی باکتری در محیط واژن بیش از اندازه رشد کند، موجب بروز این عارضه می شود.
  ۲- مولوسکوم کنتاژیوزوم: زگیل آبکی، نوعی ویروس است که موجب ایجاد عفونت پوستی می شود. این ویروس در سراسر بدن و ناحیه تناسلی، ضایعات قرمز رنگ کوچک و براقی ایجاد می کند که خارش و یا درد ندارند. امکان دارد این ضایعات، عفونی و متورم شود که موجب آزار و ناراحتی خانم می شود. این ویروس از راه تماس پوستی قابل انتقال می باشد. دست زدن به وسیله آلوده به ویروس مانند حوله آلوده، می تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.
  ۳- وجود زگیل تناسلی: کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، دست کم به یکی از انواع HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی آلوده هستند. این باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. بروز زگیل تناسلی در بین خانم ها نسبت به آقایان بیشتر می باشد. این زگیل قسمت مرطوب ناحیه تناسلی را گرفتار می کند و موجب ایجاد ناراحتی و خارش زیادی می شود. این زگیل ها، برآمدگی های گوشتی و کوچک به شکل گل کلم هستند که در برخی مواقع به راحتی دیده نمی شوند.
  ۴- تبخال تناسلی: ویروس هرپس سیمپلکس موجب ایجاد تبخال تناسلی می شود. این ویروس قدرت نفوذ و سرایت بالایی دارد. از کوچکترین روزنه روی پوست به داخل بدن و یا غشا مخاطی وارد می شود. علائم اولیه بروز این بیماری، وجود درد و خارش در زمان برقراری رابطه جنسی می باشد. بعد از گذشت چند روز برآمدگی های قرمز رنگ کوچکی ایجاد می شوند که می ترکند و تبدیل به زخم می شوند. ایجاد زخم ها همراه با خونریزی و ترشح می باشد. سپس روی زخم دلمه می بندد. این زخم ها ممکن است در ناحیه واژن، دهانه رحم، ناحیه تناسلی خارجی، مقعد و باسن ایجاد شوند.
  ۵- پسوریازیس ناحیه تناسلی: این بیماری در نزدیکی واژن ایجاد می شود و موجب ایجاد لکه های پوستی قرمز رنگ و صاف می شود، خارش این لکه ها، موجب ضخیم شدن پوست و ایجاد عفونت می گردد.

۶- لیکن پلان: این بیماری یک نوع بیماری التهابی می باشد که با خارش و سوزش دهانه واژن همراه است. این مشکل به وسیله عوامل محیطی مانند تعریق، گرمای زیاد در ناحیه تناسلی و پوشیدن لباس زیر تنگ ایجاد می شود. در برخی موارد وجود حساسیت های غذایی و یا مواد شیمیایی به کار رفته در ترکیب لوسیون ها و صابون ها، موجب ایجاد این عارضه و افزایش ضخامت پوست دهانه واژن می گردد.
۷- لیکن اسکلروزیس: این بیماری یک نوع بیماری التهابی می باشد که باعث ایجاد مشکل پوستی واژن می شود. این بیماری بیشتر در خانم های یائسه بروز می کند. حدود ۳۰ درصد کسانی که مبتلا به این عارضه می شوند، دچار بیماری های خود ایمنی هم می باشند.
۸- درماتیت تماسی: در اثر عوامل آلرژی زا این التهاب پوستی ایجاد می شود. علائم این مشکل شامل خارش، ورم و قرمزی ناحیه تناسلی می باشد.
۹- ضایعات سرطانی ولو: این مشکل نوعی تغییرات پیش سرطانی در ناحیه تناسلی می باشد که موجب ایجاد خارش و ضایعات پوستی می گردد. از علائم دیگر آن می توان به درد، زخم و خونریزی اشاره کرد. شایع ترین سرطان دهانه واژن، سرطان سلول های سنگفرشی می باشد.
۱۰-ولوودینیا: این بیماری درد مزمن در ناحیه دهانه واژن ایجاد می کند. دلیل بروز این بیماری مشخص نیست. عفونت باکتریایی و قارچی می تواند، باعث بروز این بیماری باشد.
۱۱-هیدرادنیت: به وسیله غدد تولید کننده عرق، بیماری مزمن هیدرادنیت ایجاد می شود. ملتهب شدن غده چربی پوست با ایجاد ضایعات تکرار شونده همراه است. این ضایعات موجب تشکیل زخم، فیستول و آبسه می شوند. این مشکل ناحیه پرینه را نیز درگیر می کند.

علائم بیماری های پوستی واژن

۱- خارش
۲- درد
۳- ورم
۴- ترشحات
۵- قرمزی و یا تغییر رنگ
۶- ایجاد زخم و ضایعات پوست
۷- درد و خارش در موقع برقراری رابطه جنسی


عوامل تاثیر گذار بر ایجاد بیماری های پوستی واژن

۱- زایمان زودرس
۲- اندومتریت مزمن
۳- عفونت های پیش رونده
۴- دیسپلازی پیش سرطانی دهانه رحم که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شود.
۵- وجود عفونت های مقاربتی مثل ایدز، کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس و ویروس پاپیلومای انسانی


 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا