دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری

خونریزی در دوران بارداری عارضه‌ای غیر طبیعی است که می‌تواند منجر به سقط جنین و سایر مشکل‌های سلامت برای مادر و نوزاد شود.

 در دوران بارداری به طور طبیعی قاعدگی بانوان قطع می‌شود و این یکی از نشانه‌های تشخیص زودهنگام بارداری در آنهاست اما دربرخی بانوان قاعدگی پس از بارداری نیز صورت می‌گیرد.

بسیاری از بانوان حتی تا چندین ماه پس از بارداری نیز قاعدگی را تجربه می‌کنند و دربرخی موارد از بارداری خود مطلع نیستند.


برخی پزشکان می گویند خونریزی در دوران بارداری قاعدگی نیست و به دلایل دیگری بروز می‌کند، این اختلال در زنان ورزشکار که به شکل حرفه‌ای به انجام تمرین‌های آماده سازی می‌پردازند بیشتر مشاهده می‌شود.

زنان ورزشکار درمعرض خطرخونریزی در دوران بارداری قرار دارند، زیرا انجام تمرین‌های ورزشی سنگین بر تخمک گذاری آن‌ها اثر می‌گذارد.

به طور کلی در هر دوره قاعدگی، رحم پوششی از سلول‌های خونی درخود تشکیل می‌شود که برای رشد جنین لازم است، اگر نطفه در بدن مادر تشکیل شود، هورمون‌ها پیام‌هایی را به بافت رحم می‌فرستند و به این ترتیب این دیواره خونی برای رشد جنین باقی می‌ماند؛ اگر تخمک آزاد شده بارور نشد، قسمتی از بافت رحمی و خون تجمع یافته از بدن به تدریج دفع می‌شوند.


به همین دلیل هرچه سن مادر بالاتر رود به دلیل آسیب بیشتر رحم، امکان بارداری کمتر می‌شود تا زمانی که با شروع یائسگی، امکان بارداری از بین می‌رود.

بیشتر بانوان در طی سال‌هایی که قدرت باروری درآن‌ها بالاست دچار نامنظم بودن قاعدگی می‌شوند که به دلیل وضعیت‌های مختلف چون استرس، تغذیه نامناسب، مصرف برخی دارو‌ها و نوسان هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستوسترون است.

زمانی که تعادل هورمون‌ها به هم می‌خورد و با یکدیگرهماهنگ نیستند تخمک گذاری بدن بانوان دچار اختلال می‌شود و در اثر آن حتی امکان دارد در دوران بارداری نیز دچار خونریزی شوند.

یکی دیگر از دلیل‌هایی که سبب خونریزی نامنظم در دوران بارداری می‌شود ابتلای مادر به سندرم تخمدان پلی کیستیک است که می‌تواند افزون بر ایجاد ناباروری در زنان، سبب ایجاد خونریزی‌های نامنظم در دوران بارداری نیز شود.

برخی مواقع خونریزی به دلیل لانه گزینی جنین در هفته‌های اولیه بارداری انجام می‌شود، حدود یک سوم از زنان درحدود شش تا ۱۲ روز پس از تخمگ گذاری چنین خونریزی را تجربه می‌کنند؛ در این بازه زمانی پس از آنکه اسپرم تخمک را بارور می‌کند و تخمک تبدیل به نطفه می‌شود، این نطفه همزمان با تقسیم سلولی حرکت می‌کند و خود را به دیواره رحمی می‌چسباند که در برخی مواقع بروز نقض در لانه گزینی سبب خونریزی می‌شود.


پزشکان توصیه میکنند که بانوان متاهل با انجام آزمایش و تست‌های خانگی، احتمال بارداری خود را هرچه سریع‌تر شناسایی کنند و از همان ماه‌های اول بارداری تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرند.

خونریزی در دوران قاعدگی می‌تواند سبب کم خونی مادر، سقط جنین و ابتلای نوزاد به بیماری‌های مختلف شود.

با TeleVisit به صورت آنلاین ویزیت شوید.

www.televisit24.com
 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا