دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

اندازه فولیکول مناسب برای بارداری چند است؟

اندازه فولیکول مناسب برای بارداری چند است؟

امروزه با توجه به افزایش سطح آگاهی عمومی، تعداد بسیار زیادی از بانوان می دانند که برای باردار شدن لازم است که فولیکول های موجود در درون تخمدان های آنها رشد کرده و پس از رسیدن به اندازه مطلوب، تحت عنوان فولیکول غالب از تخمدان آزاد شده و با اسپرم لقاح انجام دهند. در این میان بانوان می پرسند که فولیکول غالب چیست؟ اندازه فولیکول مناسب برای بارداری چند است؟

 

فولیکول غالب تخمدان چیست؟

 برای شروع باید بدانیم که فولیکول‌ها چه چیزی هستند. فولیکول‌ها تخمک نیستند. بسیاری از افراد این کلمه را اشتباه می‌گیرند و معتقدند که فولیکول همان تخمک است.

گامت ماده تخمک و گامت نر اسپرم است. این ها، سلول‌های درگیر در عمل لقاح هستند. فولیکول یک ساختار آناتومیک عملکردی است که بخشی از تخمدان را تشکیل می‌دهد و تخمک سلولی است که در قسمت میکروسکوپی دیواره داخلی فولیکول بر اساس چرخه خود به خودی یا تحریک شده تخمدان، در شرایط عادی به بلوغ می‌رسد. علاوه بر این، فولیکول‌ حاوی انواع سلول‌های دیگر است که برای رشد طبیعی تخمک، استروژن مورد نیاز را تولید می‌کند.

اعطا تخمک در اولین هفته‌های زندگی جنین ماده اتفاق می افتد. از اولین قاعدگی، در هر چرخه، یک تخمک انتخاب می‌شود. تخمک‌های با کیفیت بالاتر زودتر انتخاب می‌شوند. تخمک‌های چرخه‌های قاعدگی بعدی از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. این امر توضیح می‌دهد که چرا بانوان مسن‌تر برای باردار شدن مشکل بیشتری دارند و میزان سقط جنین بالاتری را تجربه می‌کنند.

 

اندازه فولیکول مناسب برای بارداری چند است؟

در یک چرخه طبیعی، از فولیکول‌های آنترال، یکی به نام "برتر" انتخاب می‌شود. این فولیکول از نظر اندازه و سرعت رشد با سایرین متفاوت است و باید اندازه فولیکول مناسب برای بارداری را دارا باشد. سرانجام یک فولیکول بالغ یا گراف آماده "تخمک گذاری" خواهد بود. سایر فولیکول‌ها ناپدید می‌شوند یا به عنوان بخشی از یک فرآیند بیولوژیکی برنامه‌ ریزی شده، از بین می‌روند. قبل از وقوع تخمک گذاری، متوسط قطر فولیکول غالب ۲۲ تا ۲۴ میلی‌متر (دامنه ۱۸ تا ۳۶ میلی‌متر) است این تنها نشانگری است که می‌تواند تخمک گذاری را به سهولت پیش بینی کند و آن را اندازه فولیکول مناسب برای بارداری می دانیم.

در یک چرخه تحریک ‌شده (درمان هورمونی)، به طور کلی، تمام یا بیشتر فولیکول‌های آنترال رشد می‌کنند. نرخ رشد برای هر یک از آنها متفاوت خواهد بود. هنگامی که تعدادی از آنها به اندازه حدود ۱۸ میلی‌متر برسند، هورمون  hCG باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود. جمع آوری تخمک ۳۶ ساعت پس از تجویز هورمون، برنامه‌ ریزی شده است. هدف از درمان، جمع آوری بالغ‌ترین تخمک‌ها است که می‌توانند با اسپرم بارور شوند. با این حال، رشد یک فولیکول همیشه به معنای تشکیل تخمک بالغ نیست.

همانطور که در نمونه مایع منی همه اسپرم ها از کیفیت کافی برای بارور کردن تخمک برخوردار نیستند، همه فولیکول ها حاوی تخمک بالغ نیستند و تمام تخمک ها نیز دارای کیفیت یکسانی نیستند.

 برای نتیجه ‌گیری، می‌خواهم تاکید کنم که هر بانویی حتی اگر در حال حاضر به دنبال باردار شدن نیست، می‌تواند با تعداد ساده‌ای از فولیکول‌ها در طی یک معاینه معمولی سونوگرافی زنانه، ذخیره تخمدان خود را پیدا کند. بنابراین، درصد قابل توجهی از بانوان می‌توانند از قبل بدانند که آیا این ذخیره کافی است یا نه؟ آیا در بازه تخمک گذاری، اندازه فولیکول مناسب برای بارداری دارند یا خیر؟ شاید بسیاری از افراد اگر این شرایط را می‌دانستند، زودتر اقدام به باردار شدن می‌کردند. فراموش نکنید که متاسفانه تخمدان عضوی است که خیلی زود خسته می‌شود. این عضو نصف عمر سایر اعضای بدن را دارد.

 

شما می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید یا اگر وقت مراجعه به پزشک را ندارید یا دسترسی به یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سامانه پزشکی از راه دور تله ویزیت به صورت آنلاین  با دکتر نعمت اللهی متخصص زنان و زایمان به صورت متنی ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا