دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

عفونت مخمری و نازایی

به طور کلی داشتن عفونت قارچی به طور مستقیم بر بارداری تاثیر نمی گذارد. اما خارش و تحریک های ناشی از عفونت قارچی باعث اختلال در مقاربت می شود. عفونت های قارچی توسط یک قارچ رایج به نام کاندیدا ایجاد می شوند. اگر ترشحات اسیدی در واژن در حالت تعادل قرار داشته باشند از رشد بیش از حد باکتری های کاندیدا و تبدیل شدن آن ها به عفونت قارچی جلوگیری می شود. معمولا عدم تعادل اسیدیته واژن به دلایل مختلفی مانند بیماری، قاعدگی، بارداری، مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها و یا قرص های ضد بارداری ایجاد می شود. همچنین شرایطی مانند رطوبت، پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی می تواند زمینه مناسبی برای رشد این نوع قارچ ها فراهم کند. در این مقاله می خواهیم تاثیر عفونت قارچی بر بارداری را برای شما  بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

عفونت مخمری


علائم اصلی عفونت قارچی

 

علام اصلی این نوع عفونت خارش و ترشحات سفید و پنیری است. همچنین ممکن است سوزش، تحریک و بثوراتی را روی لبه بیرونی مهبل (واژن) مشاهده کنید. عفونت های قارچی با داروهای ضد قارچی واژینال یا داروهای تجویزی به نام فلوکونازول به راحتی درمان می شوند. اکثر درمان ها طی یک تا هفت روز تاثیر خوبی بر از بین بردن این نوع عفونت دارند. همچنین خبر خوش این است که در هنگام استفاده از داروهای ضد قارچی هیچ خطر یا ممانعتی برای رابطه جنسی وجود دارد، اما مقاربت ممکن است باعث تحریک بیشتر این ناحیه و تاخیر در بهبودی شود.

اگر علائم شما پس از مصرف دارو باز هم از بین نرفت، به پزشک خود مراجعه کنید . پزشک سایر عفونت هایی که علائم مشابه با قارچ کاندیدا را دارند بررسی کرده و علت اصلی را تشخیص می دهد. بر خلاف عفونت قارچی، عفونت های کلامیدیا و گونوره که دهانه رحم را آلوده کرده و می توانند باعث آسیب و انسداد لوله های فالوپ شوند، بر قدرت باروری تاثیر منفی گذاشته و احتمال بارداری را کاهش می دهند

 

چگونه عفونت های قارچی بر باروری من تاثیر می گذارند؟

اگر فقط یک یا دو بار در سال دچار عفونت قارچی می شوید و عفونت به راحتی با روش های خانگی درمان می شود، مشکلی نیست و تنها باروری به خاطر خارش های ناخوشایند و سوزش در حین رابطه جنسی تحت تاثیر قرار می گیرد. به یاد داشته باشید با اینکه عفونت قارچی می تواند بدون خطر باشد اما از طریق رابطه جنسی به همسر شما منتقل می شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از انتقال عفونت، در طول درمان عفونت از رابطه جنسی اجتناب کنید و یا حتما از وسایل پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید.

عفونت قارچی مجدد موجب ایجاد اختلال فلور در واژن می شود که باعث می شود رسیدن اسپرم به رحم مشکل تر شود. اسپرم به دلیل رشد بیش از حد کاندیدا کشته نمی شود، اما به دلیل اینکه عفونت باعث ایجاد تغییر در مخاط دهانه رحم می شود، حرکت اسپرم به طرف تخمک سخت تر شده و احتمالا نیاز به تلاش بیشتری برای بارداری خواهید داشت.

 

اگر عفونت قارچی دارید، به احتمال زیاد دچار عدم تعادل روده ای کاندیدا نیز هستید. این مسئله اغلب ناشی از رژیم غذایی نامناسب است. از آنجا که سیستم گوارش به مناطق بدن خانم که در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) است متصل است، ممکن است رشد بیش از حد کاندیدا در روده باعث گسترش آن اندام تناسلی زن شود. این بدان معناست که آنچه می خوریم به رشد بیش از حد مخمر کمک می کند.

اگر در روده ما رشد بیش از حد قارچ ایجاد شود، ممکن است بر جذب مناسب مواد مغذی که می خوریم تأثیر بگذارد. همه ما می دانیم عادات غذایی مناسب و مصرف منظم غذاهای کامل بر باروری ما تاثیر می گذارد، بنابراین کاندیدا ممکن است بر سیستم گوارش ما تأثیر بگذارد و موجب عدم تعادل جذب و هضم مناسب غذا برای افزایش احتمال باروری شود.

کاندیدای روده ای بیشتر به رژیم غذایی نامناسب مربوط می شود. همچنین اگر عفونت قارچی قبل از زایمان درمان نشود، عفونت در هنگام زایمان به کودک منتقل می شود و موجب ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد

سخن آخر

همان طور که گفتیم عفونت قارچی واژن در بسیاری از خانم ها شایع است و حتی می توان گفت همه خانم ها حداقل یک بار آن را در زندگی تجربه می کنند. در اکثر موارد این نوع عفونت با روش های خانگی قابل درمان است اما اگر علائمی مانند تحریکات زیاد، خارش و سوزش هم ایجاد کند باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان اساسی انجام شود. از طرفی احتمال برگشت این عفونت در صورت فراهم کردن شرایط مناسب مثل رطوبت و گرما وجود دارد. بنابراین داشتن بهداشت شخصی بصورت روزانه کمک بزرگی به جلوگیری از ایجاد این نوع عفونت می کند. اما خوشبختانه تاثیر چندانی در باروری ندارد مگر اینکه به قدری زیاد باشد که بر روی مخاط دهانه رحم تاثیر گذاشته و اجازه ندهد اسپرم ها به راحتی خود را به تخمک برسانند


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا