دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

درمان ناباروری برای زنان

برای درمان ناباروری با توجه به علت اصلی ناباروری، گزینه‌های متفاوتی وجود دارد. درمان‌ها معمولاً با روش‌هایی که ریسک تهاجمی کمتر دارد شروع می‌شود و در صورت نتیجه نگرفتن سایر روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک متخصص زنان با بررسی آزمایش‌های ناباروری زوج، مشورت لازم را برای انتخاب بهترین روش درمانی در اختیار فرد قرار خواهد داد.چند نوع درمان برای باروری وجود دارد ، درحالی که ممکن است یک زن فقط یک یا دو نوع درمان برای  بارور شدن نیاز داشته باشد.

 

تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری

داروهای باروری درمان اصلی برای زنان نابارور به علت اختلالات تخمک گذاری است. این داروها تخمک گذاری را تنظیم یا تحریک می کنند. با پزشک خود درباره داروهای باروری (از جمله مزایا و خطرات هر نوع) مشورت کنید.

 

کاشت داخل رحمی (IUI)

در طول IUI، اسپرم سالم به طور مستقیم در رحم زن ، زمانی که تخمدان یک یا چند تخمک را برای بارور شدن آزاد می کند، قرار می گیرد. بسته به دلایل ناباروری، زمان بندی IUI را می توان با قاعدگی عادی و یا داروهای باروری هماهنگ کرد.

 

جراحی برای باروری

مشکلات رحم مانند پولیپ، سپتوم رحم یا بافت زخم داخل رحمی می توانند با جراحی هیستروسکوپی درمان شوند.

تکنولوژی های کمک باروری

تکنولوژی کمک باروری (ART) هر گونه درمان ناباروری است که در آن تخمک و اسپرم مورد استفاده قرار می گیرند. یک تیم سلامت کمک باروری شامل پزشکان، روانشناسان، جنین شناسی، تکنسین های آزمایشگاهی، پرستاران و متخصصان بهداشت با همکاری هم تلاش میکنند تا زوج های نابارور را درمان کنند.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) شایعترین تکنیک درمان باروری است. IVF شامل تحریک و بازیابی چندین تخمک بالغ از یک زن، بارور کردن آنها با اسپرم مرد در یک آزمایشگاه و درون یک ظرف آزمایشگاهی و کاشت جنین در رحم 3 تا 5 روز پس از باروری است.تکنیک های دیگر گاهی در یک چرخه IVF مورد استفاده قرار می گیرند، مانند:

- تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

یک اسپرم سالم به طور مستقیم به یک تخمک بالغ تزریق می شود. ICSI اغلب زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کیفیت و یا مقدار اسپرم کم باشد یا اگر لقاع در طی دوره های IVF قبلی با شکست مواجه شود.

- هچینگ آزمایشگاهی جنین

در این روش به وسیله باز کردن پوشش بیرونی جنین (تخلیه)، به کاشت جنین در دیواره رحم کمک می کند.

- تخمک یا اسپرم اهدایی

اکثر درمان های کمک باروری با استفاده از تخمک های زن و اسپرم همسر انجام می شود. با این حال، اگر مشکلات جدی در تخمک یا اسپرم وجود داشته باشد، می توانید از تخمک، اسپرم یا جنین اهداایی استفاده کنید

- رحم اجاره ای یا جانشین

زنانی که رحم آن ها کارکردی ندارد و یا حاملگی برای سلامتی آنها خطرناک است IVF را با استفاده از رحم جانشین را می تواند انتخاب کند. در این مورد، جنین در رحم حامل برای حاملگی قرار می گیرد.

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 9 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا