دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

درمان ناباروری با روش GIFT

سه نوع درمان ناباروری موجود است: دارودرمانی، جراحی و استفاده از روشهای کمک باروری. حدود ۱۰ درصد زوج‌ها نابارور هستند و تعدادی از موارد جهت بچه‌دار شدن نیازمند استفاده از روشهای کمک باروری است که در اصطلاح علمی به آنها Assisted Reproductive Techniques یا ART می‌گویند.

روشهای کمک باروری

روشهای کمک باروری انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می‌شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص به خودشان را دارند و باید روش مناسب همان زوج را به آنها پیشنهاد کرد.
روی هم رفته میزان موفقیت روش‌های کمک باروری حدود ۳۰ ـ ۲۵ درصد است؛ یعنی احتمال اینکه استفاده از این روش در یک زوج منجر به حاملگی موفقیت‌آمیز شود، حدود ۲۵ درصد است. گاهی زوج‌ها برای بچه‌دار شدن نیازمند استفاده از چند نوبت لقاح مصنوعی هستند. البته اگر روش مناسب هر زوج به آنها پیشنهاد شود، شانس موفقیت بیشتر و هزینه کمتر است. مردی که تعداد اسپرم‌های وی ۱۰ میلیون در میلی‌لیتر است، با مردی که تعداد اسپرم‌های وی ۱ میلیون در میلی‌لیتر است، متفاوت است د و هر کدام نیاز به روش کمک باروری مخصوص خود دارند.

GIFT چیست؟

گیفت مخفف کلمات لاتین (Gamete Intrafallopian Tube Transfer)GIFT است که یکی از روشهای کمک باروری به حساب می‌آید. این روش یک نوع IVF محسوب می‌شود. در اصطلاح پزشکی تخمک و اسپرم گامت نامیده می‌شوند. اگر تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب و منجر به باروری تخمک شوند، سلول حاصل را زایگوت (Zygote) می‌گویند که پس از هزاران بار تقسیم، یک موجود زنده تولید می‌شود. در IVF پس از بارور شدن تخمک، ۵-۳ روز صبر می‌کنند تا زایگوت تقسیمات کافی انجام داده و رشد کند و سپس آن را در داخل رحم خانم قرار می‌دهند. در گیفت (GIFT) پس از تشکیل زایگوت دیگر صبر نمی‌کنند بلکه ظرف ۲۴ ساعت آن را با جراحی داخل لوله رحم قرار داده می‌دهند. بنابراین گیفت دارای سه تفاوت اساسی با IVF است:
ظرف ۲۴ ساعت انتقال جنین صورت می‌گیرد.
جنین داخل لوله رحم گذاشته می‌شود نه داخل رحم
نیاز به بیهوشی و جراحی دارد.
در عمل GIFT اسپرم‌ها با تخمک‌ها در داخل لوله رحم در مجاورت همدیگر قرار می‌گیرند و عمل بارور شدن تخمک در داخل لوله رحم اتفاق می‌افتد، نه در آزمایشگاه.

مراحل انجام GIFT به شرح زیر است:

۱. تحریک تخمک‌گذاری توسط تجویز دارو در خانم
۲. برداشت تخمک‌ها از تخمدان توسط آسپیراتور
۳. بهترین تخمک‌ها بلافاصله با اسپرم‌ها مخلوط شده و در داخل یک کاتتر مخصوص قرار می‌گیرند
۴. مخلوط تخمک و اسپرم (نه تخمک بارور شده) توسط جراحی در یکی از لوله‌های رحمی قرار می‌گیرد
۵. دو هفته پس از انتقال گامت‌ها آزمایش از نظر وجود حاملگی انجام می‌شود

کدام زوج نابارور می‌تواند از GIFT استفاده کند؟

این روش در تمام موارد ناباروری قابل استفاده است مگر در مواردی که مشکل در لوله‌های رحمی وجود داشته باشد. در ضمن، اگر مرد مشکل ناباروری دارد، مشکل باید خفیف باشد؛ یعنی اسپرم‌ها بتوانند وارد تخمک شوند.

شما می‌توانید مقاله درمان ناباروری با روش ZIFT  را نیز مطالعه کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا