دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علل طولانی شدن عفونت واژن


۱. عدم درمان کامل عفونت واژن در مراحل اولیه بیماری

در صورتی که دچار عفونت واژن طولانی مدت شوید، بدانید که این مشکل به دلیل محیط حساس و باکتریایی واژن شما می‌تواند بلافاصله بعد از بهبود، مجددا عود کند و دوباره برگردید سرخانه اول! بنابراین مصرف به موقع و جدی داروهایی که پزشک تجویز می‌کند از هر چیزی برای شما ضروری‌تر است. حتی ممکن است لازم باشد داروهای خوراکی یا موضعی‌تان را با نظر پزشک در دوره‌های شش ماهه نیز ادامه دهید. بنابراین عدم درمان کامل عفونت واژن می‌تواند علت طولانی شدن عفونت واژن باشد.

۲. واگیری قارچ کاندیدا

عفونت‌های قارچ کاندیدا ممکن است در مناطق دیگر پوست مانند دهان رخ دهد. درواقع این قارچ می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست گسترش پیدا کند. پس اگر دچار آفت دهان یا قارچ در سایر بخش‌های بدن به جز واژن شدید، لازم است دستان خود را مرتب شسته و بهداشت خود را هر چه بیشتر رعایت کنید و از تماس دست آلوده به واژن خودداری نمایید.

۳. رابطه جنسی

در حالی‌که عفونت واژن جزء یک بیماری منتقله جنسی طبقه بندی نشده است، اما ممکن است عفونت‌های واژنی به دلیل عدم رعایت بهداشت حین رابطه جنسی، عدم استفاده از کاندوم، نشستن ترشحات جنسی و... از طریق شوهر به زن منتقل شود.

۴. رطوبت

رطوبت می تواند علت طولانی شدن عفونت واژن باشد چرا که قارچ کاندیدا تمایل دارد در شرایط مرطوب رشد کند. محیط مرطوب اطراف واژن، به طور مداوم عرق کردن و پوشیدن لباس‌های مرطوب می‌تواند به رشد قارچ کمک کند. در این مواقع بهتر است، لباس زیر پنبه ای و نخی استفاده کرد.

۵. بیماری دیابت (سطح استروژن بالا)

قارچ‌ها در جایی که قند در دسترس باشد سریع‌تر رشد می‌کنند. در واقع سطح بالای قند در جریان خون خطر ابتلا به عفونت کاندیدا را افزایش دهد. به همین دلیل در بیماران مبتلا به مرض قند یا دیابت، این بیماری سریع‌تر گسترش می‌یابد و دیابت می‌تواند یک علت طولانی شدن عفونت واژن باشد. لازم است که بیماران دیابتی بیشتر از سایر افراد مراقب بهداشت و سلامت خود باشند.
-
استفاده از برخی آنتی بیوتیک‌ها
- استفاده از قرص‌های جلوگیری بارداری
همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد که علت طولانی شدن عفونت واژن در زنان می‌تواند حساسیت به قارچ کاندیدا باشد.
 

علل طولانی شدن عفونت واژن

علائم عفونت طولانی واژن

عفونت واژن می‌تواند موجب سوزش و خارش شود. شما همچنین ممکن است بثورات قرمز، به خصوص در اطراف واژن و یا در هر نقطه از اندام جنسی خود مشاهده کنید، یا اینکه هنگام ادرار دچار درد و سوزش شدید شوید. در موارد شدیدتر علائم زیر بروز می‌کند:
-
دل درد
- ادرار مقطع و قطره قطره
- نفخ و یبوست
- عصبانیت و بی قراری
- کاهش میل جنسی
- یائسگی زودرس
کارهایی که می‌توان انجام داد
داروهایی که برای درمان سوختگی لای پا استفاده می‌شود، معمولا می‌توانند سوزش و قرمزی ناشی از عفونت‌های واژینال را درمان کنند. با این حال، اگر این عفونت شما بیشتر از چند روز طول کشید بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید. پس از درمان، با رعایت بهداشت و حفظ تعادل باکتری‌های طبیعی واژن، از بازگشت دوباره عفونت جلوگیری کنید.

انواع عفونت واژن و علائم آنها

به طور کلی سه نوع عفونت واژن وجود دارد که هر کدام دارای علائمی است که به اختصار شرح می‌دهیم:
۱- علائم عفونت قارچی: ترشح سفید و پنیری مانند و سوزش ادرار
۲- علائم عفونت باکتریایی: سوزش و خارش در واژن، ترشح سفید رنگ غلیظ یا رقیق با که هنگام مقاربت بوی ماهی می‌دهد.
۳- عفونت انگلی: درد و سوزش هنگام ادرار، قرمزی و خارش در بیرون واژن، ترشحات غلیظ زرد یا سبز رنگ

عوارض عفونت طولانی واژن

عفونت واژن پی در پی می‌تواند با آسیب رساندن به لوله‌های رحمی باعث ناباروری شود و احتمال بروز حاملگی خارج از رحم را بیشتر کند. حتی ممکن است فرد دچار زایمان زودرس شده و جنین ضعیفی به دنیا بیاورد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا