دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چرا دستمال کاغذی برای زنان خطر دارد؟

خشک کردن ناحیه تناسلی با دستمال کاغذی تقریبا یک عادت عمومی بین تمام زنان است که برخلاف باور رعایت بهداشت با این شیوه زمینه بروز برخی از بیماری ها و عفونت‌های واژن ایجاد می‌شود.

 

عدم استفاده از دستمال کاغذی به منظور خشک کردن ناحیه تناسلی چیست؟

ناحیه تناسلی، جزو حساس‌ترین مناطق پوستی است که می‌تواند به سرعت و شدت با هر نوع محرک خارجی مانند دستمال کاغذی، تحریک شود. متاسفانه، بسیاری از خانم‌ها به صورت,وسواس‌گونه‌ای عادت به خشک کردن ناحیه تناسلی خود بعد از رفتن به دستشویی دارند که این مسئله می‌تواند مشکلات پوستی مختلفی را در این قسمت حساس از بدن برایشان ایجاد کند.
 

عوارض استفاده از دستمال کاغذی در زنان برای خشک کردن ناحیه تناسلی

مهمترین مشکل این است که مواد و ترکیب های موجود در دستمال‌های کاغذی، جزو مواد آلرژن هستند. این حساسیت‌زا بودن در اثر استفاده از عطرهای مختلف در دستمال‌های کاغذی، تشدید هم خواهد شد. افراد مبتلا به آلرژی‌های پوستی با استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود با تشدید بیماری و وخیم تر شدن شرایط پوستی شان در ناحیه تناسلی مواجه خواهد شد. در واقع چنین افرادی به اگزمای تماسی آلرژیک به دلیل تماس با دستمال کاغذی و حساسیت به مواد داخل آن مبتلا هستند. این خانم ها در دوره هایی به دلیل تشدید آلرژی‌شان با شکایت از سوزش، خارش، قرمزی، خشکی و التهاب در ناحیه تناسلی به پزشک مراجعه می‌کنند و نمی‌دانند که درمان مشکل آنها به سادگی و با حذف ماده آلرژن که همان دستمال کاغذی باشد، اتفاق خواهد افتاد.
 

یعنی تنها مشکل استفاده از دستمال‌های کاغذی برای خشک کردن، ایجاد حساسیت است؟

نه. متاسفانه برخی از خانم‌ها عادت دارند که تمام قسمت‌های ناحیه تناسلی، مخصوصا داخل ناحیه و مخاط‌ ها را به شدت با دستمال کاغذی خشک کنند که این رفتار، بیشتر به رفتاری و‌سواس‌گونه شبیه است تا بهداشتی. تماس مداوم دستمال کاغذی با مخاط ناحیه تناسلی به مرور زمان باعث ایجاد ضایعاتی شبیه به زگیل تناسلی خواهد شد.
 
مطلب پیشنهادی وب سایت دکتر فاطمه نعمت اللهی: علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی در زنان

رابطه استفاده از دستمال کاغذی در زنان و پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی

بله؛ این روزها بسیاری از خانم‌ها با شکایت از وجود دانه هایی ریز و همرنگ پوست که در قسمت داخلی لبه‌های ناحیه تناسلی (محلی که مخاط تناسلی را هم در بر می گیرد) ایجاد شده اند، به پزشک مراجعه می‌کنند. این ضایعات که بدون درد، سوزش یا خارش هستند و امکان انتقال آنها هم به هیچ عنوان وجود ندارد، «پاپیلوماتوز» نام دارند. پاپیلوماتوزها معمولا کنار هم و در یک خط قرار می گیرند و آلرژی‌های تماسی مانند استفاده از دستمال‌های کاغذی باعث تحریک برای ایجاد یا تشدید آنها می‌شود.
 

آیا راهی برای درمان این ضایعه های پوستی تناسلی وجود دارد؟

بله، خوشبختانه در بسیاری از موارد دیده شده که پاپیلوماتوزها در صورت قطع استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی، کم کم از بین می روند. به همین دلیل هم نیازی به استفاده از روش‌های تهاجمی یا غیرتهاجمی برای حذف این ضایعات پوستی وجود ندارد، ضمن اینکه پاپیلوماتوزها به همسر منتقل نمی‌شوند یا در صورت زایمان طبیعی، خطر انتقال آن به نوزاد هم وجود نخواهد داشت.

خشک کردن ناحیه تناسلی بچه ها با دستمال کاغذی

نه دختر بچه‌ها و نه پسربچه‌ها به دلیل پوست حساسی که دارند، نباید با دستمال کاغذی خشک شوند. دختربچه‌ها، ترشحات واژینال هم ندارند و بنابراین استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن آنها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید برای رعایت بهداشت بیشتر ناحیه تناسلی بچه‌ها، لباس زیر آنها را شب به شب عوض کنید و لباس‌های زیر نخی و سفید برایشان بپوشانید.
 

 توصیه آخر

برخی از خانم ها در اثر استفاده از پدهای بهداشتی هم دچار خارش و التهاب پوست خارجی ناحیه تناسلی می‌شوند. توصیه ما به این گروه از خانم‌ها، استفاده از پدهای پنبه ای غیرمعطر و تعویض مارک پد خود در صورت حساسیت دادن به آن است. اگر هم فردی به هر دلیلی مجبور شد که از دستمال کاغذی تحت شرایط خاصی برای خشک کردن خود کمک بگیرد، بعد از بلند شدن، تنها قسمت‌های خارجی ناحیه تناسلی و کناره های پاهای خود را خشک کند. هر نوع دستمالی باید روی این قسمت‌های حساس، گذاشته و برداشته شود. کشیدن دستمال روی ناحیه تناسلی یا مخاط آن، باعث ایجاد تحریک و حساسیت می‌شود.
 

جایگزین‌های دستمال کاغذی زنان

برای خشک کردن ناحیه تناسلی، به جای دستمال‌های آلرژن، می‌توان از چند جایگزین استفاده کرد. اولین راه، استفاده از حوله‌های سفید و نخی در خانه است. شما می توانید خودتان را در منزل با این حوله ها خشک کنید و شب به شب آنها را برای استفاده روز بعد، بشویید. راه بعدی استفاده از حوله‌های یکبار مصرف، تنظیف یا گازهای استریلی است که به صورت بسته‌های بزرگ هم عرضه می‌شوند. شما می‌توانید این حوله یا پارچه‌های استریل و نخی که هیچ ترکیب حساسیت‌زایی هم ندارند را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید و آنها را داخل یک نایلون بگذارید. سپس در منزل یا حتی خارج از منزل از آنها برای خشک کردن خود استفاده کنید.
 
به این ترتیب، شانس ابتلا به پاپیلوماتوز یا اگزمای تماسی در ناحیه تناسلی‌تان را از بین خواهید برد. نکته دیگر اینجاست که گاهی برخی از خانم‌ها به دلیل استفاده از لباس‌های زیر پلاستیکی، توری یا نامناسب، مجبور به استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود می‌شوند. در این صورت می‌توان با حذف این لباس‌ها و استفاده از لباس زیرهای نخی که جاذب رطوبت هستند و رطوبت آنها هم به سرعت خشک می شود استفاده از دستمال کاغذی را نادیده گرفت. به این ترتیب می‌توانید به جای استفاده از دستمال کاغذی، حوله یا هر وسیله دیگری در خانه از لباس‌های زیر نخی و سفید کمک بگیرید و لباس‌تان را روزی یک یا دو مرتبه عوض کنید.

 

مطلب پیشنهادی وب سایت دکتر فاطمه نعمت اللهی: تفاوت وستیبولار پاپیلوماتوز با زگیل تناسلی
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا