دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

پرسش‌های متداول در مورد بارداری

آیا فاصله کم بین بارداری‌ها باعث کاهش وزن نوزاد هنگام تولد می‌شود؟

قاعدتا فاصله دو  حاملگی حداقل باید یک سال باشد در غیر این صورت نه تنها وزن جنین بعدی کمتر نمی‌شود که بیشتر نیز خواهد شد زیرا در هر حاملگی رحم بزرگتر از قبل باقی می‌ماند و جنین بعدی شانس بیشتری برای رشد بهتر را دارد به همین دلیل رحم کسی که زایمان نداشته در همان حالت کوچک باقی می‌ماند ولی آن‌ها که زایمان داشتند به تناسب تعداد حاملگی‌ها، رحم آن‌ها بزرگتر خواهد شد و این امری طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود.

من یک فیبرم ساب سروزال بزرگ ۹ در ۱۳ دارم آیا انجام آزمایش آمنیوسنتز در این شرایط خطرناک است و احتمال سقط وجود دارد؟

 اولا باید در محلی که فیبرم قرار دارد سوزن را وارد نکرد و این فقط در صورتی امکان‌پذیر است که پزشک از تجربه کافی برخوردار باشد و دوم این که زیر سونوگرافی آمینوسنتز انجام شود در این حالت سوزن را در محلی دور از استقرار فیبرم وارد می‌کنند و هیچ خطری ایجاد نمی‌شود.

آیا در معرض دود سیگار بودن خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد؟

 اعتقاد بر این است کسانی که از دود سیگار دیگران استنشاق می‌کنند نیکوتین و گاز کربنیک بیشتری دریافت می‌کنند به طوری که این افراد را سیگاری‌های دست دوم یا Second-Smoked گویند. بنابراین نه تنها در برابر دود سیگار بودن بلکه آلودگی هوا در روزهای بحرانی نیز در اوایل حاملگی برای خانم‌های باردار مضر است.

آیا افزایش وزن شدید در سه ماهه اول بارداری خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد؟

 هیچ ارتباطی بین این دو مسئله وجود ندارد ولی خطر افزایش وزن بیشتر از استاندارد که باید بین ۱۲- ۱۰ کیلوگرم باشد را بالا می‌برد این بیماران گاهی تا ۲۰ کیلوگرم در طول حاملگی افزایش وزن خواهند داشت که قطعا اگر سن بالای ۳۵ سال نیز داشته باشند بروز دیابت و فشار خون بالا نیز در این‌ها شایع‌تر است.

اگر جفت پایین باشد حتما باید به روش سزارین زایمان کرد؟

پایین بودن جفت درجاتی دارد گاهی لبه تحتانی تا دهانه داخلی رحم کشیده می‌شود و تا آخر حاملگی ممکن است بالا رود و شانس زایمان طبیعی را پیدا کند ولی فرم خطرناک آن است که جفت به شکل کاسه‌ای در دهانه رحم قرار بگیرد که اکثرا باعث خونریزی و زایمان زودرس می‌شود و اگر حاملگی ادامه یابد قبل از شروع درد زایمان باید سزارین شوند و گرنه خونریزی شدید و خطر جدی برای جنین و مادر به وجود می‌آورد.

آیا مصرف قرص لتروزول بر دوقلوزایی تاثیر می‌گذارد؟

کلیه داروهایی که برای تحریک تخمک‌گذاری در نازایی داده می‌شود به خصوص ان‌ها که تخمک‌گذاری دارند و یا این که مقدار مصرف دارو بیش از نیاز باشد بنابراین نه تنها لتروزول بلکه کلومید بیشتر و آمپول‌های HMG-HOG نیزهمگی باعث چندقلویی می‌شوند. به همین دلیل ما برای این که با این مشکل مواجه نشویم ابتدا از یک قرص بعد هر ماه یک عدد به آنها اضافه می‌کنیم البته چنانچه حاملگی ایجاد نشود برای مدت چند ماه گاهی تا شش ماه از این داروها مصرف می‌شود.

۳۲ سال دارم و مدتی است که چند روز قبل و بعد از اتمام شدن عادت ماهانه‌ام لکه‌های قهوه‌ای رنگ می‌بینم. علت آن چیست؟ آیا مشکلی وجود دارد؟

 دیدن لکه‌های خون قبل از عادت ماهانه مربوط به ارمن پروژسترون است که کمبود وجود دارد بعد از عادت ماهانه لکه‌بینی مربوط به کمبود استروژن است گاهی هم لایه پوشش داخلی رحم که آندومتر گفته می‌شود و هر ماه با خونریزی ریزش کرده و عادت ماهانه را تشکیل می‌دهد دچار نامنظمی در رشد و ضخامت می‌شود و زمانی نیز وجود پولیپی و یا فیبرم‌های کوچک زیرمخاطی باعث لکه‌بینی می‌شوند بنابراین در سنین زیر چهل سال ابتدا با دارو ترجیحا قرص‌های ضد حاملگی ترکیبی برای سه ماه درمان می‌کنیم اگر جواب نداد کورتاژ تشخیصی یا عملی پاکسازی داخلی رحم ضروری است که هم تشخیصی را قطعی می‌سازد و هم این عمل باعث درمان می‌شود.

عادت ماهانه من هر ماه ۱۰ روز طول می‌کشد. بهترین زمان برای نزدیکی چه روزی است تا احتمال باردار شدنم افزایش یابد؟

زمان تخمک‌گذاری ابدا ربطی به روزهای خونریزی ندارد بلکه به اولین روز قاعدگی مربوط می‌شود که اگر از شروع قاعدگی ۱۴ روز به عقب برگردیم زمان تخمک‌گذاری شما است مثلا برای دوره ۳۰ روزه، روز ۱۶ و برای ۲۸ روزه، روز ۱۴ و برای ۲۵ روزه، روز ۱۱ قاعدگی (قبل از شروع محاسبه می‌شود) خواهد بود. همین طور برای کسی که ۳۵ روزه است روز ۲۱ قاعدگی خواهد بود.

آیا زایمان در آب مشکلی مانند عفونت بعد از زایمان برای مادر ایجاد می‌کند؟

اصطلاح زایمان در آب برای مردم ما کاملا روشن نشده است چون گروهی زمان درد بیمار را در استخر یا وان قرار می‌دهند و موقع زایمان و خروج جنین خانم حامله را به اتاق زایمان می‌برند و زایمان در ان جا انجام می‌شود بنابراین فقط در زمان که دارد، در اب خواهند بود که برای بعضی‌ها آرامش بخش بوده و درد زایمان قابل تحمل‌تر می‌شود ولی اگر قرار باشد زایمان در آب انجام شود باید پزشک داخل حوضچه مخصوصی، زایمان را انجام می‌دهند که البته این کار امتیاز چندانی ندارد و چندان معمولی نیست.

آیا انجام سونوی سه بعدی و آنومالی اسکن به طور همزمان در هفته نوزدهم بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند؟
 انجام سونوگرافی به هر شکلی که انجام شود نباید زیاد طول بکشد و اگر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بیشتر شود اولا آب کیسه جنین گرم می‌شود نظیر حالتی که نوزاد تب کرده باشد خطرساز اسبت دوم این که روی شنوایی نوزاد نیز تأثیر شناخته شده‌ای خواهد داشت بنابراین باید سعی کرد زمان انجام سونوگرافی زیاد طولانی نشود.

آیا خونریزی از پشت جفت در هفته دوازدهم بارداری خطرناک بوده و به چنین آسیب می‌رساند؟
 معمولا خونریزی در پشت جفت در هر مرحله ای که باشد مقدار کم آن خطری ندارد ولی اگر زیاد باشد به طوری که ۱/۳ از سطح جفت را از رحم جدا کند خطر کمی رشد جنین به خاطر نرسیدن خون کافی به وی و یا حتی مرگ جنین وجود دارد گاهی خون از واژن خارج می‌شود و اگر قهوه‌ای تیره باشد که نشان دهنده خون قدیمی است نه تنها خطری ندارد بلکه مفید نیز می‌تواند باشد ولی اگر قرمز روشن باشد نشان دهنده خونریزی تازه است که در هر صورت باید به پزشک خود اطلاع دهید. زمانی نیز با درد شدید همراه است که موجب زایمان زودرس می‌شود.

هفته هفدهم بارداری هستم و طول سرویکس ۳۰ است و در هفته چهاردهم ۳۲ بوده است. آیا این تغییر زیاد خطرناک است و باعث زایمان زودرس می‌شود؟
 وجود ۲ میلی متر اختلاف چندان ارزشی ندارد ممکن است اشتباه در اندازه گیری باعث این اختلاف شود. از طرف دیگر عده ای از ۳۰ و ۳۵ میلی متر کمتر را کاندید دوختن یا سرکلاژ دهانه رحم می دانند که بستگی به تشخیص و سابقه بیمار دارد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا