دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علل نازک شدن دیواره رحم

ضخامت دیواره رحم چیست؟

رحم، که جنین را در تمام دوران حاملگی حمل میکند ، دارای سه لایه است- لایه داخلی، میانه و لایه بیرونی. درونی ترین لایه رحم آندومتر اسم دارد. آندومتر ضخیم برای گردش طبیعی قاعدگی و حاملگی موفق بسیار مهم است. اندومتر ضخیم و سالم، که بعنوان پوشش رحم هم شناخته میشود، سبب لانه گزینی موفق تخمک بارور در داخل رحم میشود. همچنین بعداً، در زمان بارداری، آندومتر جنین را تغذیه میکند .

هورمون استروژن در حفظ ضخامت، طراوت و نگهداری خون در آندومتر بسیار حیاتی است. سطح نامطلوب استروژن منجر به نازک شدن آندومتر میشود . درصورتی که پوشش رحم یا آندومتر دست کم 8 میلی متر ضخامت داشته باشد، رضایت بخش است. ولی درصورتی که ضخامت کم تر از 7 میلی متر باشد، آندومتر نازک نامیده میشود .

علل نازک شدن دیواره رحم

- استروژن کم

- جریان خون ناکافی

فیبروم ها

- عملکرد نامناسب پروژسترون

-  استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری

-  بیماری التهابی لگن (PID)

D&C یا هر نوع جراحی لگن

 -  سرعت نادرست رشد دیواره رحم

- کیفیت ضعیف بافت آندومتر

-  استفاده بیش از حد از کلومفین (کلامید)

- نازک شدن دیواره رحم,دلایل نازک شدن دیواره رحم,علل نازک شدن دیواره رحم

 -استروژن کم از علل نازک شدن رحم می باشد

راه هایی جهت افزایش ضخامت دیواره رحم برای حاملگی:

 رژیم غذایی خوب

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مقوی بر سطوح استروژن اثر گذاشته، اعتدال را در هورمون ها برقرار میکند و سبب افزایش جریان خون میشود . تمامی این عوامل در کمک به رشد ضخامت دیواره رحم برای رسیدن به حد ایده‌ال بارداری کمک میکنند.مواد غذایی دارای ویتامین C ویتامین E همراه با دسته پیچیده B هستند که برای گردش خون سالم ضروری اند.

 ورزش کردن

راه طبیعی برای افزایش گردش خون انجام ورزش منظم است. افزایش جریان خون به رحم در رشد سلول های دیواره کمک میکند که در نتیجه ضخامت این سلول ها هم افزایش می یابد.

خواب کافی

داشتن خواب عمیق و کافی تعادل مناسبی از هورمون ها را آماده می کند که بر روند نازک شدن دیواره رحم تأثیر مطلوب می گذارد. دست کم 7- 8 ساعت خواب عمیق برای بدن ضروری است که فعالیت های بازیابی خود را انجام داده و رشد بافت ها هم به صورت مناسب انجام گیرد.        

نازک شدن دهانه رحم در بارداری

نازک شدن دیواره رحم در دوران بارداری متفاوت از بیماری آتروفی است. در انتهای بارداری وقتی زمان زایمان نزدیک می‌شود، دیواره رحم و دهانه رحم شروع به نازک شدن و باز شدن می‌کنند. این به صورت طبیعی توسط بدن انجام می‌شود تا جنین بتواند از طریق کانال تولد خارج شده و متولد شود.

کاهش میزان استروژن که می‌تواند به خاطر یائسگی یا مشکلات هورمونی باشد، دلیل اصلی نازک شدن دهانه رحم است. با استفاده از داروهای استروژن می‌توان این مشکل را درمان کرد. همچنین ورزش کردن، نکشیدن سیگار و استفاده نکردن از شوینده‌های عطری به بهبود آن کمک می‌کنند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا