دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

بارداری به روش IUI

آی یو آی روشی کمکی برای باردار شدن است. در طول آی یو آی، پزشک اسپرم شسته شده ای را انتخاب کرده و داخل رحم در زمان تخمک گذاری در نزدیکی تخمک قرار می دهد. این فرایند گاهی با قرص های باروری همراه است تا شانس بچه دار شدن افزایش یابد.

آیا روش آی یو آی به من کمک می کند باردار شوم؟

روش آی یو آی روشی بی درد است. اما به عنوان اولین روش درمان توصیه نمی شود. این روش هنگامی به شما کمک می کند که:

    شما و همسرتان به دلیل مشکلات مختلف نتوانید نزدیکی کنید.

    برای بچه دار شدن نیاز به کمک داشته باشید به عنوان مثال اگر همسر شما بیماری های مقاربتی داشته باشد و نیاز باشد اسپرم شسته شود تا به شما و نوزاد بیماری منتقل نشود.

    شما نیاز به اسپرم اهدایی برای بچه دار شدن دارید.

    برخی مشکلات باروری مانند اندومتریوز، تعداد کم اسپرم یا کیفیت پایین اسپرم و مشکل نازایی بی دلیل به وسیله روش آی یو آی حل می شود.

    اگر بعد از دو سال تلاش، باردار نشوید پزشک لقاح مصنوعی IVF را توصیه می کند. اما در صورتی که تمایلی به لقاح مصنوعی IVF نداشته باشید از روش آی یو آی استفاده می شود.

برای موثر بودن روش آی یو آی، لوله های فالوپ باید باز و سالم باشند. اگر پزشک تشخیص دهد لوله ها مشکل دارند یا بعد از شش بار تلاش به روش آی یو آی باردار نشوید، آزمایش بررسی باز بودن لوله انجام می شود. 

اگر هرگونه انسدادی در لوله ها وجود داشته باشد، پیش از استفاده از روش آی یو آی باید از طریق عمل جراحی، انسداد برطرف شود.

 

روش IUI برای بیماران زیر توصیه نمی شود:

     زنان دارای بیماری شدید لوله های فالوپ

     زنان با سابقه عفونت لگن

     زنان مبتلا به اندومتریوز متوسط تا شدید

 

بارداری به روش آی یو آی

در روش آی یو آی از قرص های باروری استفاده نمی شود. اگر از قرص های باروری استفاده کنید، چرخه محرک نامیده میشود زیرا باعث تحریک تخمک گذاری میشود. اگر از قرص استفاده نشود، چرخه غیر محرک یا طبیعی نامیده میشود.

تحریک تخمک گذاری با استفاده از داروهای باروری احتمال چندقلو شدن نوزاد را افزایش می دهد.  بارداری چند قلو احتمال سقط جنین یا مشکلات دیگر را افزایش می دهد. اگر نیاز به استفاده از قرص های باروری است روش لقاح مصنوعی توصیه میشود زیرا کنترل بیشتری بر این روش وجود دارد.

 

 

در چرخه غیرمحرک:

روش آی یو آی باید در زمان تخمک گذاری استفاده شود. پزشک از شما می خواهد از کیت تخمک گذاری استفاده کنید یا از آزمایش خون استفاده می کند. روش آی یو آی معمولا روز دوازدهم تا شانزدهم چرخه پریودی انجام می شود.

 

در چرخه محرک:

اگر پزشک استفاده از روش آی یو آی را در چرخه محرک به شما پیشنهاد کند، قرص های باروری را به شکل تزریقی یا قرص به شما می دهد. کلومیفن سیترات معمولا اولین انتخاب است اما گاهی از قرص گونادوتروفین نیز استفاده می شود. شما باید قرص را در نزدیکی شروع پریودی مصرف کنید این کار باعث میشود تخمدان دو تخمک بالغ تولید کند.

 

1. چگونگی آماده شدن برای IUI

سونوگرافی برای بررسی تعداد تخمک ها استفاده می شود. همچنین برای بررسی زمان مناسب قرار دادن دستگاه می باشد. ممکن است شما به صورت طبیعی تخمک گذاری انجام دهید یا از طریق تزریق هورمون گونادوتروفین، تخمک گذاری تحریک شود.تلقیح داخل رحم شامل هماهنگی دقیق قبل از عمل واقعی می شود:

1آماده سازی نمونه منی:

     شریک زندگی شما یک نمونه اسپرم در مطب دکتر فراهم می کند. از آنجایی که عناصر غیراسپرم در مایع منی می توانند باعث ایجاد واکنشی در بدن زن شوند که با لقاح مواجه می شوند، نمونه شسته می شود که اسپرم طبیعی بسیار فعال و با کیفیت جدا شود. احتمال بارداری با استفاده از نمونه متمرکز با اسپرم سالم افزایش می یابد.

 

2نظارت بر تخمک گذاری

     از آنجائیکه زمان بندی IUI بسیار مهم است، نظارت بر نشانه های تخمک گذاری پیش رو بسیار مهم است. برای انجام این کار، شما ممکن است از کیت پیشبینی تخمک گذاری ادرار در خانه استفاده کنید که وقتی بدن شما افزایش یا انتشار هورمون LH را تشخیص دهد. همچنین ممکن است یک تزریق گونادوتروپین کوریونیک (HCG) انجام شود تا یک یا چند تخمک واحد بدن شود.

 

3تعیین زمان بهینه سازی

     اکثر IUI ها بعد از تشخیص تخمک گذاری یک یا دو روز طول می کشد. پزشک شما باید برنامه ای برای زمان بندی IUI خود داشته باشد.

 

آماده سازی اسپرم برای IUI

سپس اسپرم حدود سی و شش تا چهل ساعت پس از تخمک گذاری یا تزریق هورمون، به داخل رحم تزریق می شود. پزشک از همسر شما می خواهد روز عمل، نمونه ای اسپرم به او تحویل دهد. نمونه شسته می شود و مایعات اطراف اسپرم پاک می شود سپس اسپرمی که بیشترین کیفیت را دارد و تحرک بیشتری دارد جدا شده و انتخاب می شود.

-همسر شما یک نمونه اسپرم به شما می دهد که برای روش IUI شسته و آماده می شود. این شستشو می تواند مواد شیمیایی سمی در اسپرم که بدن شما به آن واکنش نشان می دهد را می شوید.

-این فرایند شستشو و آماده سازی اسپرم را به حجم زیاد می رساند. این غلظت زیاد به اسپرم های سالم و سریع کمک می کند تا به تخمک برسند. این به افزایش میزان موفقیت IUI کمک می کند.

 

تزریق اسپرم در طول IUI

تزریق اسپرم آماده شده به رحم سریع و بدون درد است.

 

 چگونگی انجام روش آی یو ای:

 

چگونگی انجام آی یو ای

آمادگی برای این کار به این شکل است که شما به پشت می خوابید و پزشک با استفاده از یک اسپوکلوم، دیواره های رحم را باز نگه می دارد. سپس با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر نرم، اسپرم را از طریق دهانه رحم و لوله های فالوپ وارد رحم می کند. تخمک این مسیر را از تخمدان به داخل رحم حرکت می کند. پزشک بعد از آی یو آی، از شما می خواهد به مدت ده تا پانزده دقیقه دراز بکشید این کار احتمال بارداری را افزایش می دهد. بعد از دو هفته می توانید آزمایش بارداری را انجام دهید.

 

مراحل آی یو ای

در حالی که روی میز معاینه دراز کشیده اید، پاهای خود را به آرامی باز می کنید و یک اسپکولوم به واژن وارد می شود - شبیه آنچه که در طی آزمایش پاپ تجربه می کنید. در طول درمان، پزشک:

     یک بطری حاوی یک نمونه اسپرم سالم را به انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر (سوند) وارد میکند

    کاتتر را به واژن، از طریق باز شدن دهانه رحم و رحم وارد می کنند.

     سپس نمونه اسپرم را از طریق لوله به رحم منتقل می کند

     کاتتر را خارج کرده و بعد از آن اسپکولوم را خارج می کنند.

 

علاوه بر این، هنگام ترکیب شدن با القاء تخمک گذاری یا سوپولایاسیون، IUI می تواند علل بسیاری از ناباروری را درمان کند. در میان آنها:

     اختلال تخمدان (تخمک گذاری نامنظم)

    ناباروری همراه با آندومتریوز (یک بیماری التهابی دردناک لگن در خانم ها)

     ناباروری فاکتور دهانه رحم (مربوط به جراحی قبلی)

     ناباروری غیرقابل توصیف (ناباروری که علت دقیق آن مشخص نیست).

    سندرم تخمدان پلی کیستیک (یک اختلال غدد درون ریز زنانه)

IUI یک درمان مؤثر برای هر دو بیماری مزمن فاکتور باروری و ناباروری غیرقابل توضیح است که در آن تمام آزمایشات دیگر طبیعی است. اکثر پزشکان توصیه می کنند بین سه تا شش بار برای IUI (اگر هیچ مشکلی از قبیل مسدود کردن لوله های فالوپی وجود ندارد) قبل از درمان پیشرفته تر تلاش کنید.

 

بعد از عمل آی یو آی

    بعد از تلقیح، از شما خواسته خواهد شد که مدت کوتاهی دراز بکشید. پس از اتمام روند، می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. ممکن است یک یا دو روز بعد از انجام آزمایش لکه بینی داشته باشید.

 

تایج انجام آی یو آی

تا دو هفته بعد از انجام آی یو آی صبر کنید. تست خیلی زود می تواند نتیجه های زیر را ایجاد کند:

 

1- منفی کاذب

    اگر هورمونهای بارداری هنوز در سطوح قابل اندازه گیری نباشند، نتیجه آزمایش ممکن است منفی باشد، در حقیقت، شما واقعا حامله هستید.

 

2- مثبت کاذب

    اگر شما از داروهای القاء تخمک مانند HCG (آمپول اچ سی جی چیست؟) استفاده می کنید، ممکن است آزمایش بارداری را تشخیص دهد اما باردار نیستید.

 

دکتر ممکن است از شما بخواهد تقریبا دو هفته پس از نتایج کیت خانگی، آزمایش خون انجام دهید. اگر باردار نباشید، قبل از انجام سایر روش های باروری، ممکن است دوباره IUI را امتحان کنید. اغلب درمان های مشابه برای سه تا شش ماه برای به حداکثر رساندن شانس حاملگی استفاده می شود.

 

سوالات رایج شما درباره روش آی یو آی (IUI)

1- تفاوت بین IVF و IUI چیست؟

 IUI به بدن اجازه می دهد که بیشتر از IVF  (آی وی اف چیست و چگونه انجام می شود؟) کار خود را انجام دهد، بنابراین طبیعی تر است اما موفقیت آن کمتر است. در IUI، اسپرم با بالاترین کیفیت انتخاب شده و به رحم تزریق می شود که در آنها بارداری به صورت طبیعی رخ می دهد. در IVF، تخمک ها از بدن خارج می شوند و در آزمایشگاه بارور می شوند. این بدان معنی است که IUI یک روش کمتر تهاجمی است که شامل داروهای کمتری نسبت به IVF است.

 

 2- بارداری به روش آی یو آی چقدر طول می کشد؟

خود روش آی یو آی چند دقیقه طول می کشد. اما اگر از قرص های باروری استفاده می کنید چند روز پیش از تخمک گذاری باید مصرف قرص را شروع کنید.

 

3- احتمال موفقیت بارداری به روش آی یو آی چقدر است؟

احتمال موفقیت به سن شما، شدت ناباروری و استفاده از قرصهای باروری بستگی دارد.

حدود نیمی از خانم های زیر چهل سال با شش چرخه استفاده از روش آی یو آی، باردار شده اند و حدود یک چهارم از آن ها با دوازده چرخه استفاده از این روش باردار شده اند. بارداری با اسپرم تازه شانس بیشتری دارد. کی از مزایای این روش استرس کم آن است. اگرچه ممکن است با توجه به سن، لقاح مصنوعی IVF یا روش های دیگر توصیه شود.

 

4- استفاده از اسپرم اهدایی چگونه است؟

اگر اسپرم اهدایی مورد نیاز است، می توانید یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس انتخاب کنید که مایل به ارائه اسپرم باشد. اسپرم اهدایی از مردی که شریک جنسی شما نیست (مانند بانک اسپرم، دوست یا فامیل) باید حداقل 6 ماه قبل از استفاده از آن، یخ زده باقی بماند. این کار به طوری انجام می شود که اهدا کننده می تواند دو بار بیش از 6 ماه مورد آزمایش قرار گیرد تا اطمینان حاصل کند که هیچ بیماری های عفونی مانند ویروس نقص ایمنی بدن (HIV) وجود ندارد. اسپرم منجمد از اسپرم تازه تاثیر کمتری دارد.

 

5- میزان موفقیت در IUI چقدر است؟

در کل بسته به وضعیت اسپرم و تخمک و محیط شیمیایی رحم و ضخامت اندومتر و ..، میزان موفقیت آی یو آی، حدود 30 درصد  در هر دوره  می باشد.

 

6- برای افزایش موفقیت آی یو آی (IUI) چه کنم؟

 عوامل زیادی بر مووفقیت آی یو آی دخیل هستند . بسیاری از آنها از عهده ما خارجند . اما با رعایت نکات زیر ، می توانیم موفقیت آی یو آی را افزایش دهیم : رژیم غذایی خوب -  تمرینات ورزشی و نرمشی -  پرهیز از  دخانیات و الکل و کاهش مصرف کافئین – وزن نرمال – دوری از استرس – کاهش تماس با مواد شیمیایی، توجه کنید که استحمام  آقایان با آب داغ و یا حمام داغ و یا حتی پوشیدن لباسهای تنگ ، سلامت اسپرم ها را تحت تاٌثیر منفی قرار می دهد. هم چنین  مصرف بعضی ار آنتی بیوتیکها می تواند بروی کیفیت اسپرم ها تاثیر منفی بگذارد، بنابراین پزشک تا ن را در این رابطه مطلع سازید.

 

7- تا چند بار می شود آی یو آی  انجام داد؟

معمولا 3 دوره عمل IUI تجویز می شود  که در شرایط خاص، ممکن است تعداد  این دوره ها افزایش پیدا کند. ولی حداقل سه دوره برای گرفتن جواب ضروری است. اگرچه  بسیاری از بیماران  در همان دفعه اول نتیجه گرفته و باردارمی  شوند.

 

8- بهترین زمان انجام IUI کی  است؟

بهتر است آی یو آی ، حدود 6-12 ساعت قبل از تخمک گذاری انجام شود. حدودا 36 تا 48 ساعت پس از تزریق آمپول Hcg.  اگرچه  در موارد ناباروری بعلت مشکل مردانه برخی پزشکان عقیده دارند که بهترین زمان انجام آی یو آی،  بعد از تخمک گذاری است.

 

9- آیا بعد از انجام آی یو آی ، باید استراحت مطلق باشم؟

خیر . به هیچ وجه . اگرچه اکثر پزشکان ترجیح می دهند برای نیم تا یک ساعت به حالت دراز کش بعد از آی یو آی باقی بمانید. اما هیچ نیازی به استراحت مطلق در منزل نیست . فقط بهتر است فعالیتهای سنگین نداشته باشید . همین .

 

10- می ترسم بعد از آی یو آی ، اسپرم ها بیرون بریزند؟

 نگران نباشید ! اگر بعد از آی یو آی احساس رطوبت و حتی ریزش ترشح می کنید ، غالبا بدلیل وضعیت هورمونی بدن تون و ورود کاتتر و ...هست

 

11- آیا می توانم بعد از آی یو آی نزدیکی کنم؟

بله . هیچ منعی وجود ندارد . البته در موارد مختلف باید به توصیه پزشک متخصص زنان توجه کنید.

 

12- آیا خودم می توانم در منزل آی یو آی کنم؟

گاهی برخی خانمها سوال میکنند آیا خودم می توانم با سرنگ یا هر چیز دیگری اسپرم را وارد رحم کنم  ؟  نه عزیزان، در آی یو آی ، یک کاتتر ، از وسط دهانه رحم شما عبور داده میشه تا اسپرم دقیقا داخل حفره ی رحم تخلیه شود . شما به این مکان دسترسی نخواهید داشت

 

13-  خونریزی و لکه بینی بعد از آی یو آی، طبیعیه؟

بدلیل انجام پروسیجر آی یو آی ، لکه بینی شایع هست . اما اگر میزان آن از حد یک خونریزی ساده، بیشتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 

14- چند روز بعد از آی یوآی لانه گزینی رخ می دهد؟

بعد از آی یو آی (بسته به روز تخمک گذاری ) از 9 تا 12 روز ممکن است طول بکشد تا روند لانه گزینی تکمیل شود.

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا