دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

درمان ناباروری با IUI

ناباروری به معنای عدم توانایی بارداری در پارامترهای خاص است ،متاسفانه ناباروری یک مشکل رایج  در بین زوجین می باشد . ناباروری می تواند به دلایل مختلفی ایجاد گردد ،هم می تواند عامل ناباروری به دلیل زن  باشد و هم مرد  و یا در برخی موارد ،مشکلات ناشناخته دلیل بر ناباروری می باشند .

 

عوامل خطر برای مردان که می تواند ناباروری در آن ها را ایجاد کند  ،عبارتند از مصرف الکل و مواد مخدر، سموم، سیگار کشیدن، سن، مشکلات بهداشتی، دارو، اشعه و شیمی درمانی.

 

عوامل خطرساز ناباروری در زنان عبارتند از مشکلات تخمدان، لوله های فالوپی مسدود شده، مشکلات رحمی، فیبرویدهای رحم، سن، استرس، رژیم غذایی ضعیف و….

 

زنانی که  بارداری در سن بالا را انتخاب می کنند ، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار نازایی شوند . بارداری در سن بالای ۳۵ سال به مراتب احتمال سقط جنین  و بروز سایر مشکلات سلامتی را ایجاد می کند .

زنانی که در سن بالای  ۳۵ سالگی اقدام به بارداری می کنند ،باید حتما با متخصص زنان مشورت کنند تا تمام مشکلات بهداشتی قبل از بارداری  برطرف گردد  و یا در صورت عدم باروری راه کارهای متناسب با آن انجام شود .

 

متخصص زنان قبل از درمان تمام سابقه پزشکی و وضعیت ،زوجین را بررسی می کند و ممکن است آزمایش هایی مانند مطالعات اسپرم، آزمایش های تخمک گذاری، سونوگرافی، هیستروسالپینگوگرافی یا لاپاروسکوپی انجام شود.

 

راهکارهای مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد،که ممکن است با توجه به شرایط ،هر کدام از ان ها در شرایط خاصی توصیه گردد ،گاهی ناباروری تنها با مصرف دارو درمان می گردد و گاهی نیاز است تا از چندین روش برای درمان ناباروری استفاده شود . داروهای متعددی وجود دارد که ممکن است برای درمان ناباروری در زنان استفاده شود. در صورت که این دارو ها  نتوانند درمان را انجام دهند سایر روش ها پیشنهاد می گردد .

 

تلقیح داخل رحمی نیز یکی از روش های درمان ناباروری است ، که در آن به داخل رحم زن اسپرم تزریق می گردد .

 

خوشبختانه امروزه روش های مختلفی ابداع شده است که می تواند هر مشکلی را برطرف کند،درمان ناباروری نیز یکی دیگر از این مشکلات است که با کمی وقت و هزینه می توان آن را درمان کرد . ممکن است درمان نباروری کمی وقت گیر ،خسته کننده و البته پر هزینه باشد، اما می تواند تضمینی  برای موفقیت  شناخته شود . متخصص زنان با بررسی شرایط و وضعیت  هر دو طرف بهترین روش درمانی را توصیه می کند تا بتوان با کم ترین هزینه و زمان بهترین نتیجه را گرفت .

 

لازم به ذکر است که نمی توان هر زوجی را بی دلیل نابارو دانست ،در صورتی که بعد از یک سال تلاش برای بارداری ،موفقیت حاصل نشود لازم است تا زوجین برای بارداری اقدامات درمانی  متناسب را انجام دهند . لازم است تا قبل از استفاده از روش های درمان ناباروری تلاش در این رابطه صورت گیرد و فرد بدون استفاده از هیچ گونه روش جلوگیری  برای بچه دار شدن یک سال تلاش کند. با شروع سیکل قاعدگی ،لایه های جدید تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود ،همین لایه ها می توانند مکانیسمی برای  آماده شدن تخمک برای باروری باشد . لازم است بدانید که در هر سیکل قاعدگی حدود۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ می شوند  و تنها ۲ عدد  از آن ها توانایی آزاد  شدن دارند  و همین دو تخمک می توانند سبب بارداری گردند .

 

 روش های درمان ناباروری

 

    تزریق اسپرم به تخمک

    تزریق اسپرم به داخل رحم

    انتقال جنین و لقاح در خارج از بدن

    استفاده از روش تخمک فرضی

    تزریق سلول های مورد نیاز برای تولید مثل به لوله های رحمی

    تلقیح اسپرم

 

ما در این مقاله سعی داریم تا روش درمان ناباروی با IUI  یا تزریق اسپرم به داخل رحم را بررسی کنیم .

 

درمان برای بارداری در چه شرایطی لازم است؟

گاهی اختلالاتی ایجاد می گردد، که حتی لازم نیست برای درمان ناباروی یک سال تلاش کرد و باید هر چه زودتر اقدامات درمانی صورت گیرد، از جمله این شرایط شامل:

 

    بیضه های مرد مبتلا به عفونت باشد ،این عفونت می تواند به دلیل عمل جراحی و یا ضربه ایجاد شده باشد .

    در صورتی که رویش موهای مرد، حالت غیر طبیعی داشته باشد.

    مردانی که بیش از اندازه قد آن ها بلند است و یا برعکس قد کوتاهی دارند .

    افرادی که در خویشاوندان نزدیک خود سابقه ناباروری مکرر داشته باشند ،نیز باید تحت معاینه قرار بگیرند .

    در صورتی که زنان ،سابقه جراحی در ناحیه شکم داشته باشند ،این جراحی ممکن است احتمال چسبندگی در ناحیه شکم را افزایش دهد .

    زنان بالای ۳۰ -۳۵ سال که اقدام به بارداری می کنند نیز لازم است تا هر چه سریهتر اقدامات درمانی را لحاظ کنند.

 

 بارداری در سن بالا یکی از مهم ترین فاکتورها در ناباروری

همانطور که گفته شد دلایل بسیاری می تواند سبب ناباروری زوجین باشد ،اما مهمترین این علل ها  اقدام به بارداری درسن بالا می باشد . میزان بارداری در سنین بالا  در سنین زنان در سن زیر ۲۵ سال حدود ۸۰ در صد است  ،اما  در زنانی که  سن آن ها  از ۳۵ سال هم گذشته باشد  این احتمال  از ۵۰ درصد هم کمتر می شود .دلیل ان هم در این است که در این سن  تولید  تخمک ها محدود می شود  و می تواند سبب ناباروری و افزایش  ابتلا ناهجاری های مادرزادی به جنین شناخته شود .

 

این موضوع در رابطه با مردان نیز صادق است ، در مردان بالای ۳۵ سال به نسبت شانس باروری کاهش می یابد  و احتمال بروز انواع  ناهنجاریهای کروموزومی  در فرزندان بیشتر می باشد .

 

آیا افزایش وزن و چاقی می تواند عاملی در ناباروری شناخته شود ؟

در این راستا تحقیقات فراوانی انجام شده است  ،که آیا چاقی می تواند دلیلی بر ناباروری در زنان شناخته شود . نتایج نشان داد که  زنان با اضافه وزن  و چاقی مفرط  نیاز به زمان بیشتری برای بارداری دارند  و در زنان با اضافه وزن بالا  احتمال ناموفق بودن روش درمان ناباروری بسیار بالا است .

 

مردان و زنانی که  مبتلا به اضافه وزن بالایی هستند ،میزان تولید هورمون ها در بدن آن ها افزایش می یابد  و همین هورمون ها  باروری را تحت تاثیر خودقرار می دهند ،این هورمون ها می توانند  تاثیرات منفی بر سلول های جنسی بگذارند و باروری را با اختلال مواجه کنند .

 

در نتیجه لازم است  تا با رژیم غذایی متناسب به تناسب اندام خود توجه داشته باشد .

درمان IUI ممکن است برای هر یک از موارد زیر توصیه شود:

 

    ناباروری مردانه

    ناباروری غیرقابل توصیف

    اگر درمان با داروهای باروری به تنهایی موفق نباشد

    درد درزمان روابط جنسی مانع از مقاربت گردد

    زنان بالای ۳۰ سال

 

مناسب ترین افراد برای درمان ناباروری با IUI چه افرادی هستند ؟

    زنانی که لوله های فالوپی مسدود شده در آن ها  سبب ناباروری شناخته شده باشد

    وجود آندومتریوز شدید

    وجودعفونت لگن در زنان

 

هزینه درمان ناباروری با IUI

از آنجایی که این روش درمان به نسبت روش IVF ارزان تر می باشد بیشتر افراد تمایل به استفاده  از این روش دارند ،هزینه درمان ناباروری با IUI کمتر است . اما برای اطلاع دقیق از میزان هزینه لازم است تا با متخصص زنان خود صحبت کنید  و با توجه به  وضعیت شما و میزان هزینه صرف شده بهترین روش درمان را انتخاب  شود .

 

دوره های درمان

چرخه  درمان در هر فرد ،بستگی به این دارد که چرا پزشک متخصص زنان شما IUI را  برای درمان انتخاب کرده است  و فرد تا چه میزان از مصرف دارو های باروری نتیجه گرفته است .

 

IUI ممکن است به یک دوره درمان Clomid یا letrozole (Femera) اضافه شود.

 

در این وضعیت، به محض شروع دوره بعدی شما، یک آزمایش خون انجام می شود .  همینطور در این زمان یک سونوگرافی تجویز می شود  تا بتواند وضعیت را با دقت مورد بررسی قرار داد .

 

در صورت اینکه در طی سونوگرافی مشکلی وجود نداشته باشد شما می توانید فرض  را بر این دارید که همه چیز به خوبی ظاهر می شود، شما می توانید داروهای باروری خوراکی را در روزهای تجویز شده توسط پزشک متخصص زنان خود شروع کنید. لازم است تا در این دوران وضعیت به طور کامل توسط سونوگرافی دوره ای مورد ارزیابی قرار گیرد .

 

روش IUI

این روش بسیار ساده است، هرچند طبیعی است که در طی این درمان شما نگران و مضطرب باشید .

 

در ابتدا با کمک داروهای باروری ،چرخه تخمک گذاری تحت نظارت قرار می گیرد .

 

یک نمونه اسپرم از مرد گرفته می شود ،که به طور خاص شسته می شود و برای تلقیح آماده می شود.

 

یک کاتتر (یک لوله کوچک و نازک ) در دهانه رحم قرار می گیرد. شما ممکن است  در این حین دچار برخی از گرفتگی های خفیف  شوید .

 

سپس منی مخصوص، شسته شده از طریق کاتتر به رحم منتقل می شود.

 

کاتتر برداشته می شود و  لقاح صورت می گیرد .

 

ممکن متخصص زنان برای شما تجویز کنند که در طی چند روز تحت استراحت کامل قرار بگیرید

 

آماده شدن برای روش IUI

قبل از روش تلقیح داخل رحمی، شما باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید و یک آزمایش قبل از انجام IUI داشته باشید. با این کار،  پزشک متخصص زنان شما  وضعیت سلامت را بررسی می کند. پزشک متخصص زنان میزان هورمون های شما را ارزیابی خواهد کرد تا ببینید آیا آنها در محدوده طبیعی قرار دارند یا خیر و تعیین می کند ،که آیا رحم می تواند حاملگی را پشتیبانی کند یا خیر .

 

قبل از روش IUI، ممکن است  مصرف دارو های تخمک گذاری  را تجویز کند ، در حالی که تمام وضعیت شما توسط سونوگرافی و آزمایش خون مورد ارزیابی قرار می گیرد . این بررسی ها می توانن کمک کند که آیا زن قادر به تولید تخمک های سالم می باشد یا خیر . بعد از تایید تولید تخمک سالم زمان مناسب برای تزریق اسپرم مشخص می گردد .

 

آماده سازی اسپرم برای IUI

برای آماده سازی اسپرم  برای IUIازمرد یک نمونه اسپرم تحت شرایط ازمایشگاهی گرفته می شود  که باید برای روش IUI شسته و آماده شود. این شستشو می تواند مواد شیمیایی سمی احتمالی در اسپرم  را که وجود دارند را از بین ببرد  .

 

این مواد شیمیایی گاهی اوقات باعث ایجاد واکنش آلرژیک در زنان می شود که می تواند مانع از حاملگی شود.

 

این فرایند شستشو و آماده سازی ، اسپرم را به حجم زیاد ، متمرکز می کند. این غلظت زیاد به اسپرم های سالم و پرجمعیت کمک می کند تا به تخمک برسند. این  عملکرد به افزایش میزان موفقیت IUI   کمک می کند .

 

قرار دادن اسپرم در طول IUI

تزریق اسپرم آماده شده به رحم سریع و بدون درد است. این قسمت از روش IUI حداکثر ۱-۲ ساعت طول می کشد. سپس پزشک متخصص زنان یک کاتتر بسیار کوچک، نازک و انعطاف پذیر را در دهانه رحم قرار می دهد و  نمونه اسپرم شسته شده به داخل رحم تزریق می گردد .

 

پس از روش IUI

حدود یک هفته پس از تخمک گذاری،  لازم است  تا به متخصص زنان مراجعه کنید تا میزان پروژسترون  بررسی گردد .

 

در این زمان پزشک متخصص زنان با کمک سونوگرافی رحم را مشاهده می کند .  با بررسی ضخامت رحم  می توان  تایید کرد که ایا  روش IUI موثر بوده است یا خیر .

 

 کاربرد روش IUI برای  درمان ناباروری مردان

اگر قبل از IUI مشکوک به اختلالات  خاصی باشید که می توانند دلیل بر ناباروی شناخته شوند ،لازم است تا قبل از انجام معاینات IUI، شریک جنسی شما یک ارزیابی کامل برای باروری مردانه، از جمله تجزیه اسپرم (SA) داشته باشد.

 

در طی این ارزیابی، پزشک متخصص زنان میزان اسپرم تولید شده  و همچنن حرکت آن ها را ارزیابی می کند  .اگر تعداد اسپرم کم باشد، پزشک متخصص زنان ممکن است از او بخواهد چند نمونه مایع منی را که می تواند در طول مراحل IUI استفاده شود، ارائه دهد. داشتن چندین نمونه ،تعداد اسپرم های موجود را افزایش می دهد و ممکن است شانس موفقیت شما در IUI را بهبود بخشد.

 

لازم است تا در طی درمان ناباروری به هر روشی برای داشتن زندگی سالم تلاش کنید  و از تمام مواردی که ممکن است شانس بارداری را کاهش دهد  تا حد امکان پیشگیری شود .

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا