دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

حامله شدن سریع

چگونه سریع حامله شویم؟ آیا می خواهید سریع حامله شوید؟ آیا می خواهید در زمان خاصی از سال حامله شوید؟ می خواهید حاملگی خود را کنترل کنید؟ می خواهید در زمان و فصل مناسبی حامله شوید؟ می خواهید تاریخ تولد کودکتان با تاریخ تولد شما یک روز باشد؟ در اینجا پنج راه برای تقویت شانس حامله شدن سریع و همچنین در مورد دستورالعمل کنترل زمان حامله شدن و رفع مشکلات احتمالی باروری بحث شده است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

۱پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید

زمانی می توانید حاملگی سریع و موفقی داشته باشید که بدن شما برای این منظور آمادگی داشته باشد. ابتدا زمینه را برای حاملگی آماده کنید. این کار را با چک آپ و بررسی سلامتی خود توسط پزشک متخصص زنان و زایمان خود انجام دهید تا مشخص شود که آیا آمادگی حاملگی را دارید؟ آیا رحم شما در وضعیت خوبی است؟ به چه تغییراتی نیاز دارید تا سریع حامله شوید.

ممکن است بعضی از مسائل و مشکلات را نتوانید فورا رفع کنید، اما با انجام این مراحل خیلی زود تا سر حد امکان آماده می شوید و حامله خواهید شد.

 

۲برنامه ریزی یک حاملگی سالم

خوردن اسید فولیک را حداقل یک ماه قبل از شروع تلاش برای حاملگی شروع کنید. این ماده مغذی بطور چشمگیری ریسک نقص های مادرزادی خاص را کاهش می دهد. هر گونه عادت غیر سالم و غیربهداشتی را عوض کنید (مثل سیگار، مواد و بی فعالیتی). وزن بدن خود را به حد نرمال برسانید و مصرف کافئین خود را محدود کنید و روزانه کمتر از ۳۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنید. سایر تغییرات سبک زندگی به نفع حاملگی است را انجام دهید مثل تغذیه صحیح و ورزش و فعالیت مناسب.

 

۳تعیین زمان تخمک گذاری

کلید سریع حامله شدن این است که زمان تخمک گذاری یا اوولاسیون خود را بشناسید. یعنی در چه روزی از سیکل قاعدگی تخمک شما از تخمدان آزاد می شود.

در هر سیکل قاعدگی فقط یک تخمک آزاد می شود. اگر بدانید که آن تخمک چه موقع آزاد می شود، می توانید همان روز را برای مقاربت جنسی انتخاب کنید و بهترین شانس را برای حاملگی در هر سیکل قاعدگی داشته باشید.

می توانید از روش های مختلفی برای تعیین زمان تخمک گذاری خود استفاده کنید. اگر قاعدگی منظم ندارید، تعیین زمان تخمک گذاری سخت می شود. در این صورت از پزشک متخصص زنان خود کمک بگیرید.

به هر حال امروزه بخاطر استفاده از روش های پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده، زنان خیلی سیکل های منظمی ندارند. بهتر است ردگیری تعداد روزهای بین پریود خود را شروع کنید (از روز اول پریود تا شروع پریود بعدی در ماه بعد بشمارید).

تخمک گذاری عموما حدود ۱۴ روز قبل از آخرین روز سیکل قاعدگی زن (روز قبل از شروع پریود) رخ می دهد. بنابراین اگر سیکل ۲۸ روزه منظمی دارید، تخمک گذاری احتمالا حدود روز ۱۴ سیکل رخ می دهد. پنجره باروری از روز حدود ۱۲ تا ۱۵ سیکل قاعدگی است.

بعضی از صاحبنظران برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری کنترل دمای پایه بدن را در طی چند ماه پیشنهاد می کنند. بدین ترتیب که دمای بدن را هر روز صبح با یک دماسنج سالم در زمان بیدار شدن اندازه گیری و ثبت کنید. بعد از چند ماه انجام این کار، یک الگوی خاص را در تغییرات دمای بدن خود خواهید دید. دمای بدن روز تخمک گذاری افت می کند و روز بعد بالا می رود و تا پایان پریود بالا می ماند.

بعضی نیز تجزیه و تحلیل مخاط دهانه رحم را پیشنهاد می کنند. در حدود زمان تخمک گذاری دهانه رحم ارتجاعی تر می شود و ترشحات بیشتر شده و گردن رحم لیزتر است. ممکن است ترشحات و مخاط گردن رحم زیادتر، لیزتر، سفیدتر شود. به هر حال اثبات علمی برای اینکار دردسترس نیست. بخاطر داشته باشید که تعیین روز تخمک گذاری، کنترل دمای بدن، تست مخاط گردن رحم موجب استرس و اضطراب شما نشود که این دو خود تاثیر منفی چشمگیری بر قدرت باروری دارند.

۴مقاربت در زمان صحیح

زمانی که قالب زمانی تخمک گذاری خود را مشخص کردید، برنامه یک مقاربت صحیح را داشته باشید. این زمان را پنجره باروری می نامند، دو تا سه روز قبل از روزی است که تخمک گذاری انجام می شود.

اگر از دوره باروری خود اطمینان ندارید، رابطه یک روز در میان را در طی دو هفته وسط سیکل قاعدگی در نظر بگیرید. بدین ترتیب اسپرم سالم و با کیفیت در لوله های فالوپ وجود دارد، زمانی که بدن شما تخمک را آزاد می کند.

نکته دیگر: اگر شما و همسرتان منتظر زمانی هستید که بیشترین باروری وجود دارد؛ اطمینان حاصل کنید که در این فاصله رابطه داشته باشید و فواصل مقاربت زیاد نشود. همسر شما بایستی حداقل یکبار در روز انزال داشته باشد، قبل از اینکه به دوره بیشترین باروری یا پنجره باروری برسید. در غیر اینصورت ممکن است حوضچه ای از اسپرم های مرده و بی کیفیت تجمع یابد و در زمان مقاربت اصلی اسپرم سالم و با کیفیت به تخمک نرسد.

توجه: بخاطر داشته باشید که بسیاری از لیز کننده های تجاری و همچنین خانگی مثل روغن زیتون موجب کند شدن حرکت اسپرم در واژن و لوله ها می شود. اگر مجبور به استفاده از لیز کننده هستید، باید از بهترین لیز کننده واژن استفاده کنید، بنابراین حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

 

۵تقویت اسپرم ها

اسپرم های تازه، سالم و قوی بهترین شانس را برای باروری تخمک دارند. همسر شما می تواند کارهای زیادی برای تقویت اسپرم انجام دهد و بدین ترتیب قدرت باروری خود را بهبود بخشد:

از مصرف سیگار و مواد اجتناب کند حتی تفریحی

مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کند

وزن خود را به حد نرمال برساند اگر اضافه وزن دارد

مواد مغذی خاص را به اندازه کافی مصرف کند مثل روی، اسید فولیک، ویتامین ث تا به تولید اسپرم فراوان و قوی کمک شود

از وان گرم و سونا یا دوش داغ اجتناب کند زیرا اسپرم ها را می کشد (بیضه ها در دمای ۹۴ تا ۹۶ درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارند که اندکی سردتر از دمای طبیعی بدن است)

هرچه همسرتان زودتر این تغییرات را ایجاد کند بهتر است. بالغ شدن اسپرم زمان بر است، بنابراین بهبود سبک زندگی امروز سه ماه بعد در اسپرم ها تاثیر می گذارد.

 

آیا وضعیت قرارگیری در زمان مقاربت تاثیر دارد؟

آیا سبک نزدیکی مهم است؟ آیا لازم است که بعد از مقاربت روی سر خود بایستید؟ آیا بعد از مقاربت باید پاهای خود را بالا نگهدارید؟ خیالتان راحت باشد که اینکارها لازم نیست. بهتر است یک مقاربت دلچسب و طبق عادت همیشگی داشته باشید. به خودتان استرس وارد نکنید. استرس می تواند خودش مانع حاملگی باشد. هیچ وضعیت قرارگیری در حین سکس به دیگری ترجیح ندارد حتی اگر آکروباتیک باشد. فقط کافی است به پشت دراز کشیده و از آن لحظه ناب لذت ببرید و تا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از مقاربت جنسی بلند نشوید و شستشو را انجام ندهید.نگران نباشید که آیا خودتان هم ارضا شده اید یا خیر؟ ارگاسم (ارضاء شدن) زن روی لقاح و حاملگی تاثیر ندارد و اثبات علمی وجود ندارد که تخمک گذاری حتما با ارگاسم رخ می دهد.

 

خودتان را بشناسید

اگر زیر ۳۵ ساله و سالم هستید، شانس خوبی برای حاملگی در طی ۱۸ ماه بعدی را دارید (در مطالعه ای مشخص شد که ۶۰ درصد زنان زیر ۳۵ سال سالم در طی شش ماه اول، ۸۰ درصد در طی یکسال و ۹۰ درصد در طی یکسال نیم حامله می شوند). هر ماه شانس حامله شدن ۱۵ درصد است. اگر مشکلی دارید این درصد کاهش می یابد و بایستی ابتدا مشکلات باروری خود را حل کنید. به هر حال یک قاعده کلی وجود دارد: اگر در اولین تلاش حامله نشدید، تکرار کنید و دوباره سعی کنید.قدرت باروری بلافاصله بعد از ۳۵ سالگی شروع به کاهش می کند، بنابراین اگر سن بالای ۳۵ سال دارید ممکن است حامله شدن بیشتر طول بکشد. زنان بالای ۳۵ سال به آمادگی های بیشتری برای حامله شدن نیاز دارند.

 

چقدر صبر کنیم قبل از اینکه کمک تخصصی بگیریم؟

اگر زیر ۳۵ سال سن دارید و بعد از یکسال تلاش حامله نشده اید، حالا وقت مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان مجرب خود است. اگر سن تان بالای ۳۵ سال است، بعد از شش ماه عدم موفقیت در حامله شدن حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر فاطمه نعمت اللهی می‌توانید با شماره 021-88430922 تماس بگیرید.

البته اگر تصور می کنید شما یا همسرتان مشکل باروری دارید و دلایل خوبی برای این شک دارید، بهتر است حتی قبل از شروع تلاش برای حاملگی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا