دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دلیل خونریزی بعد از نزدیکی چیست؟

 

هر علتی که باعث آسیب‌پذیر شدن مجاری تناسلی زنان شود، می‌تواند باعث خونریزی بعد از نزدیکی شود. آسیب به دیواره واژن یا دهانه رحم از علل اصلی ایجاد خونریزی بعد از رابطه است.

 

خشکی واژن

نبود رطوبت و مخاط مناسب در ناحیه واژن باعث التهاب و خشکی آن می‌شود. علل خشکی واژن شامل مواد زیر است

  •  یکی از مهمترین علل خشکی واژن، نبود آمادگی لازم قبل از شروع رابطه جنسی است. آمادگی قبل از رابطه باعث ترشح هورمون‌ها و درنتیجه ترشح موادی می‌شود که واژن را مرطوب و لغزنده و برای شروع رابطه آماده می‌کنند. نبود این آمادگی باعث می‌شود واژن خشک باقی بماند و رابطه جنسی دردناک و همراه با خونریزی باشد.
  •  علت دیگر خشکی واژن، یائسگی است. در یائسگی به علت کاهش هورمون استروژن، واژن دچار خشکی و آتروفی می‌شود.
  •  شیردهی
  •  زایمان
  •  برداشتن تخمدان‌ها
  •  مواد شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی، دوش‌های واژینال و استخرها
  •  سندرم شوگرن
  • داروهایی مثل قرص سرماخوردگی، داروهای آسم، بعضی داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد استروژن

 

پولیپ دهانه رحم

پولیپ به توده‌های خوش‌خیمی گفته می‌شود که در بخش داخلی یا خارجی دهانه رحم رشد می‌کنند و بیشتر در افراد چهل یا پنجاه ساله رخ می‌دهد. این توده‌ها در معاینه توسط پزشک زنان قابل تشخیصند و درصورت ایجاد ناراحتی و خونریزی با جراحی قابل برداشت هستند.

 

عفونت‌ها

عفونت واژن، دهانه رحم، رحم و لگن می‌تواند باعث آسیب‌پذیر شدن بافت این نواحی و مستعد شدن آنها به خونریزی بعد از رابطه شوند. عفونت واژن و دهانه رحم می‌تواند از چند روز تا چند سال طول بکشد ولی معمولاً به درمان دارویی خوب جواب می‌دهد. درصورت عدم درمان می‌تواند به عفونت مزمن لگنی و عواقبی مثل درد مزمن لگن و نازایی منجر شود.

 

ضایعات واژن و دستگاه تناسلی خارجی

وجود ضایعاتی مثل تبخال‌های تناسلی، شانکرهای سفلیس، و زگیل تناسلی احتمال خونریزی بعد از نزدیکی را زیاد می‌کنند.

 

پارگی واژن

آسیب به دیواره واژن مخصوصا در رابطه جنسی خشن یا تجاوز جنسی می‌تواند باعث زخم یا بریدگی این ناحیه و ایجاد خونریزی بعد از رابطه شود.

 

اکتروپیون دهانه رحم

اکتروپیون به حالتی گفته می‌شود که بافت دهانه رحم به بیرون و محیط واژن بیرون زده و در محیط واژن قابل مشاهده باشند. افراد مبتلا ممکن است از ترشح واژینال شکایت داشته باشند و دچار خونریزی بعد از نزدیکی شوند. این حالت ممکن است در طی دوران نوجوانی، افرادی که قرصهای ضد بارداری مصرف می‌کنند، و نیز در طی دوران بارداری رخ دهد. پزشک با معاینه و نمونه‌برداری می‌تواند این عارضه را تشخیص دهد و درصورت لزوم با روشهای گرمایی، سرمایی یا استفاده از نیترات نقره این بافت را ازبین خواهد برد.

 

 

 

اندومتریوز

اندومتریوز به معنای وجود غیرطبیعی بافت رحم در نواحی دیگر غیر از رحم است! وجود این بافت غیرطبیعی در رحم، واژن یا لگن باعث دردهای قاعدگی، خونریزی غیر طبیعی قاعدگی و خونریزی بعد از رابطه خواهد شد.

 

افتادگی ارگان‌های لگن

افتادگی ارگان‌های لگن مثل دهانه رحم، مثانه، روده بزرگ و رحم بر دیواره‌های واژن می‌تواند باعث علائمی مثل بی‌اختیاری ادرار، یا مشکلات دفع مدفوع یا خونریزی بعد از نزدیکی شود. فرد دچار افتادگی مثانه و رحم ممکن است به دنبال سرفه و عطسه دچار ریزش بی اختیار ادرار شود یا در موارد شدید کنترل ادرار خود را به طور کاملا از دست دهد. متأسفانه بسیاری از افراد مبتلا به این علائم به علت شرم زدگی از بیان علائم خود به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

 

سرطان

سرطان دهانه رحم، واژن و رحم می‌تواند باعث رشد تومور در این نواحی و خونریزی بعد از رابطه شود. خونریزی بعد از نزدیکی تنها در 11 درصد افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم دیده می‌شود.


 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی   ویزیت شوید
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 9 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا