دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تاثیر غلظت اسپرم بر باروری

غلظت منی درمواقع مختلف متفاوت است. این غلظت گاهی ممکن است نشانه ای از یک ناهنجاری باشد و معمولاً به علت عفونت، کم آبی و عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد. برحسب مقدار انزال و مدت زمان ذخیره قبل از انزال، یکبار انزال می تواند حاوی ۴۰ تا ۶۰۰ میلیون اسپرم باشد. اما با اینحال مقدار اسپرم تولید شده در کنار هم حتی نوک یک سوزن را هم نمی پوشاند.

مایع منی طبیعی

ظاهر: این مایع معمولاً مایعی سفید تیره است که بعد از ۳۰ دقیقه رقیق تر و شفاف تر می شود.

بو: بوی کلر مانند این مایع کاملاً طبیعی است.

مایع منی غیرطبیعی

انزال با حجم کم:

کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی می تواند گاهاً به خاطر انسداد باشد.

مایع منـی رقیق

رقیق بودن مایع مـنی معمولاً نشانه انزال برگشت دهنده است، یعنی انزالی که به مثانه برمی گردد. این خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می تواند به خاطر اختلالات پروستات باشد

مایع منـی غلیظ

چسبناکی مایع منی می تواند به علل مختلف متفاوت باشد. تداوم مایـع منی غیظ توانایی اسپرم برای حرکت را محدود می کند و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید اهمیت پیدا می کند. کم آب بودن بدن هم ممکن است باعث غلیظ شدن مایع منی شود که مایعاتی که حین نزدیکی استفاده می شود منجر به انزل کم شده و اگر نزدیکی یا انزال طی یک زمان کوتاه تکرار شود بر مقدار مایع منی تولید شده تاثیر می گذارد. تولید اسپرم با بالا رفتن سن کاهش می یابد اما این مسئله تاثیری بر توانایی جنسی ندارد 

مایـع منـی قرمز یا گاهاً قهوه ای

اگر در مایع منـی شما لکه های قرمز یا قهوه ای دیده می شود ممکن است به خاطر خون باش. گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می ترکد. طی یک تا دو روز مایع منـی باید به حالت اولیه خود برگردد، پس نیازی به نگرانی نیست و اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می تواند علل مختلف داشته باشد مثل عفونت، زخم و به ندرت سرطان

مایـع منی سبز یا زرد رنگ

مایع منی طبیعی رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید دارد. اما اگر مایع مـنی رنگ زرد یا سبز گرفت نشانه عفونت است که معمولاً به خاطر بیماری هایی که با رابطه جنسی منتقل می شود مثل سوزاک می باشد. پس حتماً به پزشک  مراجعه کنید. اگر بیماری مزبور سوزاک باشد خیلی ساده با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بوی بد مایع منی

بوی بد مایع منـی همیشه نشانه عفونت است. در چنین مواردی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

باید بدانید که همیشه تغییراتی درغلظت مایع منی پیش می آید و این غلظت درارتباط با نوع تغذیه، میزان فعالیت جسمی و تعداد دفعات مقاربت با همسرتان درارتباط می باشد. گاهی ممکن است به علت ازدست دادن آب بدن مایع منی غلیظ ترازحد معمول باشد و البته نوشیدن قهوه و سودا درکم آبی بدن مؤثراست زیرا میزان آب بدن را کاهش می دهد. بنابراین دراین مواقع غلظت اسپرم موقتی است و خود شما با نوشیدن مایعات فراوان می توانید این مشکل را برطرف کنید.گاهی علت غلظت اسپرم ناشی ازعفونت است درچنین مواقعی مایعات انزال تغییررنگ می دهد و ممکن است بیمارمتوجه اثر خفیفی ازرنگ سبز یا زرد درمایع منی وهمچنین ترشحات بدبو ازآلت تناسلی بشود.علت غلظت مایع منی ممکن است به علت عدم تعادل هورمونی باشد. اگرسطح تستوسترون پایین برود، غلظت منی افزایش می یابد. دراین وضعیت مراجعه به پزشک مشخص خواهد کرد که آیا این مشکل ریشه زمینه ای دارد و یا به دلایل دیگری اتفاق افتاده است.مایع منی سالم برنگ سفید مایل به خاکستری وغلظت آن مانند ژله است و بوی طبیعی آن شبیه بوی کلرمی باشد.

برای بهبود کیفیت اسپرم روش های زیر را دنبال کنید:

1. حفظ آب بدن

نوشیدن مقدار زیادی آب به صورت روزانه (حدود هشت لیوان در روز) به بهبود سلامت عمومی شما کمک خواهد کرد.

2. حفظ رژیم غذایی متعادل

غذاهایی مصرف کنید که حاوی پروتئین و کم چرب است. افزودن غلات و سبزیجات بیشتربه رژیم غذایی برای سلامت اسپرم مفید است.

3. داشتن وزن مناسب

مطمئن شوید که وزن شما طبیعی و مناسب با سن و قدتان است. داشتن اضافه وزن ممکن است دلیل غلظت اسپرم باشد. در واقع، چاقی برروی تعداد وحرکات اسپرم تاثیرمی گذارد.

4. مدیریت استرس

هنگامی که استرس دارید، درروابط جنسی دچارمشکل می شوید. استرس می تواند بر هورمون های شما تاثیرگذاشته و غلظت اسپرم را تغییر دهد.

5. ورزش کردن

انجام ورزش و فعال بودن قطعا تأثیر خوبی برعملکرد جنسی شما خواهد داشت زیرا ورزش درتولید تستوسترون و تستوسترون درتولید اسپرم نقش دارد.

6. بدن خود را خنک نگه دارید

به یاد داشته باشید که افزایش دمای اسکروتوم برروی تولید اسپرم تاثیر می گذارد. از پوشیدن شورت ورزشی و یا لباس زیر تنگ خودداری کنید. همچنین از سونای گرم و جکوزی نیزاستفاده نکنید 

7. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

با کشیدن سیگار احتمال دارد تعداد اسپرم کاهش بیاید. نوشیدن مرتب الکل نیزبرروی کمیت و کیفیت اسپرم تأثیرخواهد گذاشت.

8 .مصرف مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر می تواند شکل و حرکت اسپرم را تحت تاثیرقراردهد.

9. درمعرض سموم قرارنگیرید

قرارگرفتن درمعرض سرب، آفت کش ها و سموم دیگر ممکن است بر کیفیت و تعداد اسپرم اثربگذارد.

10. انجام آزمایش برای بیماریهای مقاربتی

برای داشتن اسپرم های سالم باید ازابتلا به بیماریهای مقاربتی خودداری کنید. اگرهمراه با غلظت اسپرم علائم دیگری مانند درد، تب، خارش، سوزش، اسپرم لخته شده و مشکلات ادراری دارید باید ازنظرابتلا به بیماریهای مقاربتی آزمایش شوید.

همچنین اگرمتوجه تاول یا زخم برروی آلت تناسلی خود شدید به احتمال زیاد به یک بیماری مقاربتی مبتلاهستید.

11. با احتیاط از داروها استفاده کنید

استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد آندروژن و بسیاری دیگراز داروها می تواند بر عملکرد جنسی شما تأثیر گذاشته و حتی موجب ناباروری بشود. داروهای پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز ممکن است موجب ناباروری دائمی شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا