دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تاخیر در بارداری دوم

این که قبلا صاحب فرزند شده‌اید به این معنا نیست که نوزاد بعدی نیز به همین سادگی متولد خواهد شد.

ناباروری چیست؟

در واقع ناباروری، ناتوانی در لقاح جنین حداقل بعد از گذشت یکسال از تصمیم برای بارداری است (در صورتی که از هیچ گونه راهی برای پیشگیری استفاده نکرده باشید). علت اصلی ناباروری در لقاح جنین برای بارداری دوم این است که با بالا رفتن سن در خانم‌ها، تخمکها مرغوبیت لازم برای بارور شدن را ندارند.

از آنجایی که معمولا زوج‌ها برای به دنیا آوردن فرزند دوم با تاخیر عمل می‌کنند، زمانی که سعی دارند تا دومین نوزاد خود را لقاح کنند، درصد زیادی از تخمک ها اختلالات کروموزومی دارند و عمل لقاح انجام نمی شود.

 

علت ناباروری ثانویه یا لقاح جنین برای بارداری دوم

 علت های دیگر ناباروری ثانویه یا ‌ناباروری در لقاح جنین برای بارداری دوم شامل موارد زیر است:

  • بروز بیماری در مرد و زن
  • کاهش تعداد اسپرم در آقایان
  • بسته شدن لوله های رحمی
  • افزایش یا کاهش بیش از حد وزن

زوج هایی که از مشکل لقاح جنین برای بارداری دوم خود رنج می برند، دچار افسردگی بی‌مانندی می‌شوند. در واقع این والدین در میان دو دنیای متفاوت گرفتارند اول اینکه اطرافیان بدون وقفه سوال می‌کنند چه زمانی خواهر یا برادر کوچک کودکتان به دنیا می آید؟‌ و دنیای دیگر جهان زوج‌های بدون فرزند و نابارور است که با آنها احساس همدردی می‌کنند.

این والدین احساس می‌کنند که ما هرگز نمی توانیم برای کودک خود همبازی برادر یا خواهری بیاوریم و احساس گناه می‌کنند و می گویند: یک فرزند کافی نیست. اگر این والدین‌ متوجه این نکته شوند که بزرگ کردن یک نوزاد آن هم هنگامی که کودک دیگری در خانواده وجود دارد،ممکن است با مشکلاتی همراه باشد، دیگر احساس گناه نمی‌کردند. شاید کودک اول از تک فرزندی رضایت داشته و شریک دیگری‌ نمی‌خواهد.

زمان و احساسی ‌صرف درمان ناباروری می‌شود، می‌تواند به فرزند اول این احساس را بدهد که والدین می توانند این زمان و احساس را صرف فرزند اول خود کنند. البته اوضاع زمانی وخیم تر می‌شود که فرزندشان ناتوانی والدین را برای به دنیا آوردن فرزند دوم بعنوان یک دستاویز مورد استفاده قرار دهد.

اگر شما و همسرتان بعد از یک سال تلاش و بدون استفاده از پیشگیری کننده‌های بارداری نتوانستید جنینی را لقاح کنید، اولین قدم صحیت با متخصص زنان و زایمانی است.


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا