دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

یائسگی چیست؟

یائسگی دوره ای در زندگی یک زن است که خونریزی های قاعدگی ماهانه متوقف می شود. زیرا بدن در آن دوره هورمون استروژن تولید نمی کند. هر زمان که قاعدگی بیش از ۱ سال است که اتفاق نیافتاده است، می توان گفت که یائسگی به وقوع پیوسته است. اما قبل از قطع دائم خونریزی، عادات ماهانه با نزدیک شدن به یائسگی کم کم، کمتر می شود. شما ممکن است علائمی مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه و خشکی واژن را نیز تجربه کنید.

سایر علائم

هنگامی که تصور می کنید به یائسگی نزدیک شده اید باز هم امکان آن وجود دارد که دل درد و خونریزی های خفیف داشته باشید. این علائم نشان می دهد که یائسگی هنوز به طور کامل اتفاق نیافتاده است.

 هنگامی که پزشک تشخیص یائسگی را در شما می دهد، دل درد بعد از یائسگی به احتمال زیاد نشانه ای از بیماری است. در این بیماری ها همراه با گرفتگی عضلات، شما ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

خونریزی، که می تواند سنگین باشد

  • تورم شکم
  • درد پایین کمر
  • درد در هنگام برقراری رابطه جنسی و یا درد در هنگام ادرار کردن یا اجابت مزاج
  • خستگی
  • تورم یا درد در پاها
  • یبوست
  • کاهش وزن غیر منتظره و یا به دست آوردن وزن زیاد

 

اگر دل پیچه و دل درد بعد از یائسگی ناشی از ناراحتی معده باشد، ممکن است همراه با تهوع، استفراغ، و اسهال رخ دهد.

 

علت دل پیچه و دل درد بعد از یائسگی چیست؟

چند بیماری مختلف می تواند موجب دل درد بعد از یائسگی شود. این بیماری ها عبارتند از:

اندومتریوز

اندومتریوز بیماری است که در آن، بافتی که به طور معمول در رحم وجود دارد در دیگر بخش های بدن شما، از جمله در تخمدان یا لگن رشد می کند. هر بار که شما یک دوره قاعدگی را طی کنید، این بافت متورم شده و می تواند درد گرفتگی ایجاد کند.

 اندومتریوز معمولا در زنانی که هنوز یائسه نشده اند مشاهده می شود. اما با این حال، بسیاری از زنانی که یائسه شده اند نیز علائم اندومتریوز را گزارش می کنند. اگر شما از هورمون درمانی برای علائم یائسگی استفاده می کنید، استروژن می تواند اندومتریوز را بدتر کند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا