دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال روشی برای شستن واژن است که معمولاً با ترکیبی از آب و سرکه (4 قاشق چایخوری سرکه در نیم لیترآب نیمه گرم) انجام می شود. دوش ها معمولا در داروخانه ها به فروش می رسند و حاوی مواد ضدعفونی کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می شود و از طریق لوله ای به سمت واژن می رود.

 

مزایای دوش واژینال چیست؟

برخی زنان می گویند که دوش گرفتن باعث می شود احساس کنند تمیزتر هستند. با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوش گرفتن 6 ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می شود.

معایب دوش واژینال چیست؟

در مجموع، خطرات دوش واژینال خیلی بیشتر از مزایای آن است. در اینجا به چند نمونه از معایب دوش واژینال اشاره خواهیم کرد:

  • عفونت واژن، عفونت باکتریایی: عفونت های باکتریایی دستگاه تناسلی بیشتر توسط باکتری به نام گاردنلا واژینالیس ایجاد می شود. این میکروب به طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است، ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود. دوش واژینال یکی از مواردی است که تعادل طبیعی باکتری واژن (که فلور واژن نامیده می شود) را از بین می برد. این تغییرات محیط را برای رشد باکتری که باعث عفونت می شود دلپذیرتر می کند. مطالعات نشان می دهد زنانی که دوش واژینال را متوقف می کنند، احتمال بروز عفونت قارچی در آن ها کاهش می یابد. ابتلا به واژینور باکتریایی خطر زایمان زودرس و اندومتریوز را بیشتر می کند.

 

  • بیماری التهاب لگن: بیماری التهاب لگن (PID) عفونت رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها است. تحقیقات به این نتیجه رسیده است زنانی که دوش واژینال می گیرند 73 درصد بیشتر در خطر ابتلا به التهاب لگن هستند.

 

  • مشکلات بارداری: زنانی که بیش از یک بار در هفته  دوش واژینال می گیرند، نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند، سخت تر باردار می شوند. دوش واژینال خطر بارداری خارج از رحم را تا 76 درصد بیشتر می کند. در بارداری خارج از رحم ، جنین در خارج از رحم رشد می کند. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال بگیرند خطر بارداری خارج از رحم افزایش پیدا می کند.

 

  • سرطان دهانه رحم: دوش گرفتن، حداقل یک بار در هفته، با افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در ارتباط است.

 

نکته: مجرای داخلی زنان دارای فلور نرمال و باکتری و PH خاص طبیعی خودش است که نباید از اندازه و نسبت طبیعی خود خارج شود. شستن مجرای تناسلی با مواد شیمیایی می تواند این فلور نرمال را از حالت نرمال خارج کرده و PH  واژن را به هم زند و به تبع آن امکان عفونت های راجعه و مقاوم و زخم های تناسلی افزایش می یابد. بنابراین خانم ها اصلاً لازم نیست داخل مجرای تناسلی خود را به هیچ وجه شستشو نمایند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا