دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

درمان عفونت واژینال با لیزر

انواع عفونت واژن

 


علت اصلی عفونت مکرر واژن این است که تعادل موجود بین باکتری‌های مفید و مضر واژن بهم می‍‌ریزد. باکتری‌های مفید در اصل یک سری باکتری‌های محافظتی هستند که مانع از رشد باکتری‌های مضر یا بیماری‌زا می‌شوند. باکتری‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها از جمله عواملی هستند که باعث بروز عفونت در زنان می‌شوند. از دلایل ایجاد عفونت های واژینال می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

عفونت‌های قارچی: عفونت‌های قارچی معمولا بر اثر افزایش قارچ در واژن ایجاد می‌شوند و از علائم آنان می‌توان به ترشحات پنیری سفید رنگ اشاره داشت.

عفونت‌های تریکو موناسی: این عفونت به دلیل وجود باکتری تریکوموناسی در رحم ایجاد می‌شود و معمولا با ترشحات سبز رنگ همراه است.

عفونت‌های باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی همانطور که از اسم آن مشخص است به دلیل وجود باکتری‌های مضر داخل رحم ایجاد می‌شود. اگر ترشحات شما آبکی، بد بو و خاکستری رنگ است، به عفونت باکتریایی دچار هستید.

علائم عفونت واژینال

عفونت واژینال معمولا با احساس درد، خارش و سوزش در ناحیه واژن همراه است. در برخی از موارد نگران کننده نیست و در برخی از موارد دیگر هم در صورت مشاهده علائم خاص حتما باید به پزشک مراجعه شود:

 • رنگ ترشحات شما تغییر می‌کند. (همراه با بوی بد یا غلظت زیاد)
 • احساس سوزش، خارش و درد شدید در داخل و خارج رحم خود احساس می‌کنید.
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • احساس درد، ناراحتی و سوزش در هنگام برقراری رابطه جنسی

 

به یاد داشته باشید که در صورتی که ترشحات واژن با بوی بد و زننده همراه باشد، احتمال باکتریایی بودن عفونت واژینال بیشتر است. و در صورتی که ترشحات شما به دلمه‌های پنیری شکل شباهت دارند، معمولا به عفونت قارچی مبتلا هستند که با احساس سوزش و خارش واژن همراه است.

مزایای کلی درمان با لیزر

علاوه بر عفونت‌های مکرر در زنان، بسیاری از زنان به خشکی و آتروفی واژن مبتلا هستند و یا ممکن است حتی رابطه جنسی با کیفیتی را تجربه نکنند، به طور کلی برای لیزر مونالیزاتاچ مزایای زیادی مطرح شده است:

بهبود درد در برقراری رابطه جنسی: معمولا برخی از افرادی که به عفونت واژن مبتلا هستند، دخول دردناک در رابطه جنسی تجربه می‌کنند، اما پس از درمان عفونت واژن با لیزر، رابطه جنسی رضایت بخشی را تجربه خواهند کرد.

کاهش خشکی واژن، خارش و عفونت واژن: معمولا آتروفی و خشکی واژن بعد از یائسگی زودرس می‌تواند تجربه دردناکی برای زنان باشد. از لیزر مونالیزاتاچ علاوه بر درمان عفونت واژن برای بهبود خشکی واژن  و بهبود بی میلی جنسی هم می‌توان استفاده کرد.

روشن سازی و جوان سازی واژن: همان طور که می‌دانید زایمان متعدد و افزایش سن باعث چروک و شل شدن واژن خواهد شد. لیزر علاوه بر درمان عفونت در روشن سازی واژن و جوان سازی آن تاثیر گذار است.

درمان بی اختیاری ادرار

مزایای درمان عفونت واژن با لیزر

لیزر برای عفونت واژن یکی از بهترین و جدیدترین راهکارهای درمانی است. لیزر بهترین روش غیر دارویی و قطعی برای درمان عفونت زنان است. در این روش علاوه بر رفع کامل ترشحات و بهبود فلور طبیعی و خشکی واژن، علائمی مانند سوزش، خارش و احساس درد در ناحیه تناسلی به طور کامل برطرف خواهد شد. این روش درمانی برای عفونت های واژن مقاوم به درمان نیز به کار برده می شود.

 

در اصل لیزر یک روش غیر جراحی است که با ایجاد سوراخ‌های بسیار زیر در ناحیه واژن، موجب تحریک بافت‌های اطراف واژن برای بازسازی و تشکیل سلول‌های جدید خواهد شد. به طور کلی از مزایای درمان عفونت واژن با لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • لیزر با افزایش روند بازسازی و بافت داخلی باعث هیدراته کردن محیط داخلی واژن خواهد شد.
 • لیزر خاصیت اسیدی بودن واژن را بهبود می‌بخشد.
 • درمان عفونت با لیزر به سلامت و عملکرد بهتر واژن کمک شایانی خواهد کرد.
 • با لیزر مونالیزا تاچ ترشحات و رطوبت واژن افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه خشکی واژن به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

.آمادگی‌های قبل از استفاده از لیزر در جهت درمان عفونت واژن

قبل از مراجعه برای لیزر واژن، مطمئن شوید که پزشک موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • اگر به بیماری واژینال خاصی مبتلا هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تست پاپ اسمیر شما باید منفی باشد.
 • آزمایش بارداری شما باید منفی باشد.
 • در مورد تعداد جلسات مورد نیاز با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر سابقه تبخال دستگاه تناسلی دارید، باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن

موارد مهمی وجود دارند که رعایت کردن آن تا حدود زیادی از ابتلا به عفونت‌های واژینال پیشگیری خواهد کرد:

 • قبل از هر چیزی بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید و ترجیحا لباس زیر شما نخی یا پنبه‌ای باشد.
 • شستشوی واژن بعد از برقراری رابطه جنسی در کاهش عفونت موثر است.
 • سعی کنید از صابون، مواد خوشبو کننده و دوش واژینال استفاده نکنید و برای شستشوی ناحیه تناسلی از ژل‌ها و محلول‌های مخصوص کمک بگیرید.
 • بعد از هربار شستشو، خشک کردن ناحیه تناسلی ضروری است و به کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های واژینال کمک خواهد کرد.


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا