دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

روشهای تشخیص زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلوما طی رابطه جنسی با فرد ناقل منتقل میشود. رعایت بهداشت جنسی و نداشتن بی بندو باری جنسی یکی از روش های پیشگیری از این بیماری است....

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروسی از زیر گونه خانواده( Human papilloma virus (HPV می باشد. گرفتن شرح حال از بیمار و سابقه فعالیت جنسی وی، ما را تا حدودی به طرف تشخیص این بیماری هدایت می کند،ولی قطعی نیست برای تشخیص دقیق، باید از روشهای دقیق آزمایشگاهی استفاده نمود.
ابتلا به زگیل تناسلی یک استرس برای بیمار است. هر ضایعه ای در ناحیه دستگاه تناسلی زگیل تناسلی نیست، بنابراین باید با روشهای خاصی وجود زگیل تناسلی را ثابت کرد.


بنابراین باید اقدام به استفاده از روشهای دقیق آزمایشگاهی نمود. عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروسی از زیر گونه خانواده Human papilloma virus (HPV) می باشد. این ویروس بیش از 40 نوع دارد. حدود 90 درصد موارد زگیل تناسلی با نوع 6 و 11 ایجاد می شوند. 


ویروسهای HPV به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم می شوند. انواع خاصی از این ویروس عامل ایجاد سرطان دهانه رحم در خانمها و سرطان مقعد، دستگاه تناسلی، و حفره دهان در خانمها و آقایان می باشد. بنابراین صرف اینکه آزمایش یک فرد برای زگیل تناسلی مثبت است، کفایت نمی کند، بلکه باید نوع ویروس نیز مشخص شود. همه آزمایشات نوع ویروس را مشخص نمی کنند، برای تشخیص نوع ویروس آزمایش خاصی لازم است. روشهای تشخیصی زگیل تناسلی به قرار زیر هستند:

  •  تست اسید آستیک: این را باید متذکر شد که 5-1 درصد افرادیکه مبتلا به ویروس زگیل تناسلی هستند، دارای زگیل قابل رویت در ناحیه تناسلی می باشند. گاهی این ضایعات به راحتی قابل رویت نیستند. برای قابل رویت ساختن زگیلها می توان یک حوله ای را به اسید آستیک 5-3 درصد آغشته کرد و در ناحیه مشکوک قرار داد. اگر فرد دارای زگیل تناسلی باشد، ضایعات به رنگ سفید درآمده و قابل رویت می شوند. این تست مثبت کاذب دارد، یعنی ممکن است با سایر ضایعات پوستی که زگیل نیستند نیز مثبت شود. 

 

  • نمونه برداری: یکی از زگیل ها با جراحی برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال می شود. Hybrid capture HPV DNA Test 2 (hc2) این تست همراه با پاپ اسمیر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تائید قرار گرفته است. این تست چون ساده است، تست استاندارد HPV می باشد. این تست از انواع کم خطر HPV انواع زیر را می تواند تشخیص دهد: 6-11-42-43-44

 

و از انواع پر خطر HPV انواع زیر با این تست قابل تشخیص هستند:

16-18-33-35-39-45-51-52-56-58-59-68.

 Polymerase chain reaction این تست به اختصار PCR نامیده می شود و یکی از بهترین تستها برای تشخیص HPV و نوع آن می باشد. بسته به روش و کیتی که از آن استفاده می شود، می تواند انواع پرخطر و کم خطر HPV را تشخیص دهد.

 

برچسب ها زگیل تناسلی
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا