دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آمپول پرولوتون (Proluton depot)

آمپول پرولوتون (Proluton depot) حاوی پروژسترون طولانی اثر است که برای موارد تهدید به سقط جنین، جلوگیری از زایمان زودرس و سقط های مکرر تجویز می گردد.

پروژسترون مورد نیاز برای حفظ بارداری

زایمان زودرس اغلب به دلیل اختلال در چرخه طبیعی هورمونی و عدم تولید کافی پروژسترون برای حفظ بارداری رخ می دهد. ترزیق پرولوتون 250 mg به اصلاح این عدم تعادل کمک کرده و خطر سقط جنین را کاهش می دهد. پروژسترون هورمونی است که در تنظیم چرخه طبیعی قاعدگی کمک می کند و به طور طبیعی در فاز دوم یا فاز لئوتال چرخه قاعدگی توسط تخمدان ها تولید می شود. با ورود به فاز لئوتال چرخه قاعدگی یعنی پس از تخمک گذاری، سطح پروژسترون در خانم ها به بیش از دو برابر افزایش می یابد و در طول بارداری سطح پروژسترون به بیش از 200 برابر افزایش پیدا می کند. آمپول پرولوتون کمک می کند تا سطح پروژسترون به میزان کافی برسد و باعث حفظ بارداری و کاهش خطر زایمان زودرس شود.

عوارض جانبی تزریق آمپول Proluton

عوارض جانبی احتمالی شایع در هنگام استفاده از آمپول پرولوتون 250 mg عبارتند از:

  • التهاب در محل تزریق، درد، تورم، خارش و یا شکل گیری توده
  • جوش های پوستی و خارش
  • تهوع و اسهال
  • در صورت بروز عوارض جانبی شدید باعث یرقان می شود.

دستور مصرف پرولوتون

این آمپول به صورت عضلانی (به عضله باسن یا بازو) تزریق می شود. در موارد سقط جنین مکرر، تزریق به صورت هفتگی از هفته های اول بارداری تا زمانی که پزشک شما تشخیص دهد تجویز می شود. در موارد سقط جنین در معرض خطر، شما باید دو تا سه بار در هفته تا زمانی که خونریزی متوقف شود تزریق انجام دهید.

آمپول پرولوتون برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

افرادی که شامل هر یک از موارد زیر باشند باید قبل از تزریق این آمپول، با پزشک خود مشورت نمایند:

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا