دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تاخیر در قاعدگی همیشه به دلیل بارداری نیست

زمانی که عادت ماهیانه دیر میشود و به تاخیر می‌افتد ، اولین فکری که به ذهن میرسد بارداری است . در صورتی که آمادگی بارداری را نداشته باشید و رابطه پرخطری را پشت سر گذاشته باشید ، دیر شدن پریود میتواند بسیار استرس‌زا و گاهی ترسناک باشد. ولی تاخیر در عادت ماهیانه و دیر شدن زمان پریود می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد .

تاخیر در پریود و عقب افتادن عادت ماهیانه به دلیل بارداری

اولیل و رایج ترین دلیل عقب افتادن عادت ماهانه، بارداری است . این دقیقا همان چیزی است که شما فکر می‌کردید.

حامله اید! برخی از علائم اولیه بارداری دقیقا شبیه به علائم نزدیک بودن به پریود است. به همین دلیل تشخیص اینکه خستگی، حالت تهوع، تنفر از برخی از غذا ها، حساسیت به بو، درد زیر شکم، حساس شدن سینه‌ها و … مربوط یه پریود است یا نشانه بارداری کمی مشکل است .

 در صورتی که “قاعدگی” منظمی دارید و در این ماه حداقل ۵ روز از زمان “پریود” شما گذشته است ، می‌توانید از بی‌بی چک استفاده نمایید .

*  عقب افتادن عادت ماهیانه و پریود به دلیل استرس

فشار روحی و استرس علاوه بر چاقی، افزایش فشار خون، اختلالات خواب، آکنه و جوش و … میتواند چرخه قاعدگی شما را نیز به هم بزند. زمانی که شما تحت فشار روحی و عاطفی هستید، بدن شما هورمون ادرنالین و کورتیزول تولید می‌کند . در زمان‌های استرس و فشار روحی و یا نگرانی‌های فیزیکی ( مثلا در زمان زلزله و سیل و بلایای طبیعی ) مغز دستور کاهش فعالیت های غیر ضروری بدن را می‌دهد. در این زمان خون‌رسانی به ریه‌ها و عضله‌ها افزایش یافته و در عوض فعالیت‌های جنسی متوقف می‌شود. همین تغییر میتواند منجر به عقب افتادن پریود شود .

 * عقب افتادن قاعدگی به دلیل بیماری

بیماری های سخت مثل آنفولانزا میتواند باعث تاخیر در پریود شود .

* تاخیر در پریود به دلیل تغییر وزن

کاهش شدید و یا افزایش شدید وزن می‌تواند باعث اختلال در عادت‌ماهیانه شما شود . در صورت کاهش ناگهان و شدید وزن، بدن شما استروژن لازم برای تخمک گذاری را آزاد نخواهد کرد و این تغییر باعث عقب افتادن پریود می‌شود . همچنین با افزایش یکباره و شدید وزن، بدن استروژن زیادی تولید می‌کند که همین تولید زیاد هورمون می‌تواند پریود شما را تا ماهها قطع کند.  برای رفع این مشکل شما باید وزن خود را به حالت متعادل برسانید و از کاهش و افزایش شدید وزن و رژیم‌های سخت اجتناب کنید .

* تاخیر در عادت ماهانه به دلیل ورزش سنگین

ورزش کردن برای سلامت بدن بسیار مفید است. ولی در صورتی که به یکباره شروع به انجام ورزش سنگین کنید ( مثلا برای کاهش وزن ) تولید هورمون استروژن در بدن شما دچار اختلال شده و چرخه تخمک گذاری و قاعدگی با تاخیر روبرو خواهد شد. در صورتی که شروع به انجام ورزش‌های سنگین به صورت حرفه ای و بلند مدت کرده باشید در معرض آمنوره یا از دست دادن عادت ماهانه برای سه ماه یا بیشتر ، قرار دارید .

* عقب افتادن پریود به دلیل تغییر برنامه زندگی

تاخیر در ساعت‌های کاری ( مثلا کار شبانه بجای کار در روز ) شروع مسافرت و تغییر محل زندگی می‌تواند “سیکل قاعدگی” را دچار تغییر و تاخیر کند .

 * تاخیر در سیکل قاعدگی به دلیل شیردهی

در صورتی که تازه زایمان کرده‌اید و در دوران شیردهی هستید به دلیل وجود هورمون پرولاکتین در بدن، تخمک گذاری انجام نمی‌شود و به همین دلیل پریود نخواهید شد . دوره قاعدگی شما باید شش تا هشت هفته بعد از زایمان شروع شود . در صورتی که این دوره بعد از ۳ ماه آغاز نشد ، به پزشک اطلاع دهید

 *تاخیر در پریود به دلیل استفاده اورژانسی از قرص ضدبارداری

در صورتی که رابطه پرخطری داشته اید و مجبور به استفاده اورژانسی از قرص پیشگیری از بارداری شده‌اید ، این کار می‌تواند قاعدگی شما را به تاخیر بیاندازد . همچنین در صورتی که به صورت مرتب از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردید و در این ماه به امید بارداری ، این قرص ها را کنار گذاشته اید ، باز هم احتمال عقب افتادن سیکل قاعدگی وجود دارد .

* عقب افتادن قاعدگی به دلیل عدم تعادل هورمونی

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث از تعادل خارج شدن هورمون‌های جنسی زنانه می‌شود . همچنین با ایجاد کیست‌هایی در تخمدان، می‌تواند باعث عدم تخمک گذاری شده و سیکل قاعدگی را نامنظم کند . سندروم تخمدان پلی کیستیک علاوه بر ایجاد قاعدگی‌های نامنظم و از دست رفتن پریود ، میتواند باعث پرمویی، نازایی، جوش و آکنه شود .

* تاخیر در قاعدگی و پریود به دلیل مشکلات تیروئید

زمانی که غده تیروئید به درستی عمل نکند، متابولیسم و سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و باعث ایجاد تغییراتی در چرخه سیکل قاعدگی می‌شود . در صورتی که دچار پرکاری تیروئید باشید ، احتمال دارد دوره قاعدگی شما بسیار کوتاه بوده و یا در یکماه دوبار پریود شوید. و در صورتی که دچار کم کاری تیروئید باشید به احتمال زیاد دچار تاخیر در سیکل قاعدگی خواهید شد .

تاخیر در پریود به دلیل پری منوپوز یا نزدیک شدن به یائسگی

زمانی که به دوران یائسگی نزدیک می‌شوید اختلالات قاعدگی دور از ذهن نیست . میانگین سن یائسگی در زنان ۵۱ سال است . در صورتی که اخیراً دچار عرق و گرگرفتگی شبانه، خشکی واژن، تاخیر در قاعدگی و تغییرات شدید خلق و خو شده‌اید ، احتمال در حال ورود به دوران یائسگی هستید .

اگر مطمئن هستید که باردار نشده‌اید  و تاخیر پریود شما بیش از ۲۱ روز به طول انجامید و شما باردار نیستید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید .

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا