دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

احتمال بارداری

همان طور که می­دانید، باردار شدن با چرخه قاعدگی یا پریودتان ارتباط زیادی دارد. اگر می­خواهید بدانید بارداری چگونه اتفاق میافتد، باید کمی درمورد تخمدان‌ها اطلاعات کسب کنید. تخمدان‌ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان هستند که نقش بسیار مهمی در پروسه بارداری دارند.

فرایند تخمک گذاری

در دستگاه تناسلی زنان دو تخمدان وجود دارند که هر کدام در یک سمت بدن قرار گرفته‌اند. هر ماه گروهی از تخمک­‌ها در تخمدان‌ها رشد می­کنند. حدود دو هفته پیش از شروع قاعدگی بعدی، یک تخمک از بخشی از تخمدان که فولیکول نام دارد، آزاد میشود. در این زمان، تخمک سفر خود را به سمت لوله­‌های فالوپ و رحم ادامه می­دهد.

این تخمک به مدت 12 الی 24 ساعت در یکی از لوله­‌های فالوپ باقی می­ماند. در اینجاست که تخمک می­تواند توسط اسپرم بارور شود. اسپرم بخشی از مایع منی است که از آلت تناسلی مرد خارج می­شود (چه در انتهای رابطه جنسی چه هر زمان دیگری). مایع منی در بیضه­‌های مرد تولید می­شود. ممکن است عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما مایع منی هر مرد حاوی حدوداً 15 الی 200 میلیون اسپرم است.

فرایند لقاح

مایع منی در زمان انزال از آلت تناسلی خارج می­شود.  این مایع از طریق مجاری آلت تناسلی خارج شده و وارد واژن می­شود. اسپرم موجود در مایع منی مسیر خود در واژن را طی کرده و به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می­کند. در آنجا اگر تخمک وجود داشته باشد، آن را بارور خواهد کرد. سرعت سلول­های اسپرم با هم متفاوت است به همین دلیل حرکت آنها به سمت تخمک ممکن است از 30 دقیقه تا چند روز طول بکشد.

کل این پروسه تقریباً دو هفته پیش از شروع قاعدگی بعدی رخ می­دهد. اگر تخمک بارور نشود، به سمت رحم حرکت کرده و در آنجا از هم باز می­شود. در زمان قاعدگی تخمک به همراه دیواره نازکی که در رحم تشکیل شده است از بدن دفع می­شوند.

اما فرض کنیم یکی از اسپرم‌ها به لوله فالوپ رسیده و در آنجا تخمک را بارور کرده است. زمانی که اسپرم وارد تخمک شود، ساختار آن را تغییر می‌دهد تا هیچ اسپرم دیگری نتواند وارد آن شود. در عرض 24 ساعت، تخمک بارور شده بارها و بارها تقسیم می­شود و سلول­های زیادی تولید می­شوند. تخمک پیش از اینکه به سمت رحم حرکت کند، 3 الی 4 روز در لوله فالوپ باقی می­ماند.

فرایند لانه گزینی

مرحله بعدی در بارداری لانه گزینی است؛ یعنی زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می­چسبد. بسیاری از زنان در زمان لانه‌گزینی، خونریزی خفیف (یا لکه بینی) دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این مرحله این است که هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) آزاد می­شود که در خون یا ادرار قابل شناسایی است و تست‌های بارداری با شناسایی آن وضعیت باردار بودن یا نبودن را تشخیص می­دهند.

از این مرحله به بعد تخمک به رشد خود ادامه می­دهد و در نهایت یک جنین دختر یا پسر را به وجود می­ آورد. در ادامه بارداری جنین مواد مورد نیاز خود را از جفت دریافت می­کند. جفت یک عضو موقتی در جنین است که نقش کنترل دما و دفع مواد اضافی را نیز بر عهده دارد.

مغز، قلب و دیگر اعضای مهم بدن نوزاد در هفته­ ها و ماه­های بعدی شکل می­گیرند. زایمان معمولی و بدون هیچ نقصی پس از 40 هفته رخ می­دهد اما این امکان نیز وجود دارد که زودتر از این زمان زایمان رخ داده و نوزاد هیچ مشکلی نداشته باشد.

پس ترتیب بارداری از اول تا پایان اینگونه است: لقاح، بارداری و زایمان.

آیا در زمان‌هایی که تخمک گذاری انجام نمی­‌شود، احتمال بارداری وجود دارد؟

از آنجایی که تخمک گذاری بخش مهمی از پروسه باردار شدن است، باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. همان طور که میدانید بارداری در نتیجه لقاح اسپرم با تخمک در لوله فالوپ است. این وضعیت تخمک بارور شده‌ای را به وجود می‌آورد که در رحم لانه‌گزینی شده و پس از 40 هفته یک نوزاد کامل را به وجود می­ آورد.

پس بدون تخمک گذاری احتمال بارداری وجود ندارد. اما به یاد داشته باشید که اسپرم می­تواند تا پنج روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. به این معنی که می­توانید پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و بعد از این که تخمک گذاری انجام شد، باردار شوید.

احتمال بارداری با پیشاب

مطلب پیشنهادی دکتر فاطمه نعمت اللهی: میزان احتمال بارداری با پیشاب

حتی پیش از خارج شدن مایع منی، آلت تناسلی یک مایع شفاف و بی‌رنگ را آزاد می­کند که پیشاب نام دارد. اگر در این مورد مطمئن نیستید، بهتر است از روش­های پیشگیری استفاده کنید و از بارداری با پیشاب جلوگیری کنید.

اگر از روش طبیعی پیشگیری از بارداری (بیرون کشیدن آلت تناسلی پیش از انزال) استفاده می ­کنید، آگاهی داشتن در این مورد ضروری است. این روش معمولاً به دو دلیل نامطمئن است:

  • دشواری در فهمیدن زمان انزال، به این معنی که ممکن است انزال در واژن رخ دهد.
  • تعداد پایین اسپرم موجود در پیشاب، به این معنی که حتی اگر مایع منی وارد واژن نشود، باز هم احتمال باردار شدن وجود دارد.

آیا در رابطه مقعدی احتمال بارداری وجود دارد؟

بارداری مستقیم از طریق رابطه مقعدی ممکن نیست. اما دهانه واژن و دهانه مقعد بسیار به هم نزدیک هستند، بنابراین همیشه این احتمال وجود دارد که اسپرم وارد واژن شده و به سمت تخمک حرکت کند. با اینکه چنین چیزی نادر است اما باز هم احتمال بارداری وجود دارد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا