دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خونریزی شدید قاعدگی

خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند یک علامت هشدار و ناراحت کننده باشد. هرچند که این یک تجربه معمول است، اما در صورت وقوع خونریزی شدید، باید به پزشک (ترجیحاً پزشک متخصص زنان) مراجعه کنید. خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد: برخی از موارد آن، مانند فیبروئیدها، خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و تعدادی نیز، مانند سرطان رحم یا دهانه رحم، می‌توانند جدی‌تر باشند. دیگر علت‌های این اختلال، ساختاری نیستند و مربوط به تغییرات هورمونی یا مشکلات خونریزی داخلی بدن فرد هستند. در ادامه تعدادی از علت‌های خونریزی شدید قاعدگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

خونریزی شدید قاعدگی علت اول - اختلال عملکرد تخمک گذاری

اختلال عملکرد تخمک گذاری در دوران بلوغ یا یائسگی معمول‌ترین علت خونریزی شدید قاعدگی محسوب می‌شود. در این دوران جنس مؤنث احتمالاً به صورت منظم تخمک گذاری می‌کند، البته منظور هر ماه یا هیچ وقت نیست. ولی همین امر موجب ضخیم شدن پوشش رحمی و قاعدگی‌های شدید می‌شود. البته باید اشاره کرد که علی رغم تغییرات هورمونی عادی که در دوران بلوغ یا یائسگی رخ می‌دهد، اختلال عملکرد تخمک گذاری به علت کم کاری تیروئید، سندرم تخمدانی پلی کیستیک (PCOS) و نارسایی تخمدانی زودرس هم واقع می‌شود. در هر صورت، درمان علت خونریزی شدید قاعدگی برای بازگرداندن فرد به حالت تخمک گذاری معمول و عادی سازی قاعدگی زنان ضروری است. اگر تخمک گذاری نامنظم بخشی از واکنش عادی بدن باشد، روش‌های کنترل بارداری یا درمان هورمونی نیز (به ترتیب) می‌توانند خونریزی را تسهیل کنند.

 

خونریزی شدید قاعدگی علت دوم - فیبروئید‌های رحمی 

معمولاً رشدی خوش خیم دارند. آن‌ها از ماهیچه رحم زن توسعه می‌یابند و بیشتر در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ سن زن مشاهده می‌شوند. علت فیبروئید رحمی مشخص نیست، اما دانشمندان کشف کرده اند که به استروژن‌ها وابسته هستند. به همین دلیل است که تعداد خاصی از روش‌های کنترل بارداری از قبیل: قرص‌های کنترل بارداری، می‌توانند خونریزی شدید قاعدگی ناشی از فیبروئید را کاهش دهند. وسایل آزادسازی داخل رحمی - پروژستین (IUDsخونریزی قاعدگی را کاهش می‌دهند، اما اندازه فیبروئید را کاهش نمی‌دهند. آگونیست‌های هورمونی آزادسازی - گونادوتروپین تزریقی هم می‌توانند اندازه را کاهش دهند، اما دارای عوارض جانبی هستند، پس فقط برای مدتی کوتاه می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید. همچنین، چند درمان جراحی نیز در دسترس مبتلایان قرار دارند: میومیکتومی (برداشتن تومور عضلات رحم)، برش و برداشت آندومتر رحم برای فیبروئید‌های کوچک (پوشش رحم نابود شده است) و آمبولیزاسیون شریان رحمی (خون رسانی به فیبروئید کاملاً قطع می‌شود). در اغلب موارد شدید، برداشتن رحم می‌تواند تضمینی باشد. در این جراحی تمام رحم چه با تخمدان‌ها یا بدون آن‌ها برداشته می‌شود. معمولاً هنگامی که علائم شدید یا مشکل آفرین نیستند، بهتر است مدتی صبر کنید و ببینید چه می‌شود؛ چون معمولاً پس از یائسگی تومور‌ها کوچک شده و خود به خود ناپدید می‌شوند.

 

خونریزی شدید قاعدگی علت سوم - پولیپ‌های رحمی پولیپ‌های موجود در رحم (که به نام پولیپ‌های آندومتری معروف هستند)

معمولاً غیر سرطانی بوده و رشدی انگور مانند دارند که از پوشش رحم خارج می‌شوند. این موقعیت نیز یک علت خونریزی شدید قاعدگی است و هم در دوران پیش از یائسگی و هم در دوران پس از یائسگی دیده می‌شود. علت پولیپ‌های آندومتری هنوز مشخص نیست، اما به نظر محققان در بین درمان هورمونی پس از یائسگی و چاقی ارتباط وجود دارد. درمان پولیپ‌های کوچک ضروری نیست، مگر اینکه فرد در معرض سرطان رحم قرار داشته باشد. اگر در چنین شرایطی قرار دارید، جراحی برداشتن پولیپ برای ارزیابی در آزمایشگاه انجام داده می‌شود. معمولاً پولیپ‌های بزرگ‌تر به عنوان یک اقدام احتیاطی برداشته و مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

خونریزی شدید قاعدگی علت چهارم - آدنومیوز رحم

 در این حالت رحم بزرگ‌تر می‌شود، چون سلول‌های رحم به داخل ماهیچه دیواره رحم رشد می‌کنند. همین امر نیز علت خونریزی شدید قاعدگی و درد است. در حالی که خونریزی را می‌توان با روش‌های کنترل بارداری کاهش داد، اما درمان قطعی آدنومیوز عبارت است از برداشتن رحم.

خونریزی شدید قاعدگی علت پنجم - بیماری التهاب لگنی

 (PID) در غالب موارد فرد به دلیل عفونت مقاربت جنسی درمان نشده به بیماری التهاب لگنی مبتلا می‌شود. اما باید دانست که گاهی اوقات این بیماری پس از تولد نوزاد، سقط یا دیگر روند‌های مربوط به بیماری‌های زنان نیز ظاهر می‌شود. در بیماری التهاب لگنی یک یا چند ارگان باروری، از قبیل: رحم، لوله‌های فالوپ یا دهانه رحم، دچار عفونت می‌شوند. توصیه می‌شود که این بیماری را از طریق درمان آنتی بیوتیکی معالجه کنید.

 

خونریزی شدید قاعدگی علت ششم - سرطان آندومتر رحم

سرطان آندومتر رحم هنگامی اتفاق می‌افتد که سلول‌های موجود در دهانه رحم به سلول‌هایی غیر عادی تبدیل، به طور کنترل نشده‌ای تکثیر شده و به قسمت‌های سالم بدن آسیب می‌رسانند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPVعامل اکثر سرطان‌های رحمی است. درمان‌های مختلف سرطان آندومتر رحمی شامل جراحی، شیمی درمانی و یا پرتو درمانی می‌شود. سرطان آندومتری رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرعادی موجود در آندومتر (پوشش رحم) به صورت کنترل نشده تکثیر می‌شوند و به رحم و دیگر ارگان‌ها آسیب می‌رسانند. علت سرطان آندومتری هنوز ناشناخته است، اما زنان مبتلا به این نوع سرطان معمولاً در دهه اواسط ۶۰ سن خود هستند. اولین درمان سرطان آندومتری رحم معمولاً برداشتن رحم و سپس شیمی درمانی و یا پرتو درمانی است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

خونریزی شدید قاعدگی علت هفتم - اختلالات خونریزی

یک علت خونریزی شدید قاعدگی اختلالات خونریزی در زنان است. در حالی که چند نوع اختلال خونریزی وجود دارد، اما معمول‌ترین نوع آن عبارت است از بیماری فون ویلبراند (VWD). درمان بیماری فون ویلبراند شامل آزادسازی عوامل لخته شدن ذخیره شده در خون می‌شود. سایر مشکلات خونریزی از قبیل: تعداد کم پلاکت‌ها (پلاکت‌ها در فرآیند لخته سازی دخیل هستند و در مغز استخوان تولید می‌شوند) یا بودن در رقیق کننده خونی مانند وارفائین سدیم می‌توانند علت خونریزی شدید قاعدگی باشند. دیگر عوامل بالقوه خونریزی شدید قاعدگی در زنان غیرباردار شامل آندومتریوز و داشتن وسیله داخل رحم (IUD) می‌شود (مانند مرینا، به ویژه در طول سال اول استفاده، اما فهرست وسایل بسیار بیشتر از این است). این نکته اهمیت ملاقات دکتر را برای تشخیص و ارزیابی مناسب برجسته می‌سازد. علائم خونریزی شدید قاعدگی آسان‌ترین شیوه تشخیص خونریزی شدید قاعدگی عبارت است از توجه (و یا شاید یادداشت برداری) از اینکه هر چند وقت یکبار نوار بهداشتی خود را خیس می‌کنید. اگر خونریزی شما به اندازه‌ای شدید است که باید هر ساعت یکبار نوار بهداشتی خود تعویض کنید، یا خونریزی واژنی شما بیش از یک هفته ادامه داشت، بدانید که دچار خونریزی شدید شده اید. در کنار این دو علامت، دیگر علائم خونریزی شدید قاعدگی به قرار زیر هستند: اگر مجبور شدید برای کنترل خونریزی همزمان بیش از یک نوار بهداشتی بپوشید. اگر مجبور شدید نوار بهداشتی خود را در اواسط شب تعویض کنید. اگر خونریزی قاعدگی شما حاوی لخته‌های نسبتاً بزرگی است تشخیص علت خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند یک فرآیند طولانی مدت باشد، بنابراین بهتر است آمادگی لازم را داشته باشید. قبل از مراجعه به پزشک سعی کنید الگوی عادت ماهانه خود در چند ماه گذشته را یادداشت کنید.اولین روز آخرین قاعدگی بسیار برای پزشک متخصص زنان اهمیت دارد.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا