دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علائم کیست واژن


کیست ها، کیسه های حبابی شکل هستند که ممکن است در هر نقطه ای از بدن و با اندازه های متغیر به وجود بیایند. این کیست ها می توانند عاری از هر گونه موادی باشند و یا درون آن ها با موادی مانند هوا، مایع، مو و یا سایر مواد پر شده باشند. گاهی اوقات این کیست ها مشکلاتی را با خود در پی ندارند ولی در برخی از مواقع می توانند باعث ایجاد دردهایی گردند.

علل کیست واژن

علل مختلفی برای ابتلا به کیست واژن وجود دارد. از طرفی نوع کیست نیز بستگی بالایی به علت ایجاد کننده آن دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
•   
جراحی برش منطقه پرینه در هنگام زایمان طبیعی یا اپیزیوتومی که برای راحتتر شدن زایمان طبیعی اتفاق می افتد.
•   
پارگی کانال زایمان که در هنگام زایمان طبیعی ممکن است رخ دهد.
•   
مسدود شدن کانال یا غدد و عدم خارج شدن ترشحات به سمت بیرون می تواند به کیست منجر شود.
•   
برخی از تومورهای خوش خیم در ناحیه واژن ایجاد می گردد.

علائم کیست واژن

اکثر موارد کیست واژن بدون درد هستند بنابراین اغلب زنان متوجه وجود چنین کیست هایی نمی شوند و در طی معاینات بالینی لگن ممکن است چنین کیست هایی در افراد تشخیص داده شود. در مواردی که کیست واژن بیش از اندازه بزرگ شود ممکن است در طی رابطه جنسی، راه رفتن و در سایر موارد تشخیص داده شود. علاوه بر این موارد اگر عوامل باکتریایی وارد کیست واژن شوند ممکن است باعث عفونی شدن آن گردند، در چنین حالتی می توانند دردهایی را با خود به همراه داشته و ناراحت کننده باشند.

انواع کیست واژن

از آن جایی که دلایل مختلفی برای به وجود آمدن کیست واژن وجود دارد، بنابراین می توان شاهد انواع مختلفی از کیست واژن بود. تعدادی از انواع کیست واژن عبارتند از:
•   
کیست بارتولن. این کیست ها معمولا از مایعات پر هستند و به دلیل مسدود شدن غدد بارتولین ایجاد می شوند. این غدد کار ترشح مایعات برای لغزنده شدن سطح خارجی واژن را بر عهده دارند.
•   
کیست انکلوزیونی. در میان انواع مختلف کیست واژن این مدل شایع ترین است. محل قرار گیری کیست انکلوزیونی در دیواره پشتی واژن می باشد. این نوع از کیست ها اغلب در حین فرآیند زایمان طبیعی به وجود می آیند.
•   
کیست مولرین. علاوه بر کیست انکلوزیونی که شایع ترین کیست می باشد این کیست واژن نیز از شیوع بالایی برخوردار است. محتویات داخلی این کیست ها مخاط دهانه رحم می باشد که خود نشانه ای از علت ایجاد است. این نوع از کیست ها بعد از تولد به دلیل باقی ماندن اجزای بدن جنین در بدن مادر رخ می هند. هر نقطه ای از واژن می تواند محلی برای تشکیل کیست مولرین باشد.

درمان کیست واژن

درمان کیست واژن زمانی از ضروریت ویژه ای برخوردار می گردد که این کیست ها عفونی شده و ایجاد آبسه کنند. ولی به طور کلی در صورتی که با علائم خاصی همراه نباشند با چند درمان خانگی قابل برطرف شدن می باشند. درمان هایی مانند نشستن در آب گرم می توانند تا حدودی تسکین دهنده باشند. در صورتی که کیست واژن به درمان های استفاده شده به درستی پاسخ ندهند پزشک ممکن است از روش هایی مانند برداشتن کامل غده و یا روش های تهاجمی تری مانند تخلیه با کمک روش جراحی استفاده نماید


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا