دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود؟

چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود؟

 

 

هنگامی که تخمک گذاری می کنید، تخمدان شما یک تخمک را همراه با مایع فولیکول و خون آزاد می کند. برای بسیاری از زنان، تخمک گذاری عادی هیچ علائمی را ایجاد نمی کند، اما برخی از زنان هنگام تخمک گذاری به طور منظم درد و ناراحتی را تجربه می کنند. این علائم بعضی اوقات “mittelschmerz” از واژه های آلمانی برای “middle” میانه (به دلیل اینکه تخمک گذاری در اواسط قاعدگی اتفاق می افتد) و “درد” نامیده می شود.

چگونگی تخمک گذاری:
در تخمک گذاری یک کیست فولیکولار متورم و سپس پاره شده و تخمک آزاد می شود و سبب افزایش هورمون جسم زرد (LH) در بدن می شود پس از اینکه تخمک ها آزاد شدند در لوله فالوپ قرارداده شده و در انتظار رسیدن اسپرم برای لقاح می ماند خون و سایر مایعات از فولیکول پاره شده نیز ممکن است در طول این فرایند به حفره شکمی وارد و موجب تحریک گردد.

 

علائم تخمک گذاری دردناک:

اگر درد پایین شکمی یا لگن یا فشار در اطراف اواسط دوران قاعدگی خود را تجربه کرده اید و اگر این درد در عرض یک روز ناپدید شود و تا زمانی که دوباره تخمک گذاری نشود، دوباره ظاهر نشود، احتمالا تخمک گذاری دردناکی دارید. (می تواند درد از سایر اعضای داخلی باشد، اما درد با این الگوی خاص که اغلب سیکل ها را تکرار می کند اغلب از تخمک گذاری است).

ممکن است متوجه شوید که درد فقط در یک طرف شکم شما در یک زمان وجود دارد. این به این علت است که تخمک گذاری تنها در یک طرف یا طرف دیگر اتفاق می افتد، و با هر چرخه قاعدگی متفاوت است (این درد متناوب نیست، بلکه به طور تصادفی تغییر می کند).


درد هنگام تخمک گذاری گاهی اوقات ممکن است با خونریزی جزئی واژن همراه باشد؛ ممکن است شما حالت تهوع نیز داشته باشید.


درد از تخمک گذاری تمایل دارد که از چند ساعت تا دو تا سه روز در هر زمان به طول بیانجامد.


تقریبا ۲۰٪ از زنان در اواسط دوره ، درد با تخمک گذاری را تجربه می کنند. در اغلب موارد، درد نسبتا خفیف است، اما در برخی موارد می تواند شدید و غیر قابل تحمل باشد.

 

شما می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید یا اگر وقت مراجعه به پزشک را ندارید یا دسترسی به یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سامانه پزشکی از راه دور تله ویزیت به صورت آنلاین  با دکتر نعمت اللهی متخصص زنان و زایمان به صورت متنی ارتباط برقرار کنید.

https://www.televisit24.com/drnematolahi

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا