دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

عفونت کاندیدا چیست؟


کاندیدا آلبیکنس نوعی فلور میکروبی طبیعی می‌باشد که در بدن زندگی می‌کند. همچنین ممکن است در مجاری گوارشی دهان و واژن نیز پیدا شود. در اغلب موارد باعث بیماری نمی‌شود اما ممکن است گاهی اوقات بیش از اندازه تکثیر پیدا کند و عفونت ایجاد شود. کاندیدا شایع‌ترین علت بروز عفونت‌های قارچی در افراد می‌باشد. آلبیکنس در زبان یونانی به معنای سفید است. این قارچ هنگامی که در آزمایشگاه کشت داده می‌شود سفید رنگ است و زمانی که باعث عفونت می‌گردد نیز لکه‌های سفید رنگ ایجاد می‌کند باعث بروز عفونت‌های مختلف عفونت قارچی دستگاه ادراری است.
 

عفونت کاندیدا

عوامل احتمال بروز عفونت ادراری به علت قارچ کاندیدا

انواع گونه‌های کاندیدا شایعترین علت عفونت مجاری ادراری قارچی هستند. کاندیدا می‌تواند در بخش تحتانی مجاری ادراری ایجاد شود و گاهی اوقات به سمت کلیه‌ها نیز می‌تواند صعود کند. بعضی از عوامل احتمال بروز عفونت ادراری به علت قارچ را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از:
مصرف زیاد آنتی بیوتیک‌ها
ورود یک وسیله پزشکی داخل مجرای ادراری مثل سوند در مجاری ادرار
دیابت
سیستم ایمنی ضعیف

علائم شایع کاندیدا

افرادی که دچار این عفونت ادراری هستند علامت ندارند اما علائم شایع این بیماری این موارد می‌باشد:
تکرر ادرار
سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
درد شکم یا لگن
وجود خون در ادرارچه کسانی مبتلا به عفونت قارچی ناحیه تناسلی می‌شوند؟

کاندیدا آلبیکنس شایع‌ترین علت عفونت قارچی ناحیه تناسلی می‌باشد. بطور طبیعی نوعی باکتری میزان کاندیدا در ناحیه تناسلی را تحت کنترل دارد. اگر این باکتری کم شود قارچ افزایش رشد پیدا می‌کند و باعث وجود عفونت می‌شود. عفونت قارچی تناسلی بعد از فعالیت جنسی به خصوص راه تماس دهانی تناسلی انتقال می‌یابد. افراد سالم هم ممکن است دچار این عفونت بشوند اما اغلب گروه‌های نامبرده در معرض ابتلا به عفونت قارچی تناسلی هستند:
افرادی که اخیرا آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اند
افرادی که دیابت کنترل نشده دارند
افراد با ضعف سیستم ایمنی
زنان باردار
افرادی که داروهای جلوگیری از بارداری مصرف می‌کنند یا تحت درمان با هورمون هستند
 

 

علائم عفونت تناسلی

علائم این نوع عفونت تناسلی شامل سوزش هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن، احساس خارش یا درد در اطراف واژن، ترشح غیرطبیعی از واژن که اغلب آبکی یا سفید و غلیظ می‌باشد، قرمزی و جوش اطراف واژن و قرمزی اطراف آلت تناسلی مردان. مردان هم در صورتی که با فرد مبتلا به کاندیدا رابطه داشته باشند ممکن است دچار این عفونت بشوند که البته اغلب بی علامت هستند اما ممکن است دچار خارش و سوزش اطراف سر آلت تناسلی شوند. درمان انواع خفیف تا متوسط این عفونت با یک دوره کوتاه کرم ضد قارچ یا قرص و شیاف انجام می‌شود؛ ممکن است در برخی موارد قرص خوراکی تجویز شود. برای انواع پیچیده و عارضه دار شده ممکن است دوره طولانی‌تر از هر کدام از این روش‌های درمان نیاز باشد.

 

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا