دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

همه نکات و علائمی که در دوران قاعدگی باید جدی گرفته شود

مشکلات هورمونی اولین علت نامنظمی قاعدگی هستند. سیکل طبیعی قاعدگی زنان بین ۲6 تا ۳۵ روز یک بار دچار قاعدگی می‌شوند.ریزش موی سر, افزایش موهای زائد, بروز جوش و آکنه و کدری پوست از علایم افزایش هورمون های مردانه هستند.

 

علت نامنطمی قاعدگی یا عادت ماهیانه و علائم افزایش هورمون مردانه در زنان

عقب‌ افتادن عادت ماهیانه از نظر روحی، روانی می‌تواند روی بسیاری از زنان تأثیر منفی بگذارد و متابولیسم بدن آنها را تغییر دهد و گاهی مشکلات جبران ناپذیری مانند نازایی و سرطان رحم را برای یک خانم به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از افزایش سرطان‌های زنانه توصیه می‌شود این افراد حتما با یک متخصص زنان مشورت کنند.

مشکلات هورمونی اولین عامل در اختلالات قاعدگی است. اکثر زنان بین ۲۱ تا ۳۵ روز یک بار دچار قاعدگی می‌شوند. اگر خانمی هم در یک چنین بازه زمانی در ماه دچار قاعدگی نمی‌شود یا آنکه چند ماه به چند ماه قاعده نمی‌شود‌، نشان‌دهنده میزان زیاد یا کم برخی هورمون‌ها در بدنش است. اگر در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی این مشکل برای زنان اتفاق بیافتد، دلیل آن می‌تواند دوران نزدیک به یائسگی باشد.

 

سن شروع قاعدگی معمولاً حدود 11 تا 13 سالگی است. اگر قاعدگی قبل از 9 سالگی یا پس از 16 سالگی ظاهر شود باید به پزشک متخصص زنان  مراجعه شود. در 1 تا 2 سال اول پس از شروع، وجود بی‌نظمی در قاعدگی امری طبیعی است که بعد به تدریج منظم می‌شود. پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگی‌های قبلی غیرطبیعی است و می‌تواند شامل هر مشکلی اعم از دیر شدن یا زود رسیدن عادت‌ماهیانه ، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی شدید باشد.

 

 

علل نامنظمی قاعدگی

    -مشکلات هورمونی (اولین و شایع ترین عامل در بروز این عارضه است)

    -استرس

    -رژیم غذایی

    -ورزش

    -قرص های ضد بارداری

    -مصرف الکل

    -سندرم پلی کیستیک

    -مصرف برخی از داروها

 

علایم تغییرات هورمونی کدام است؟

در رابطه با شایع ترین علت اختلالات قاعدگی می توان گفت، تغییرات هورمونی علایم متعددی دارند اما شایع ترین علامت‌های این عارضه که می توان به آن اشاره کرد:

 

    -کاهش میل جنسی

    -تغییرات در خلق و خو

    -تغییر در کیفیت خواب

    -افزایش و کاهش وزن

    -ریزش مو

    -خستگی مداوم

 

 

علائم افزایش هورمون‌های مردانه در زنان:

    -ریزش موی سر

    -افزایش موهای زائد

    -بروز جوش و آکنه

    -کدری پوست

    -چاق شدن بالا تنه

 

در خانم‌ها علل بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد اما اگر هر 5 نشانه با هم اتفاق بیفتد مهم‌ترین علت آن افزایش هورمون‌های مردانه است که این عامل خود می‌تواند عامل اختلالات پریودی باشد همچنین کاهش هورمون‌های مردانه هم در زنان مشکلاتی را بوجود می آورد که مهم ترین آنها نامنظمی عادت ماهیانه است.

 

در صورتی که خانمی دچار اختلالی در قاعدگی‌اش  باشد و علامت ظاهری در خود نبیند سریعا باید به متخصص زنان مراجعه کند چرا که مشکوک به سرطان رحم و التهاب زیر رحم است و باید جدی تحت نظر قرار بگیرد.

 

لازم به ذکر است زنانی که یائسه شده‌اند در مواجه با مشاهده حتی کوچکترین لکه و خون‌ریزی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند چرا که ممکن است سرطان رحم در اینجا مطرح باشد و حتما باید نمونه برداری صورت گیرد.

 

 

عوارض بعدی اختلالات قاعدگی چیست؟

    -نازایی

    -افزایش خطر سرطان دیواره رحم

    -افزایش خطر سرطان پستان

    -اختلال در چربی‌های خون

    -افزایش فشارخون

    -بیماری‌های قلبی عروقی

    -دیابت

 

 

 

راه های درمان اختلالات هورمونی و مرتب شدن قاعدگی

برای درمان اختلالات هورمونی و مرتب شدن عادت‌ماهانه‌ها می‌توان از داروهایی مثل:

 

 

و . . . استفاده کرد.

 

 

داروهای ضد هورمون‌های مردانه

داروهای دیگری نیز وجود دارند که ضد هورمون‌های مردانه هستند؛ از جمله:

 

    -سیپروترون استات

    -فلوتامید

    -فیناستراید (این داروها نیز تبدیل هورمون مردانه را به فرم فعالی که باعث ریزش موی مردانه یا رشد موهای زائد می‌شود، مهار می‌کنند.)

 

بنابراین خانواده‌های دارویی در درمان اختلالات هورمونی بسیار متنوع هستند و حتما توصیه می‌شود خانم‌ها برای اختلالات بوجود آمده به هیچ عنوان نباید خودسر قرصی را مصرف کنند چرا که پزشک باید با توجه به شرایط بیمار نوع مناسب آنها را تجویز کند.

E.M

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا