دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیا عفونت لگن باعث ناباروری می شود؟

عفونت لگن چیست؟

عفونت لگن نوعی عفونت است که می‌تواند بر رحم، لوله های فالوبی و یا تخمدان تاثیر بگذارد. زمانی رخ می دهد که باکتری از واژن بانوان یا دهانه رحم به سایر دستگاه‌های تناسلی برسد.

عفونت و التهاب ناشی از عفونت لگن می‌تواند باعث زخم شود و احتمال ناباروری را افزایش دهد. عفونت لگن همچنین می‌تواند باعث درد مزمن لگن، دمل یا آبسه و مشکلات جدی دیگر ‌شود.

 

عفونت لگن چگونه بر ناباروری تاثیر می‌گذارد؟

عفونت لگن می‌تواند باردار شدن را دشوار سازد و ده درصد بانوان مبتلا به این عارضه نابارور می‌شوند. وقتی باکتری به لوله‌های فالوپی می‌رسد، می‌تواند منجر به التهاب شود و زخم‌بافت تولید کند. این زخم‌بافت ممکن است لوله‌ها را مسدود سازد و به این ترتیب اسپرم قادر نخواهد بود تخمک را بارور کند. حتی کمی زخم‌بافت می‌تواند باردار شدن را دشوار سازد. اما بسیاری از بانوان مبتلا به عفونت لگن می‌توانند با درمان باردار شوند.

 

نشانه‌های عفونت لگن

عفونت لگن همیشه از ابتدا نشانه‌ای ندارد یا ممکن است آن‌قدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید. اما با جدی شدن آن می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:

  • درد زیر شکم
  • تب یا لرز
  • عادت ماهانه طولانی‌تر، سنگین‌تر و دردناک‌تر
  • احساس درد هنگام آمیزش جنسی
  • درد هنگام ادرار کردن

نشانه‌های عفونت لگن اغلب به‌آرامی بروز می‌کند، اما همچنین می‌تواند سریع رخ بدهد و احساس کنید ناگهان به‌وجود آمده است. در هر دو صورت، به‌محض مشاهده نشانه‌ها باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. هرچه عفونت لگن زودتر تشخیص داده و درمان شود، احتمال کمتری دارد که باعث ناباروری یا مشکلات جدی دیگر شود.

 

دلایل عفونت لگن

عفونت لگن زمانی می‌تواند ایجاد شود که باکتری از واژن یا دهانه رحم به ارگان‌های تناسلی برسد. اغلب باکتری از بیماری‌های مسری آمیزشی نظیر سوزاک ایجاد می‌شود. اما بیماری‌های آمیزشی تنها دلیل نیست. دوش واژینال می‌تواند شرایط را برای رشد باکتری مولد عفونت لگن ایجاد کند و می‌تواند باکتری را از واژن به‌سمت مجاری تولید مثل بالا بفرستد و موجب رشد زیاده از حد باکتری مضر شود (برای همین است که کارشناسان استفاده از دوش واژینال را توصیه نمی‌کنند(.

ابزارهای درون زهدانی  نیز می‌تواند احتمال عفونت لگن را بالا ببرد. اما احتمال ابتلا به عفونت لگن از طریق IUD کم است و خطر بیشتر در سه هفته اول پس از کار گذاشتن وجود دارد. اگر برای جلوگیری از بارداری به استفاده از این وسیله فکر می‌کنید اما نگران خطر عفونت لگن هستید، پزشک می‌تواند جوانب مثبت و منفی را برای شما شرح دهد.

 

درمان عفونت لگن

عفونت لگن درمان‌پذیر است و هرچه زودتر به آن رسیدگی شود بهتر است. هرچه زمان طولانی‌تری به عفونت لگن مبتلا باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار مشکلات جدی شوید. با این‌که برخی زخم‌بافت‌ها را می‌توان با جراحی برداشت، اما خود روند زخم شدن می‌تواند باعث آسیب دائمی شود.

اگر به عفونت لگن دچار شدید، پزشک‌تان می‌تواند با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان را آغاز کند. آنتی‌بیوتیک‌ها را بسته به شدت عفونت می‌توان به‌صورت قرص یا تزریق یا سرم استفاده کرد. اما اگر عفونت جدی باشد، باردار باشید یا در یکی لوله‌های فالوپی یا تخمدان آبسه یا دمل داشته باشید، ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بستری شوید.

 

عفونت لگن چگونه بر بارداری تاثیر می‌گذارد؟

عفونت لگن می‌تواند باردار شدن را دشوار سازد. همچنین می‌تواند خطر بارداری خارج از رحم را تا شش برابر افزایش دهد. زخم‌های مرتبط با عفونت لگن می‌تواند سفر تخمک بارور به لوله‌های فالوپی را دشوار سازد، بنابراین ممکن است در لوله‌ها رشد کند. بارداری خارج از رحم هرگز دوام‌پذیر نیست و می‌تواند مادر را در معرض خطر خونریزی مرگبار قرار دهد. تقریبا همیشه نیازمند جراحی یا درمان با دارویی به نام متوترکسات است.

 

مردان و عفونت لگن

مردها می‌توانند بدون هیج‌گونه نشانه‌ای (مانند ترشح یا درد هنگام ادرار) باکتری عامل عفونت لگن را حمل کنند، بنابراین ممکن است عفونت را نادانسته به شریک خود انتقال دهند. اما آزمایش بیماری‌های مسری آمیزشی می‌تواند به تشخیص آن کمک کند. اگر یک مرد به نوع بیماری‌های آمیزشی عامل عفونت لگن مبتلا باشد (مانند سوزاک یا کلامیدیا)، می‌تواند اقداماتی برای جلوگیری از آلوده‌کردن شریک خود مانند استفاده از کاندوم، درمان با آنتی‌بیوتیک و عدم آمیزش جنسی تا درمان کامل بیماری انجام دهد.

 

چه زمانی باید برای عفونت لگن به پزشک مراجعه کنید

عفونت لگن درمان‌نشده بر باروری و سلامت کلی شما تاثیر می‌گذارد، بنابراین باید سریعا اقدام کنید. اگر نشانه‌ای مشاهده کردید باید بلافاصله با پزشک زنان و زایمان تماس بگیرید. درمان سریع‌تر کمک می‌کند تا عفونت را کنترل کنید و احتمال زخم و ناباروری را کاهش دهید.

عفونت لگن یک عارضه جدی است که می‌تواند بارداری را دشوار سازد و خطر برخی مشکلات بارداری را افزایش دهد. دانستن دلایل احتمالی و شناختن نشانه‌ها می‌تواند از شما محافظت کند. اما اگر نگران هستید که ممکن است به عفونت لگن مبتلا شده باشید، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. عفونت‌هایی که سریع‌تر درمان می‌شوند کمتر ممکن است باعث ناباروری شوند.

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا